App Store Google Play

Міст забутих обіцянок

28.11.2018 14:00
Міст забутих обіцянок

Центральний міст у Дніпрі — один із символів міста, який був побудований ще в середині минулого століття. Втім, символом міста він став не через свій вигляд чи унікальну технологію будівництва, а через його “капітальний ремонт”, який триває протягом останніх трьох років. Сьогодні нікого не дивує, що значна частина мешканців Дніпра порівнює міст із закинутим довгобудом — сумнозвісним готелем “Парус”, який вже не перше десятиліття обіцяють добудувати “завтра”. В ситуації з Центральним мостом більшою мірою дивує не тривалість будівництва чи розкрадання на ньому 10 мільйонів, а та кількість обіцянок, яку з початку цієї авантюри видали керівники нашого міста. І головне, що це були не звичні розмиті прогнози, а чіткі гасла, схожі на ті, що вивішували у колгоспах в часи радянських п’ятирічок.

З чого все почалося?

Розкручувати різку необхідність капітального ремонту Центрального мосту в Дніпрі почали ще навесні 2016 року — саме тоді в міськраді вже закріпилася нова “філатівська номенклатура”, яка згодом показала себе звичними “попутниками революції” для яких вікно можливостей “на місцях” відкрив процес децентралізації. Саме ця реформа збільшила бюджет Дніпра на декілька мільярдів гривень і подарувала місцевим чиновникам можливість реалізовувати великі інфраструктурні проекти. Однією з перших заяв про намір ремонтувати міст пролунала від заступника голови міської ради Михайла Лисенка в квітні 2016 року.

“У зв’язку з тим, що гідроізоляційне покриття вже повністю зруйноване, на окремі елементи потрапляла сіль, яка розкидається взимку, декілька балок мають певні пошкодження. Ми проведемо заміну шести балок”, - розповідав Лисенко в ефірі програми Деталі Підсумки.

В 2016 році на Центральному мосту було проведено лише поточний ремонт, а гучний анонс “великого ремонту” був проведений вже у листопаді цього ж року. Третього листопада Михайло Лисенко провів прес-конференцію із подробицями щодо майбутнього ремонту.

“Нами була розроблена проектна документація на ремонт мосту, який включає в себе заміну аварійних балок, заміну деяких конструкцій прольотів, підводні роботи з укріплення опор, а також їх торкретування”, - розповідав чиновник.

Тоді Лисенко повідомив інформацію, що згідно проведеного тендеру вартість капітального ремонту Центрального мосту складе 178 мільйонів гривень, а термін ремонту складе один календарний рік.

“Ми плануємо приступити до роботи на початку грудня. Міст частково буде перекриватися. З першої години ночі до шостої ранку міст буде перекриватися повністю. Плануємо протягом року виконати всі роботи”, - казав він.

Окремо варто приділити увагу ситуації навколо опор Центрального мосту. В листопаді 2016 року Лисенко розповідав історію про те, що в нього є фотографії, які свідчать про жахливий стан опор під водою.

“Не хочу нікого лякати, але в мене є фотографії, де під опорою, яка повинна знаходитися на подушці, стоїть у повний зріст водолаз. Щоб всім було зрозуміло, опора має кріпитися, а під нею стоїть водолаз з високо піднятою рукою”. Я питаю у своїх попередників як це сталося, а вони відповідають, що міст так стоїть вже десять років”, - аргументував Михайло Лисенко необхідності коштовного капітального ремонту.

П’ятирічка за три роки!

Вже у березні 2017 року на іншій прес-конференції заступник Філатова заявив, що роботи на переправі ведуться з випередженням графіку на тиждень, а вже влітку підрядник перейде з усією технікою на другу половину Центрального мосту.

Згодом, у травні 2017 року міськрада вирішила влаштувати “публічну інспекцію” ремонтних робіт на мосту. Під час неї Михайло Лисенко заявляв, що процес випереджає запланований графік аж на два тижні. До цього він додав, що підводні роботи розпочнуться “коли вода стане прозорою”.

“Максимальний термін завершення робіт — 1 грудня цього (тобто 2017 - прим. ред.) року”, - зазначав тоді Лисенко.

неРозмиті опори

На початку літа 2017 року відбулася чергова піар-акція на Центральному мосту. В ній взяв участь вже міський голова Борис Філатов, який на човні особисто “перевіряв опори мосту”. Втім, насправді всю роботу здійснювали дайвери, які згодом і розповіли про реальний стан опорних частин мосту. Інформація, яку розповіли водолази, спростувала попередні заяви міської влади про катастрофічний стан опор під водою.

“Підмивів ми не знайшли, як і не знайшли оголеної арматури. Подушка в належному стані, ні підмивів, ні тріщин немає”, - розповідав пресі Олег Польша, старший водолаз аварійно-рятувальної частини.

Відповідно до цього, Михайло Лисенко раптово забув про свої ефемерні фотографії водолазів під опорами та заявив, що розмиви носять “сезонний характер”. Під час цього візиту також чітко заявлялося, що всі роботи мають бути завершені до кінця року.

Ми старалися, але не встигли

Проте, до кінця 2017 року не встигли відремонтувати навіть одну половину мосту. І це попри декларації про “випередження графіку” та велику кількість робітників на переправі. І чим менше часу залишалося до кінця року, тим більше питань виникало до обіцянок та дій міської влади. Проте, очевидно, що керівництво міста що тоді, що сьогодні ставить на коротку пам’ять дніпрян, яких можна годувати постійними “завтра”.

28 листопада 2017 року під час конференції Лисенко заявив, що закінчити ремонт лише однієї половини мосту планують до 12 грудня.

"Ми планували закінчити ремонт вдвічі швидше, ніж виходить. Ніхто не очікував, що міст в такому поганому стані. Вже під час розтину мосту стало зрозуміло, що насправді роботи в 2,5 рази більше ніж було заплановано. Також ми вважаємо, що в деяких випадках підрядник міг працювати більш якісно та сумлінно", - розповідав Михайло Лисенко. 

За словами фахівців, у холодну пору року ремонтні та технічні роботи на мосту проводити було не можна.

"Ми відкриємо міст для усього транспорту з 12 грудня до березня у реверсному режимі. Потім з весни почнемо ремонт другої сторони. З усіма ризиками остаточно міст відкриється у жовтні 2018 року", - заявляв заступник Філатова.

Варто додати, що на кінець 2017 року на реконструкцію мосту було виділено вже 250 млн грн.

Підмиви не опор, а бюджету

Вже на початку 2018 року слідчі повели судово-будівельну експертизу та перевірили повноту виконаних робіт на мосту. За результатами, було установлено невідповідність якості виду бетону, який використовувався під час укладання залізничних конструкцій в тротуарних блоках та блоках центрального огородження на мосту.

Крім того, виявили невідповідність проектно-кошторисної документації металевих шрумерів, які закладалися у залізо-бетонних конструкціях. Як це вплине на довготривалість експлуатації мосту – поки невідомо.

Загалом сума збитків склала 10 мільйонів 73 тисячі гривень.

Згодом прокуратура повідомила про підозру двох директорів ТОВ, а саме генпідрядника та субпідрядника, які були задіяні у проведенні ремонтних робіт на Центрального мосту, у розтраті бюджетних коштів. Їм інкримінується стаття 191 частина 5, тобто привласнення бюджетних коштів у особливо великих розмірах через зловживання власними обов’язками. Слідчі подали клопотання про обрання підозрюваним запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Протягом ще декількох тижнів міський голова Борис Філатов запевняв, що з першим теплом у 2018 році роботи на переправі відновляться і підрядника змінювати ніхто не буле. Проте, вже традиційно ці заяви з часом не підтвердилися. Згодом Філатов “прийняв політичне рішення” та ініціював скасування угоди з підрядником, а роботи на Центальному мосту не почалися навіть з приходом літа.

Ремонт Центрального мосту версія 2.0

Під кінець весни Департамент благоустрою та інфраструктури Дніпровської міської ради оголосив новий тендер на ремонт Центрального мосту. Цього разу реконструкцію вже оцінили в 314 мільйонів.

Торги тривали більше місяця. За цей час Михайло Лисенко провів виїзну прес-конференцію, під час якої зазначив, що КП “Дніпроавтоміст” почне підготовчі роботи на Центральному мосту, аби не втрачати час та зробити все, аби новий підрядник “прийшов на все готове” та одразу приступив до роботи. Окрім цього, він розповів, що в міськраді затверджений новий графік, згідно якого роботи остаточно мають завершити до кінця 2018 року.

“Згідно з календарним планом, який затверджений мною як заступником міського голови та міським головою, ми плануємо завершити капітальний ремонт мосту №2 до кінця 2018 року”, - казав Лисенко.

Активні роботи на мосту почалися ближче до кінця літа і всім мешканцям було очевидно, що попри обіцянки Філатова та його підопічних, капітальний ремонт до кінця року завершити не встигнуть. І тут мешканці не помилилися.

22 листопада 2018 року Борис Філатов провів чергову інспекцію Центрального мосту та поспілкувався з пресою. Він розповів, що “робітники працюють у важких умовах, на холоді” і тому треба розуміти їх. Звичайно, що цій зустрічі з пресою передували заяви, що “ніхто не буде жертвувати якістю заради термінів”, тому чергова заява про перенесення робіт вже на 2019 рік нікого не здивувала. Окрім цього, під час візиту Філатов на міст пролунала інформація, що ремонт проведений лише на 60%.

В наступному році — з приходом першого тепла, як зазначив генпідрядник — мають почати завершальні роботи і здати об’єкт. Проте, попередній досвід і дедлайн, прописаний в тендері, свідчить про те, що капітальний ремонт на Центральному мосту може тривати протягом всього 2019 року. Відповідно, дніпрянам не варто тішити себе ілюзіями та обіцянками з уст міського голови та його оточення щодо термінів.

Як відомо, в народі Центральний міст або міст №2 називають Новим мостом, але з початком “філатівської реконструкції” та регулярних обіцянок “здати міст до кінця року” його сміливо можна називати Мостом забутих обіцянок. Або ж Мостом похилених стовпів. І не дивно, що в соцмережах вже почали з'являтися сатиричні ролики про обіцянки міського керівництва.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...