App Store Google Play

Я не можу у мене лапки: прибирати за собакою чи ні?

27.10.2018 14:15
Я не можу у мене лапки: прибирати за собакою чи ні?

За статистикою в Україні мешкає близько чотирьох мільйонів домашніх собак. Близько 30% українців, а це 12 млн осіб, утримують вдома чотирилапих. Проте лише 2% з них прибирають на вулицях за своїми домашніми улюбленцями. Тобто мінімум чотири мільйона собачих "подарунків" лишається на вулиці щодня.

Зокрема і у Дніпрі за своїми тваринами прибирають одиниці. Аби виправити цю ситуацію та виховати культуру вигулу собаку у місті започаткували ініціативу "Гав Прибрав", яка швидко набирає обертів та стає все більш популярною.

На сьогодні у Дніпрі в місцях загального користування, рекреаційних зонах і на прибудинкових територіях відсутні місця для вигулу собак. Отже, вигул собак відбувається в не пристосованих для цього місцях. З початку літа у місті активно працює громадська ініціатива "ГАВ-Прибрав", активісти якої вчать власників чотирилапих друзів прибирати за своїми тваринами.

"Навесні, коли після холодної зими потеплішало і почав танути сніг, ми побачили не красу природи, а неприбрані екскременти собак на траві. Через не розвинену культуру собаківництва, в місті просто так не посидиш на газонах, не погуляєш по траві. Наша команда однодумців почала знімати мотиваційні відеоролики за участі власників собак, які вже прибирают. Для того, аби заохотити інших приєднуватися. Також ми протягом літа на масштабних захотах облаштовували інформаційний намет, де спілкувалися із містянами. За власний кошт розпоширювали соціальні буклети та плакати", - розповів куратор «ГАВ-Прибрав» Олександр Синиця.

Також активіст наголошує, що такі дрібні на перший погляд речі, як прибирання за тваринами, насправді є одним із чинників у формуванні свідомості та ментальності громадян.

"Всі ми хочемо відпочивати в чистих парках і галявинах. Для цього не потрібні ресурси. Для цього потрібно просто бути відповідальним власником свого улюбленця. Якщо ви думаєте, що ця тема націлена тільки на собак та їх власників, то це зовсім не так. Це про людські цінності і культуру. Вони змінюють мислення людей. Якщо ми хочемо підвищувати загальну культуру поведінки в суспільстві, то повинні починати з малого», - наголосив Олександр Синиця.

В свою чергу, медик Марія Семенюк наголошує, що проблема навіть не в тому, що це все не гарно виглядає чи погано пахне, а в тому, що собачі фекалії шкідливі для здоров’я людей та інших тварин.

"В одному грамі собачих екскрементів міститься 23 млн бактерій. Це і Сальмонела, Лямблія та кишкова паличка. Також часто зустрічаються паразити, яйця яких здатні жити поза організмом собаки довгий час і успішно інфікувати людей. Відходи життєдіяльності собак просочуються у грунт та воду. Найбільшу загрозу екскременти несуть дітям, тваринам та людям зі слабким імунітетом. Це тільки здається, що це не проблема. Адже рештки відходів людина заносить до будинку зі взуттям, малеча - граючись у піску або деінде", - розповіла медик.

Серед тих, хто прибирає за своїм улюбленцем - Валерія Онойко. Вона власниця мопса Одрі, гуляє з нею двічі на день та зазначає, що прибирати за твариною не важко. Проте щодня Валерія стикається із низкою проблем. 

"Собаки - такі ж члени суспільства, як і люди. Вони не мають викликати агресію у інших. І прибирання за ними один із кроків до цього порозуміння. Також вважаю, що це дуже актуальна і важлива тема, адже кожна людина має розуміти, що після себе потрібно залишати чистоту. Сьогодні ти прибрав за своїм собакою, а завтра подумаєш, чи кидати на землю сміття. Але цю процедуру варто було б зробити трошки комфортніше для власників песиків. По-перше, спеціальні пакетики для екскрементів необхідно десь брати. По-друге, прибравши за Одрі, я часто доношу її результати життєдіяльності аж до свого будинку, бо тільки там є смітник. І найголовніший мінус, як на мене, це звичайні бетонні великі урни, де немає сміттєвих пакетів. І двірники, які їх прибирають, дістають сміття руками. Тоюто і екскременти теж", - розповіла Валерія Онойко.

Наразі активісти "ГАВ-Прибрав"  збираються провести у місті інформаційну кампанію для популяризації теми та активізації власників собак.

"Ми подали два проекти на "Бюджет участі": «Візьми пакет - прибери за собакою» і «Забери за собакою в паперовий пакет - піклуйся про екологію». Наразі ті, хто прибирають, використовують здебільшого пластикові пакети, які для цього не призначені. Тож важливо не просто спонукати містян прибирати за собаками, а й відразу пропонувати найбезпечніший для екології спосіб. Загалом суть проектів полягає у популяризації ідеї через зовнішню соціальну рекламу, на Інтернет-платформи, регіональні канали. Наразі проекти-переможці ще не оголошені, але за нашими попередніми підрахунками «Візьми пакет - прибери за собакою» буде реалізований", - розповів Синиця.

Натомість у світі до проблеми прибирання екскрементів тварин застосовують комплексний підхід. Культурно-просвітницький – за допомогою соціальної реклами, і законодавчий – тобто штрафна система.

Наприклад, польський телеканал Vod зняв сатиричний соціальний ролик про власників собак з несподіваною кінцівкою. За сюжетом батьки дівчини вмовляють її не здійснювати вчинок, через який їм буде соромно, вона їх зганьбить і порушить традицію дідів і прадідів.

В свою чергу, у Нью-Йорку штраф за не прибирання до 500 доларів, у Великобританії це 50-100 євро, а в Італії, якщо власник тварини забуде вдома спеціальний інвентар для прибирання відходів, то його змусять заплатити 100 євро. Дещо інший підхід використовується вже кілька років у Берліні. Там некомерційна організація "Місто і собака" постачає до міських парків автомати з пакетами для екскрементів. А в одній з найчистіших країн світу – Швейцарії – такі автомати встановили ще 30 років тому. В Іспанії свій метод – "захмарних" штрафів: наприклад, в Барселоні і Мадриді господарі, які не прибирають екскременти за своєю твариною, змушені будуть заплатити близько 1500 євро.

Проте українка Оксана Сем'яновська, яка часто буває у європейських країнах, зазначає, що справа не у штрафах, а у розвиненій культурі.

"Коли гуляєш із собакою пізно ввечері, навколо ні душі, то хто там побачить, прибрав ти чи ні. Проте все одно люди це роблять. В Європі інше ставлення до прибирання за тваринами. В Україні досі існує якийсь незрозумілий комплекс, мовляв це соромно. А європейці позиціонують по-іншому - це повага до себе. Також неможливо не прибрати за собакою, коли навколо - чисто. Адже навіть за безпритульними песиками регулярно прибирають працівники паркової служби", - розповіла Оксана Сем'яновська.

 

Урегулювати вищезазначене питання намагаються  на місцевих рівнях. Зокрема, з 1 січня 2019 року у Дніпрі домашні тварини, зокрема собаки, на території міста повинні мати спеціальні жетони. А також господар тварини повинен вигулювати собаку тільки на повідку і при наявності пакета для утилізації фекалій. Ігнорування прибирання за твариною загрожуватиме штрафом.

В Україні ж на загальнодержавному рівні маємо лише закон "Про захист тварин від жорстокого поводження". Там немає жодного пункту, який би стосувався обов'язкового прибирання за домашніми тваринами після вигулу на вулицях і в парках міста. Але у квітні 2018 року був зареєстрований у Верховній Раді законопроект № 7220. Він передбачає обов’язкову реєстрацію домашніх тварин та їх чіпування, стерилізацію безпородних тварин, відмова від якої каратиметься штрафом розміром 20 тисяч гривень, а головне - штраф від 850 до 1 700 гривень за неприбрані екскременти тварин на вулиці. Проте досі проект закону у парламент на розгляд не вносився.

За своїми собаками прибирають й всесвітньо відомі зірки. Зокрема, засновник Facebook мільярдер Марк Цукерберг не витрачає гроші на помічників по догляду за своїм псом, а робить це власноруч.

Зірка "Людей Х" Гью Джекман є гарним прикладом для мешканців Нью-Йорку, прибираючи екскременти за своїм цуценям Джей-Джеєм.

Акторка Енн Хетеуей також не гидує збирати екскременти за своєю собакою.

Шведська принцеса, герцогиня Гельсінгландська і Гестрікландська, Мадлен прибирає за своїм собакою.

Тож якщо корона не падає навіть зі справжніх принцес в процесі прибирання за своїм собакою, виходить і нам це доцільно робити?

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...