App Store Google Play

Кривавий січень 1918-го: дніпрянам розповіли про події в Катеринославі після більшовицького перевороту

28.10.2018 11:00
Кривавий січень 1918-го: дніпрянам розповіли про події в Катеринославі після більшовицького перевороту

Сьогодні, 27 жовтня, в інформаційно-виставковому центрі Mediaprostir відбулася вже друга лекція, присвячена подіям 1917-1921 років на території нашого регіону. Про це з місця події повідомляє кореспондент Дніпрограда.

Лекцію традиційно провів дослідник зазначеного періоду Максим Мірошниченко

Зокрема, він розповів про підготовку більшовицького перевороту в Катеринославі, який починався з тодішнього Брянського заводу. Саме на цьому заводі згуртувалися перші адепти російських більшовиків, кількість яких на кінець 1917-початок 1918 сягала приблизно 2000 осіб.

У свою чергу, в місті існувала і згуртована прореспубліканська українська спілка, яка підтримувала владу Центральної Ради. Тож, рано чи пізно така поляризація суспільства мала призвести до початку відкритого протистояння.

Це і відбулося на зламі 1917-1918 років, коли в Катеринослав з Петрограду більшовики відправили потяг з озброєнням, прибуття якого і розпалило відкритий конфлікт між українцями та більшовиками. Головними «гарячими точками» битви був залізничний вокзал, «Озерка» та нинішній проспект Дмитра Яворницькому на відрізку між Головпоштамтом та Будинком губернатора.

Згодом вуличні бої розпочалися і в тогочасних Нижньодніпровську та Ігрені, які тоді становили стратегічно важливе значення у зв’язку із розміщенням там залізничних вузлів.

Відкрите протистояння на території міста та в приміських населених пунктах тривав лише декілька тижнів та завершився для українських сил поразкою – на допомогу катеринославським більшовикам згодом прийшли вояки з Росії, які й вибили Вільне козацтво та гайдамаків з міста і встановили тут свій режим.

Загалом, в боротьбі за контроль міста брали участь декілька тисяч вояків.

Саме окупація більшовиками Катеринослава і стане темою наступної лекції, анонс якої можна буде побачити на офіційній сторінці Mediaprostir у Facebook.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...