App Store Google Play

Чому в Дніпрі з’явився «мовний патруль»

26.11.2018 18:00
Чому в Дніпрі з’явився «мовний патруль»

Дніпро в останні роки прославився не лише як форпост боротьби з ворожою агресією на Сході. Саме сюди везуть поранених з фронту, саме тут формувалися батальйони добровольців, саме на Дніпропетровщині створювалась і досі має тренувальну базу Українська добровольча армія. Але починаючи з буремних днів Революції гідності й по цей час Дніпро відомий усій країні як місто, де всі народи та релігії почуваються рівноправними, живуть у мирі й злагоді.

Це у Дніпрі знаходиться найбільший у світі єврейський культурний центр, найбільша в Україні вірменська церква, а мусульманській громаді повертають будівлю історичної мечеті. Тут щороку на центральній площі міста святкують не лише Різдво (двічі) та Великдень, а й Курбан-Байрам, Хануку та Ратха-ятру. Та що говорити – у місті-форпості боротьби з російською агресією навіть міським головою у 2015 обрали абсолютно російськомовного Бориса Філатова, який називає себе «псковським мужиком».

Аж ось, нізвідки, в місті з’являються так звані «мовні патрулі», які нібито примушують всіх перехожих до україномовності та навіть намагаються стягувати штрафи за відмову це зробити. Новина, якщо відверто, шокувала не лише тим, що абсолютно протирічить настроям суспільства, а й тим, що легалізацією її в інформаційному просторі зайнялися ресурси, напряму пов’язані з міською радою, в тому числі ті, що належать раднику міського голови!

Зараз, коли питанням «мовних патрулів» займаються Нацполіція і прокуратура, а не надто розумних і принципових київських найманців, які вдавали мовних патрулів у Дніпрі, почали не лише бити на вулицях, а й здавати в поліцію, більшість «свідків мовного патруля» принишкли. Хіба відчайдушний «Горсовет» продовжує педалювати тему, тепер вже співчуваючи провокаторам, яких раніше виставляв мало не втіленнями абсолютного зла. Ми ж спробуємо розібратися, чому саме тут і зараз в інформаційний простір було вкинуто таку недолугу і неякісну провокацію.

По-перше, зрозуміло, що автори провокації використовують класичний прийом відволікання уваги на щось, що моментально обурить і заведе публіку, від чогось, що мало б привернути увагу, але є зовсім неприємним фактом. А таких фактів у нинішньої міської влади Дніпра назбиралося вже немало: невдала спроба «оптимізації» освіти, яка завершилась спробою капітуляції мерії; «переможні темпи» ремонту Центрального мосту; практично зруйнований «в інтересах будівництва метро» центральний проспект – без найменших успіхів у цьому самому будівництві; повний провал боротьби з МАФами в місті – на місці знесених бульдозерами кіосків з’являються нові, причому судячи з величезної кількості рекламних оголошень про оренду новеньких МАФів, належать вони не дрібним підприємцям.

Дивним чином саме в листопаді, напередодні появи самозванців-провокаторів, стає зрозумілим, що одна з найкреативніших ідей міського голови, що мала стати чи не головним досягненням,а перетворилася на найбільший провал – ремонт Центрального мосту – знову дає збій. Попри цілодобову працю, поспіх, через який навіть обривалися світлофори і рушились свіжовстановлені стовпи, вже місяць тому стало очевидним – як і в 2017, у 2018 ремонт мосту не закінчать. Ми виносимо за дужки постійну зміну інформації щодо оцінки реального стану мосту, обсягів виконаних робіт і робіт, що ще не виконані, постійне збільшення кошторису витрат… Міст, який закрили у 2016 році «бо він ось-ось розвалиться», експлуатується в напіврозібраному стані. І реальних перспектив, коли він бодай повернеться до стану попереднього, навіть ніхто не озвучує.

Це вже зараз, пояснюючи відсутність реальних результатів, міський голова говорить про продовження робіт в наступному році, називаючи їх «косметичними». А ще місяць тому і він і його заступник бадьоро рапортували про 25 грудня 2018 року як «останній, крайній і неодмінний термін» відкриття ВІДРЕМОНТОВАНОГО мосту. Є підозра, що реальний стан справ з мостом влада не озвучує взагалі. Лише кошторис дедалі зростає і з початкових 170 мільйонів, які спочатку вважалися нереально завищеною цифрою, доріс до майже 400. Та чи готовий хтось назвати дату завершення капітального ремонту Центрального мосту? І в чому саме «капітальність», крім сум витрат? Чи епопея триватиме до місцевих виборів, перед якими знущання з мешканців лівобережжя таки припиниться – у вигляді «видатної перемоги» «міцного господарника»?

З «оптимізацією» освіти мерія зганьбилась ще більше. І тут знову дивне співпадіння: саме на початку листопада в судах незаконно звільнені в результаті «оптимізації» шкіл почали поновлюватись на посадах. Тоді ж Державна служба якості освіти Міністерства освіти і науки України надала висновок, у якому не просто назвала  наказ №29 від 05.02.2018 р., яким керівникам комунальних закладів освіти наказано провести скорочення штатних розписів та чисельності працівників, незаконним, а й  зафіксувала факт кримінального правопорушення з боку чиновників мерії за статтею 365 Кримінального кодексу України! Нагадаємо, міськрада вирішила, що ціла низка посад в закладах освіти (у додатках до наказу вказано 172 посади) є «зайвою», скорочені працівники не потребують зарплати, і у такий спосіб «зекономила»  для бюджету близько 100 мільйонів гривень.

Тільки от «економія» вийшла сумнівною: вкравши з кишень освітян ці 100 мільйонів, чиновники ДМР не лише вбили позакласну освіту, а й створили купу додаткових проблем, адже до переліку скорочених працівників потрапили і діловоди, і медсестри, і соціальні педагоги, бібліотекари, психологи, бухгалтери, завгоспи, гардеробники та інші. Зрештою, всі «зекономлені» мерією для себе витрати лягли на плечі батьків маленьких дніпрян – «благодійні внески» в закладах освіти з нового навчального року неабияк зросли. Ретельно відібрані на нещодавньому конкурсі і «підгодовані» концертами та гулянками директори шкіл отримали сувору вказівку грошей у влади не просити і забезпечувати діяльність ввірених їм закладів своїми силами – тобто коштом батьків, кожен з яких й без того щороку віддає на фінансування освіти понад п’ять тисяч гривень з власних податків.

Вже 26 листопада в суді представники мерії спробували «здати назад» і запропонували скасувати скандальний наказ у обмін на закриття справи. Втім, незаконно звільнені освітяни налаштовані рішуче і вимагають покарання винних у порушенні їх прав.

За скандальними вкидами про звірства «мовного патруля» майже непоміченою пройшла ще одна «перемога» міського голови: на зустрічі, на яку його серед минулого тижня викликав Президент, Бориса Філатова поставили перед фактом, що аеропорта у Дніпрі не буде. Держава планує збудувати сучасне летовище в смт. Солоне, на це в бюджеті на наступний рік вже закладено відповідні кошти. Втім, городничий, який ще півроку тому з впевненістю обіцяв дніпрянам новенький аеропорт у передмісті і навіть здійснював спроби шантажу центральної влади депутатськими зверненнями, розміщеними в Фейсбуці відкритими листами та навіть електронною петицією, підписати яку змусили усіх бюджетників обласного центру, спробував зберегти обличчя, заявивши, що саме він «вибігав» для дніпрян аеропорт в 30 км від обласного центру.

Зрештою, провокація з «мовним патрулем», якою влада Дніпра, вочевидь, недолуго намагається прикрити власні провали та одночасно звести рахунки з опонентами, котрі дозволяють собі розповідати містянам про ганебні корупційні оборудки керманичів, негативно відбилася на іміджі не лише Дніпра, але також України загалом: фейкову новину активно підхопили і тиражували кремлівські ЗМІ, адже «звірства нацистів» цілком лягли в канву вигаданих ними раніше «розіп’ятих хлопчиків».

Побіжно запущені з подачі близьких до мерії Дніпра ресурсів провокативні матеріали вдарили і по президенту України: фейковий Денисенко, зі сторінки якого розповсюдили відверту брехню, водночас заявляє про свою підтримку Петра Порошенко, який йде на вибори з гаслом «Армія! Мова! Віра!». Таким чином орієнтований на чималий електорат, що раніше належав «опозиціонеру» Олександру Вілкулу Борис Філатов, ймовірно, прагне забезпечити собі другий термін у мерському кріслі, а разом із тим – підіграти одному з лідерів майбутніх президентських перегонів, «потопивши» у майже мільйонному Дніпрі рейтинг чинного глави держави.

Наразі за фактом діяльності «мовного патруля» порушено кримінальну справу за розпалювання міжнаціональної ворожнечі. Тож відповідати за ганебну провокацію таки доведеться. Так само, як і нести відповідальність за роздовбані й понівечені центральний проспект, горезвісну вулицю Троїцьку – без дерев, каналізаційних люків і ливневок, фасади недореставрованих будівель та ще багато чого, що спочатку підносилося як «масштабний проект реконструкції», а на ділі вилилося в довгобуди і дерибани.

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...