App Store Google Play

Філатівська оптимізація освіти: висновок Державної служби якості освіти України

15.11.2018 14:00
Філатівська оптимізація освіти: висновок Державної служби якості освіти України

Підвищення вартості навчання у школах естетичного виховання, закриття безкоштовних гуртків, 1500 звільнених співробітників навчальних закладів, мітинги батьків та протести освітян. У підсумку - 14 томів судової справи за скандальною «оптимізацією», яка викликала широкий громадський резонанс. Саме таким чином Департамент гуманітарної політики Дніпровської міськради намагається закрити бюджетні дірки, які виникли у сфері його відповідальності.

У лютому 2018 року Департамент гуманітарної політики Дніпровської мерії видав наказ №29 «Про оптимізацію штатних розкладів установ і підприємств, підпорядкованих департаменту». За текстом, документ затверджений задля «ефективного використання бюджетних коштів, а також створення відповідних умов пожежної та техногенної безпеки». Під цей наказ потрапили дитячі садки, школи, музичні, художні школи, палаци культури і творчості, спортивні школи, навчально-виховні комбінати тощо. 

На сьогодні у рамках "оптимізації" у закладах освіти міста були звільнені з роботи працівники 22 професій, як технічних, так і педагогічних. Загалом під скорочення потрапили півтори тисячі осіб. Також у школах естетичного виховання вартість навчання підвищилася втричі.

Такі дії обурили і батьків, і освітян, які неодноразово виходили на мітинг під будівлю міської ради і вимагали зупинити свавілля місцевої влади. Проте ані чиновники, ані очільник Дніпра Борис Філатов на вимоги містян жодним чином не відреагували. Тоді освітяни вирішили оскаржити у суді сумнозвісний наказ №29. 

Судовий процес розпочався 16 серпня у Дніпропетровському окружному адміністративному суді за участі представників позивача – профспілки працівників освіти, відповідача – департаменту гуманітарної політики міськради, а також третіх осіб – низки профспілкових та громадських організацій. У суді позивачі оскаржують усі пункти наказу Департаменту гуманітарної політики та доводять, що він є незаконним і не несе жодної користі ані для дітей, ані для викладачів в школах. Він посіяв хаос в навчальних закладах і призвів до повного безладу в школах.  

Між тим у мерії заявляють, що оптимізація є вимушеною, зокрема задля економії бюджетних коштів. Окрім того, в Україні триває осучаснення сфери і низка посад у ній «втратили актуальність». Проте докази щодо заощаджених коштів в результаті звільнень персоналу, на вимогу суду, чиновники так і не надали. А від коментарів журналістам просто відмовляються. Лише продовжують переконувати суд, що звільнення працівників відбувалися не за підписом департаменту, а за розпорядженням підлеглих йому директорів шкіл та завідуючих садками. Тож за логікою Департаменту, судитися мали б не з ними, а керівниками навчальних закладів.

Після низки звернень народного депутата Андрія Денисенка "оптимізацією" зацікавилася Державна служба якості освіти Міністерства освіти і науки України, яка провела перевірку Департаменту гумполітики та виявила факти порушень чинного законодавства та перевищення повноважень. На останньому засіданні суддя виніс ухвалу про витребування відповідних результатів перевірки.  

«Я від самого початку виступив категорично проти цієї цинічної псевдореформи, котра передбачає звільнення з роботи понад 2 000 працівників та скорочення річного фонду заробітної плати освітян на 100 мільйонів гривень. Держслужба якості освіти зафіксувала факт кримінального правопорушення з боку чиновників мерії за статтею 365 Кримінального кодексу України. Це має суттєво допомогти профспілкам освітян міста Дніпра в їхній справедливій боротьбі в суді проти оптимізації та на захист прав незаконно звільнених людей», - прокоментував Андрій Денисенко.

Дніпроград отримав результати перевірки Держслужби та проаналізував їх.

Без профосвіти

Зокрема, Держслужба виявила недоліки, які перешкоджають ефективному управлінню системою освіти міста. А саме, керівники Департаменту - директор Департаменту Ксенія Сушко, заступник директора Департаменту, начальник управління молоді та позашкільної освіти Дар'я Біла, керівник управління освіти Департаменту Оксана Салогуб - не мають вищої педагогічної освіти, що є порушенням Закону України. Також на час перевірки були відсутні посадові інструкції та особові справи згаданих вище посадових осіб. Не створено при Департаменті й колегію, як дорадчий орган при місцевому органі управління освітою.

"5 вересня 2017 року вийшов новий Закон України "Про освіту", де сказано, що директор школи може не мати професійної освіти. Начебто логічно, нехай буде ефективним менеджером. Адже в школі є співробітники, які розуміють освітній процес. Але Закон говорить, що керівник Департаменту зобов'язаний мати професійну освіту, тобто педагогічну. Адже він повинен розуміти процес освіти", - пояснив представник громадської організації «Правозахисна справа» Михайло Яценко.

Музичні школи

Особливе обурення мешканців Дніпра викликало рішення щодо шкіл естетичного виховання, яке передбачає суттєве підвищення оплати за навчання. За рік плата за уроки в музшколах зростала двічі – у березні та вересні й наразі складає понад 500 гривень на місяць.

«Спочатку було 180 гривень, потім у березні підняли до 210 гривень. Ну нормально подумали ми, нехай так. Але у вересні тариф підняли до 510 гривень. За рік це шість тисяч гривень. Для багатьох родин, особливо в кого двоє дітей, це просто непідйомна сума. Окрім того, це порушує пункт 5 статті 79 закону України «Про освіту», де йдеться, що плата за навчання може підвищуватись не частіше, як раз на рік, і на відсоток, не більший від офіційно визначеного відсотка інфляції. Інфляція склала 13%, а подорожчання навчання – 200%», - розповідає представниця батьківського комітету Оксана Котляр.

Цікаво, що у звіті Держслужби проаналізовані лише накази від 15 та 20 лютого. І підсумовується, що оплата за навчання в музичних школах у місті Дніпро встановлена у розмірі від 150 грн до 300 грн за місяць. Тож виходить, що накази від 1 березня, де було перше підвищення, та від 1 вересня, де вартість встановлена в більше ніж 500 грн, Департамент від комісії просто приховав?

Звільнення освітян

Загалом після наказу №29 у закладах освіти Дніпра звільнили з роботи працівників двох десятків професій. Це вчителі фізкультури та музики, соцпрацівники, бібліотекарі, медики, керівники гуртків, а також низка персоналу навчальних закладів: слюсарі, електрики, гардеробники, двірники, охоронці. Усього – 1500 осіб. А ті, що лишились, виконують подвійну роботу за ту саму зарплату. Що і підтвердила комісія Державної служби якості освіти України.

Наприклад, прибиральниці і вчителі наразі працюють гардеробниками, адже особисті шафки для кожного учня, які обіцяли закупити, наразі є тільки в деяких школах. Лише в Самарському районі про необхідність встановити у себе такі шафки просили 15 шкіл. Поки їх отримали три школи.

«Подібна ситуація і з пральниками. Автоматичні пральні машинки розраховані максимум на сім кілограмів завантаження. Більшість яких, до речі, були куплені за батьківські кошти, а не бюджетні. За санітарними нормами, постільна білизна в дитсадку повинна змінюватися не рідше ніж один раз на тиждень. Навіть якщо машинки пратимуть без перестану, то попрасувати і замінити білизну для декількох груп по 30 дітей, одна людина точно не в силах», - розповіла  голова Соборної районної організації профспілок Валентина Галущенко. 

Окрім того, у навчальних закладах скоротили посади соціальних педагогів. Певно, для Дніпра актуальне у суспільстві питання булінгу не є проблемою.

«У школах нараховувалося 100 штатних одиниць соціальних педагогів. Станом на перше липня ця посада була передбачена лише у 11 навчальних закладах. Пояснення щодо зменшення посад соціальних педагогів працівниками Департаменту комісії не надано», - йдеться у документі.

Також працівник не може піти у відпустку, адже виконувати необхідну роботу просто не буде кому. За словами педагогів, заступник міського голови Олександр Шикуленко іронічно порадив в таких випадках на дверях залишати табличку: «Пішла у відпустку».

Держслужба також акцентує увагу на тому, що скорочення у закладах дошкільної освіти посади медичної сестри з дієтичного харчування унеможливило проведення щоденного бракеражу готових блюд, що передбачено у договорі з ТОВ «Контракт Продрезерв 5».

Зазначимо, що  компанія "Контракт Продрезерв 5" є монополістом у сфері обслуговування харчуванням шкіл Дніпра, яка одноосібно перемогла на тендерах, до організації яких є чимало питань. ТОВ «Контракт Продрезерв 5» уклало з департаментом гуманітарної політики Дніпровського міської ради 307 контрактів на загальну суму 326 млн 234 тис 250 грн. Протягом вересня-листопада у дніпровських школах двічі зафіксовано масові отруєння дітей. В першому було виявлено низку порушень з боку компанії, яка забезпечує харчування. Щодо другого – досі тривають перевірки.

Фінансування

Головним аргументом у Департаменті освіти Дніпровської міськради є теза, що цього року Дніпро недоотримало 22 мільйони гривень державної субвенції на освіту. Проте виявилося, що на 1 червня 2018 року заборгованість з освітньої субвенції відсутня. Ба більше, наразі невикористаними лишаються 14,7 млн грн цільової державної субвенції, яку виділяють на оплату праці працівників навчальних закладів. Ще 16 млн грн бюджетних коштів лежить на депозитах в банку. 

"Ми маємо справу не з оптимізацією, а з масовим примусовим скороченням працівників сфери культури. Мета такої оптимізації абсолютно корупційна. В той час, коли на депозитних рахунках міста знаходяться понад 16 млн грн, в той час, коли не використовуються кошти державної цільової субвенції на підтримку освіти, керівництво міста заходилося скорочувати працівників, аби забрані із фонду гроші - а по суті зарплати працівників - перекинути із захищених в незахищені статті бюджету", - зазначив народний депутат Андрій Денисенко.

Про тенденцію збільшення фінансування наголосила і Держслужба.

У підсумку Державна служба якості освіти України зазначила, що Департамент гумполітікі перевищив свої повноваження, коли видавав наказ про оптимізацію (правопорушення за статтею 365 Кримінального кодексу України). Служба виявила порушення під час затвердження штатних розписів, в частині кадрового забезпечення та ведення ділової документації.

Загалом за три роки мережа загальної середньої освіти скоротилася на чотири заклади, ще чотири міжшкільні навчально-виробничі комбінати були ліквідовані за рішенням міської ради.  Питання виникають й із дошкільними закладами, адже існуюча кількість садочків, 176 закладів, не забезпечує потреби мешканців Дніпра. Відтак наразі в електронній черзі для зарахування перебувають 11741 дитина. Для порівняння, у 2017 році - 10585. Також у 2018 році призупинено діяльність семи комунальних клубів - "Юність", "Гармонія", "Зіронька", "Зіронька 2", "Весна", "Натхнення", "Луч".

Дніпроград уважно слідкуватиме за скандальною ситуацією та висвітлюватиме її розвиток подій.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...