App Store Google Play

Що буде з гривнею до кінця року?

18.10.2018 18:00
Що буде з гривнею до кінця року?

Маємо всі шанси на успіх

За останні 12 місяців відбулось кілька періодів яскраво вираженої динаміки курсу гривні до долара. Перший почався в листопаді 2017 року і тривав до середини січня 2018 року: відбулось падіння на 8,7%. Відтоді до червня гривня поступово зросла – на 9%. А потім кілька наступних тижнів то падала, то знову піднімалась. З кінця вересня тенденцію до зниження переламали – станом на 16 жовтня курс становив 27,9 гривень за долар.

Зниження курсу на початку року відбувається не вперше. Воно виникає через недостатню координацію фіскальної та монетарної політики – як правило, уряд наприкінці року дуже активно витрачає гроші. Наприклад, за грудень 2017-го залишок коштів Кабміну зменшився в 10,6 разів – з 54,1 до 5,1 млрд. гривень. Тоді ж неідеально спрацював і Нацбанк, який у другій половині того ж року запізнився з підвищенням облікової ставки: передумови для посилення кредитно-грошової політики склалися в серпні-вересні минулого року, а цикл підвищення почався в середині жовтня.

Девальвація гривні, яку ми спостерігали цього літа, була типовою. Тут є кілька причин. Зовнішня – цикл підвищення ставки ФРС привів до зростання привабливості активів у доларі, який істотно подорожчав по відношенню до валют країн з ринками, що розвиваються. Та рівень падіння гривні був значно меншим, ніж у аргентинського песо, бразильського реала, турецької ліри, російського рубля тощо. Внутрішніх причин дві. По-перше, схоже, що вітчизняні імпортери, які зазвичай активізуються після літніх відпусток, вирішили «зіграти на випередження». В липні та серпні попит на валюту на безготівковому ринку був значно вище аналогічних показників попередніх років. Про це свідчать і показники зовнішньої торгівлі: обсяг імпорту в липні 2018-го був на 25,3% більше, ніж в липні минулого року. А цього серпня  – вище на 17,4%, ніж минулого. Відповідно більш високим був і попит на інвалюту. По-друге, попит на валюту підвищився через обсяг гривні, що вийшов на ринок внаслідок погашення короткострокових облігацій внутрішньої державної позики, які уряд був змушений емітувати на початку року. Позаяк у нас діє режим плаваючого обмінного курсу, Нацбанк згладжував різкі коливання, але не міг зупиняти тенденцію.

Якщо зіставити курс гривні до долара на початку року і сьогодні, то побачимо хай незначне, але зміцнення – на 0,5%. Чого чекати від гривні до кінця 2018-го? Виділю кілька найважливіших факторів, що впливають на курс: ціни на основні експортні товари – сільгосппродукти, міндобрива і продукцію чорної металургії, основні імпортні – енергоносії та споживчі товари для населення, перспективи отримання чергового траншу кредиту від МВФ і платежі за держборгом.

Розгляньмо наш експорт. З огляду на сезонність попиту на металургійну продукцію, восени радше слід очікувати помірного зростання цін. Якщо так і станеться, пропозиція валюти на міжбанківському ринку може збільшитися. Ситуація з цінами на міндобрива нейтральна: з вересня 2017 року вони не змінюються. Судячи з урожаю цього року, експорт пшениці з України буде стабільно високим, що повинно позитивно позначитися на курсі. Ціни на кукурудзу та дуже важливу для української торгівлі соняшникову олію знижуються, однак це компенсується обсягом поставок.

Щодо імпорту, то світові ціни на нафту з початку року коливаються в районі $80 за барель – тобто порівняно високі. Позаяк проміжок часу між зміною цін на нафту і роздрібних цін на паливо в Україні один-два місяці, ця вартість нафти вже врахована в цінниках на українських заправках, а подорожчання бензину в серпні-вересні було пов’язане з ослабленням курсу гривні.

Та з графіку цін на газ, що склався в кінці вересня-першій половині жовтня на найближчих європейських хабах – голландському TTF і німецьких NCG і GASPOOL – видно тенденцію до зниження котирувань. Газу, закачаного Україною в підземні сховища станом на кінець вересня, достатньо для транзиту і опалювального сезону. Тобто серйозного тиску на валютний ринок бути не повинно. Щодо вугілля, то ближче до зими ціни зростатимуть, але навряд чи перевищать минулорічні. Загалом, вплив цього фактору матиме радше ситуативний вплив на курс.

Найбільш тривожним фактором, поряд з невизначеністю щодо чергового траншу від МВФ, є виплата зовнішнього боргу. За даними Мінфіну, на кінець року він становитиме 616 млн. доларів (з них 429 мільйонів – на погашення кредитів МВФ). Сподіваюся, що в разі ускладнень Мінфін зможе організувати залучення боргового фінансування. Наразі ж Нацбанк робить все необхідне задля успіху переговорів з Фондом.

Підведемо підсумки. По-перше, нинішні коливання курсу не настільки великі, як у валют інших країн, що розвиваються. По-друге, сезонне ослаблення гривні в 2018 році змістилося з типового періоду «вересень-жовтень» на «липень-вересень» і його потенціал, ймовірно, вичерпаний. По-третє, вплив чинників, здатних позитивно чи негативно вплинути на курс до кінця року, буде взаємно компенсований. Ну а якщо матимемо успіх з МВФ, уникнемо експансії державних видатків в грудні, а на світових фінансових і енергетичних ринках не буде потрясінь, наступний рік почнеться для нас з хороших новин.

Новое время

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


У Дніпрі й на цілій Січеславщині розгортається велика драма маленької людини Коломойського.Щоби сформувати прозелену більшість і залишитися головою облради чи перескочити у крісло голови адміністрації...
В середині минулого тижня деякі справи та одне свято закинули мене у Дніпро. Тому вперше за останні 16 років я подивився на це місто поглядом киянина. Хоча киянин з мене відносний - тільки вийшов на П...
Нам вдовблювали 200 років, що Днєпрапєтровск - це російське місто, його збудували російські царі та зросійщені генсеки «і ваапщє - тут всєгда гаварілі па рускі».Але ми з вами у 2014-2015 р...
Андрій ДЕНИСЕНКО

Дніпру 1200 років

Дніпру 1200 років!Такі гасла цілком могли би прикрасити вулиці нашого міста в ці святкові дні.Міста, давнішого за Москву та імперію, з її катеринами, переписуванням історії та байками про початки житт...