App Store Google Play

Прорахунки ООН: що це означає для України?

25.10.2018 18:00
Прорахунки ООН: що це означає для України?

24 жовтня святкувала свій день народження всесвітня міжнародна організація ООН (організація об’єднаних націй). Які прорахунки в діяльності  ООН зачіпають інтереси України, та чому для українців актуальна діяльність цієї організації, розбиратимемось далі.

ТРОХИ ІСТОРИЧНОЇ ДОВІДКИ

24 жовтня 1945 на конференції у Сан-Франциско на підставі Хартії Об'єднаних Націй 51 держава, серед яких і Україна, заснували ООН. До того існувала Ліга націй – перша міжнародна міждержавна організація, яка була створена з метою розвитку співробітництва, досягнення миру і безпеки між народами. Її функції були передані новоствореній ООН, до якої на сьогодні входить 193 держави і яка фінансується з обов'язкових та добровільних внесків від своїх держав-членів.

Головна функція ООН – це зміцнення миру між державами і підтримання міжнародної безпеки. Все решта є похідним. В Україні п’ятий рік триває війна, тож у громадян накопичилось багато питань до Організації і саме тому її діяльність, а також недоліки цієї діяльності для нас є актуальними.

ПРОРАХУНКИ ООН

ООН не вдалося досягти своєї головної мети – підтримання миру на планеті через ряд прорахунків, на яких наголошує історик Валерія Лавренко. Деякі з таких недоліків вона озвучила  під час лекції в книгарні Є.

Неготовність творців

ООН створювалася для реалій Другої світової війни. Від самої ідеї створення ООН і до її практичної реалізації творці сподівалися перешкодити глобальному конфлікту ХХ століття. Після Другої світової протистояння між двома політичними системами набуло характеру локального рівня, до якого творці ООН не були готові. Вони не передбачали сценарій асиметричних війн – війн, в яких учасники абсолютно не тотожні за силами, але результати яких передбачити неможливо. Так, Організація, покликана зберігати мир, не зупинила агресію, яка прийшла і на наші землі.

Процес прийняття рішень – невизначене право вето

Один з головних органів ООН - Рада Безпеки (РБ) відповідає за підтримання миру та безпеки у відносинах між країнами-членами ООН. Якщо інші органи Організації Об'єднаних Націй можуть лише зробити «рекомендації» різним урядам держав, то Рада Безпеки ООН має право приймати обов'язкові рішення.

Рада Безпеки складається з 15 держав-членів, котрі в свою чергу розподіляються на 5 постійних членів — Китай, Франція, Росія, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки — і 10 непостійних членів. У 2016, 2017 роках Україна входила до непостійних членів.

Рішення приймаються у разі, якщо їх підтримають принаймні 9 членів. Але всі постійні члени мають право вето, тому обговорення щодо принципових питань, в яких перетинаються інтереси постійних членів, як правило, призводять до тупика.

Тобто коли постійна п’ятірка займає сталі позиції, що не співпадають, скільки б не тривали обговорення – консенсусу не досягти.

Єдиним вирішенням цього питання є перегляд Статуту ООН, його докорінні зміни, або прийняття нового.

Сталі постійні члени Ради Безпеки

ООН фінансується переважно із добровільних внесків і в лідерах по сумі внесків є Німеччина та Японія. Таким чином вони говорять, що світ змінився, ми не живемо реаліями 1945 року, і їхня роль в ООН має змінитися. Якби такі передові держави як Японія і Німеччина були серед постійних членів Ради Безпеки, можливо деякі рішення не заходили б глухий кут. Зокрема, можливо було б вплинути на Росію, і не давати їй вчиняти злочинні дії на наших землях, які суперечать міжнародному праву. На місце постійних членів також активно претендують Бразилія та Індія. Тож зараз дуже гостро стоїть питання розширення постійних членів в РБ, проте наразі воно досі не вирішено.

Виключно міждержавна організація

ООН виключно міждержавна організація, яка претендує на роль світового арбітра, та не враховує  міжнародних гравців, котрі не є державами, але мають великий вплив. Серед таких Amnesty International - міжнародна неурядова організація, яка ставить собі за мету «робити дослідження і дії, спрямовані на попередження та припинення порушень прав на фізичну і психологічну недоторканність, на свободу совісті та самовираження, на свободу від дискримінації в контексті своєї роботи по просуванню прав людини». Саме така організація могла б вплинути на збереження миру.

Серед прикладів потужних міжнародних гравців також Coca-Cola. Згадати хоча б випадок, коли на своїх етикетках всесвітньо відомий бренд зобразив карту Росії без Криму, а після влаштованого росіянами скандалу, вибачилася й оновила карту. Тож українці залишилися без Криму навіть на пляшці газованого напою, який щодня купує сила-силенна споживачів, і на свідомість яких таке зображення безперечно впливає. Це політичний момент, який мав би вирішуватися у колі Організації Об’єднаних Націй, та інтереси всесвітньо відомого бренду не представлені в ООН. Тож можливо Організації варто переглянути виключну міждержавність і зробити ширше представництво.

До недоліків ООН слід віднести також її бюрократизованість та завеликий штат, через що прийняття рішень і їх реалізація суттєво затягується.

ПІДСУМКИ

Підбиваючи підсумки, не можна нехтувати досягненнями Організації Об'єднаних Націй за роки її існування. В гуманітарній сфері вирвшується дійсно багато вагомих задач, серед яких і надання житла, медичних, продовольчих послуг. Але основна мета – підтримання миру в усьому світі - зависла у повітрі. І  якою активною не була б гуманітарна діяльність, міждержавної безпеки вона не додасть і конфлікт не вирішить. Світ змінився, тож треба підлаштовуватись до сьогодення і вносити необхідні зміни, переглядати своє ставлення. Так, наприклад, колись нацистська держава Німеччина, наразі впливова передова країна, яка може внести суттєві зміни у регулювання міжнародних конфліктів. Відтак статут ООН вимагає негайного реформування і врахування багатьох аспектів. А поки в нашій країні все ще лунають вибухи, вмирають вояки, і для влачного порятунку від зовнішньої агресії українцям залишається покладатися лише на себе.

Теги: ООН, мир, війна

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Шостий номер на посаді президента до такої межі додзвонився Путіну, допримирявся з Московією, що Україна вже перетворилася з суб‘єкту міжнародних відносин і геополітики на об‘єкт, думка як...
Що ближче 9-те травня, тим більше ми чуємо здавалося би незбагненні біснування у Кремлі та виразки місцевих наших груп, які орієнтуються на Москву.Деякі російські аналітики (Піонтковський чи, наприкла...
Ви хочете зупинити зелений реванш?Відрубати зелену голову совково-рашистській гідрі так само, як перед тим відрубали синю і червону?Я теж. Але ще дужче хочу зупинити, нарешті, постійні коливання внутр...
Васіліса ТРОФИМОВИЧ

Чи в нас уже 37 рік?

Офіційно. У зв’язку з останніми подіями, що відбуваються в Україні, звертаюся до усіх проукраїнських політичних партій та рухів, таких як партії «Європейьска Солідарність», «Г...