App Store Google Play

Найважливіший капітал

27.11.2018 14:00
Найважливіший капітал

Головний ресурс, який потрібен для перемоги у війні — це не зброя і навіть не гроші, а довіра. Між громадянами країни, між політиками (навіть колишніми опонентами), довіра громадян до влади і влади до громадян, довіра світу до країни, яка воює. Це той соціальний капітал, який неможливо позичити, тому тут не поможе жоден МВФ. Це той капітал, який дуже легко розтринькати під час паніки і дуже важко зібрати знову.

Саме взаємна довіра зробила можливою перемогу Майдану в 2014-му. Попри те, що великої віри лідерам опозиції не було. Саме довіра, конвертована в матеріальні ресурси та відвагу добровольців, зробила можливим створення армії. Попри те, що більшості тодішніх командирів не вірили.

До сьогодні ми вже багато розтратили цього капіталу. Влада — зловживаннями і не виконанням обіцянок, громадяни — поширеним зрадофільством. Але можемо і мусимо накопичувати його знов та інвестувати в нашу перемогу.

Довіра — не віра. Вона не передбачає сліпої впевненості в тих, кому довірився. Довіра — це аванс віри, який потребує уважного контролю за тими, кому її авансовоно.

Війна — велике випробовування довіри. Вона загроза демократії, тягне за собою скорочення прав і свобод громадян, посилення влади.

Після війни потрібні зусилля обох сторін для відновлення балансу. Важче це дається владі, яка має переходити до самообмеження. Але сильні громадяни можуть допомогти їй легше позбутися цього тягаря і повернутися в передвоєнний стан. Британці звільнили з посади прем‘єра-переможця нацистів Черчілля. Бо після війни він міг стати загрозою демократії. Але — після війни. Під час неї загрозою був Гітлер.

Порошенко, наділений надзвичайними повноваженнями, може стати загрозою для демократії в Україні. Якщо ми не будемо готові відстоювати її. Але свої зусилля на цьому зосередимо після перемоги над Путіним. Без неї не буде не лише демократії, але й України.

Давайте довіряти один одному.

Довіряти відповідальність тим, хто має ухвалювати рішення. Довіряти один одному, що нам стане сил змусити владу дотримуватися обіцяного.

Маємо довіряти, навіть якщо нам не подобаються ті, хто стоять поруч з нами, видаються нещирими. Не варто забувати, що по інший бік фронту — небезпечніші.

ТСН

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...