App Store Google Play

Самоспалення на знак протесту радянській агресії: у Дніпрі відзначили 50-річчя подвигу Василя Макуха

06.11.2018 16:00
Самоспалення на знак протесту радянській агресії: у Дніпрі відзначили 50-річчя подвигу Василя Макуха

Сьогодні, шостого листопада, у Дніпрі під час літературно-мистецького заходу вшанували пам'ять Василя Макуха. 50 років тому він здійснив публічне самоспалення в знак протесту проти тотальної русифікації українців і збройної агресії СРСР на територію Чехословацької республіки. Подробиці повідомляє кореспондент Дніпрограда з місця проведення - інформаційно-виставкового центру Mediaprostir.

Організатор заходу, голова ГО “Дніпровське товариство політичних в'язнів і репресованих” Іван Дремлюга розповів, що 5 листопада 1968 року мешканець Дніпра Василь Макух заявив свій протест проти комуністичної системи та вторгнення радянських військ в Чехословаччину.

«Василь Макух здійснив публічне самоспалення в Києві, на Хрещатику, напередодні чергової річниці жовтневої революції. Він свідомо пішов на жертву, тож самоспалення – це його останній бій патріота, який відстоює українські цінності. Перед здійсненням подвигу він виклав мотиви свого вчинку у листі до ЦК КПУ. Зміст цього листа довгий час приховувався КДБ, лише після відкриття архівів СБУ на наш запит нещодавно відповіли та надали фотокопію тексту листа», - пояснив Іван Дремлюга.

Тож унікальністю заходу стало публічне оприлюднення фрагментів ретельно приховуваного листа героя. Як зазначається, у зверненні Василь Макух писав, що він як колишній боєць УПА відбув покарання та залишився жити у тогочасному Дніпрі. Він висловився про фальшивість світу радянської русифікації, в якому домінують росіяни, принижуючи українців.

Звертаючись до тодішнього першого секретаря ЦК КПУ Петра Шелеста, активіст акцентував на різниці реальної ситуації в Україні від звітів партійної номенклатури КПУ. Наприкінці листа Василь Макух поставив компартію перед фактом майбутнього протесту та наголосив, що приносе своє життя в жертву українському народу.

Також під час літературно-мистецького заходу глядачам продемонстрували фрагменти відеофільмів про невизнаного героя, дослідники наголосили на важливих фактах в його біографії.

Окрім цього, представники Дніпровського товариства політичних в'язнів і репресованих провели церемонію вшанування на цвинтарі біля могили Василя Макуха.

Нагадаємо, що у Дніпрі 14 листопада відзначають 90-річчя з дня народження Василя Макуха

Нещодавно відбулось засідання громадського дискусійного клубу при Дніпропетровській обласній державній адміністрації “Dnipro Live”. Учасники обговорювали вчинок людини-смолоскипа Василя Макуха і його оцінку з точки зору сучасної України. 

Також у Празі на вулиці Українська відбулося відкриття мосту й таблички на честь Василя Макуха.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Український літак був збитий іранською зенітною ракетою російського виробництва - ця інформація спецслужб та військових США ставить Зевладу перед простою дилемою.Або вимагати законного розслідування і...
В той час коли світові держави виходять з різних угод по скороченню озброєння та нарощують свою військову міць, готуючись відстоювати свої національни інтереси в будь якій частині світу, Україна навпа...
Максим Мірошниченко

У чомусь ми - вже Європа

Україна - це маленька країна. Маленька країна, яка знаходиться на території другої за площею держави Європи. З 2014-го року приблизно 10% території України знаходиться під управлінням Росії. А з ураху...
Коли запитуєш у різних куточках України - кого Ви знаєте з відомих людей пов'язаних з нашим містом Дніпро? Відповіді різні - Брєжнєв, Кучма, Бловатська, Катерина Друга, Петровський,.... ( дуже рідко з...