App Store Google Play

Хрестовий похід

24.10.2018 10:00
Хрестовий похід

Головна небезпека церковного розколу між Україною і Росією не в долях вірян, не в розподілі парафій, не в агресивно-нерозумній реакції Російської православної церкви (РПЦ) на те, що відбувається. Вона в тому, що цей розкол може бути використаний російською світською владою як казус беллі. Формальну причину для масштабної війни з Україною.

Хочеш насмішити Бога — розкажи йому про свої плани. Володимир Путін, очевидно, хотів увійти в історію як людина, яка повернула Росії території та статус світової імперії. А ввійде підвищенням пенсійного віку і розколом православ'я, який завдає нищівного удару по вкрай сумнівній в її нинішньому стані Російській православній церкві.

Саме Путін зіграв вирішальну роль в українській автокефалії. Якби Росія не анексувала Крим і не почала силою розчленовувати Донбас за допомогою так званих народних республік, сьогодні ніхто не говорив би ні про томос, ні про автокефалію. Принаймні як про актуальний церковний порядок денний.

Теоретично у РПЦ була можливість зберегти обличчя і навіть, імовірно, відносну церковну єдність з Україною (реально процес розколу почався у далекому 1992 році), якби російські православні ієрархи, зокрема особисто патріарх Кіріл, підняли б голос проти злочинної війни, вчиненої російською владою. Але оскільки РПЦ і РФ керують вихідці з однієї організації — КДБ СРСР, а сама православна церква ще в радянські часи стала політичною прислужницею світської влади, шансів на те, що РПЦ стане на бік українських одновірців, а не Кремля в цій ганебній для російського суспільства і держави війні, не було від самого початку.

РПЦ немає ні гармат, ні танків. Але у російської армії вони є

Але поки що найважливішою реакцією Росії на церковний розкол стало зовсім не екстрене засідання Священного синоду РПЦ у Мінську, де було прийнято рішення розірвати відносини з Константинопольським патріархатом. Ще до синоду церковний розкол чомусь обговорювали в Москві на засіданні Ради безпеки РФ. Хоча за конституцією РФ церква відділена від держави, сама Росія — світська країна і вже точно не може бути тільки православною хоча б тому, що в ній живуть близько 20 млн мусульман. (Росія входить до числа 25 найбільших за кількістю мусульманського населення держав світу).

Навіщо світській владі у РФ під головуванням президента знадобилося обговорювати суто внутрішні справи православної церкви? Якщо досі формальною причиною для російської військової агресії та анексії Криму був міфічний захист російськомовного населення України від бандерівської влади, то тепер такою причиною може стати бажання нібито захистити одновірців.

Політична користь такої війни для рейтингу Путіна, який упав до позначок п'ятирічної давнини (ефект Криму остаточно знищено підвищенням пенсійного віку, яке частина путінського електорату визнала актом зради з боку свого політичного кумира), очевидна. Така війна стала б черговою операцією прикриття економічних і політичних провалів російської влади.

Головний стримувальний фактор — наявні та потенційно можливі санкції. Перші санкції проти Росії з боку США та ЄС навесні і влітку 2014 року стали для Кремля повною несподіванкою. Путін був упевнений, що Захід покірно проковтне цю війну, як сталося під час вторгнення РФ на територію Грузії в серпні 2008-го. Зараз російська влада повинна давати собі раду в тому, що просто так громити Україну їй не дадуть. Але чи втримає це російську владу від нової війни? Адекватність точно не входить до числа чеснот нинішніх правителів РФ.

Поки що російська політика щодо України призвела до результатів, якраз протилежних тим, які декларував Путін. Він хотів відсунути НАТО від своїх кордонів, але зумів надати нового імпульсу існуванню альянсу. Тепер усім державам, які входять у НАТО, очевидно, від кого саме їм треба захищатися. Путін інспірував церковний розкол, який ще більше віддаляє Україну від Росії. Хоча спочатку завданням війни було знищити або максимально послабити українську державність і вже точно залишити Київ політичним васалом Москви.

Церковний розкол — поки що найбільша і найочевидніша поразка Росії з моменту початку війни проти України. РПЦ не має ні гармат, ні танків. Але у російської армії вони є. А в тому, що нинішня російська влада охоче використовує гібридні війни на чужій території як прикриття будь-яких своїх економічних і політичних провалів, сумнівів уже ні в кого не лишилося.

Новое время

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...