App Store Google Play

Україна починається з туалету

17.10.2018 10:00
Україна починається з туалету

Україна починається з туалету. І кінчається ним. Це не метафора, а реальність: коли я перетинаю державний кордон в Чопі чи Ужгороді, завжди про це думаю.

Бо на кордоні в Чопі туалет схожий на якийсь підземний бункер. Середньовічний, брудний, смердючий, без води й дверей. Це землянка, обкладена заляпаною нечистотами плиткою. Взимку її взагалі по коліна заливає водою. Пропускний пункт у Чопі – один із найбільших в Україні, і чи не найбільш корумпований, але до базових потреб мандрівників керівництву цього КПП байдуже.

Ситуація на словацькому кордоні в Ужгороді нічим не краща – там уже кілька років триває реконструкція (точніше кажучи, стоїть реконструкція), і подорожуючим пропонують користуватися біотуалетом, завжди переповненим і брудним.

А проїдеш 100 метрів, опинишся на словацькому боці кордону – і ти в Європі! Вона теж починається з туалету – чистого, функціонального, з приємним запахом, теплою водою й милом.

Я багато й регулярно їжджу різними регіонами України, мої творчі вечори й презентації відбуваються переважно в бібліотеках, музеях, театрах, філармоніях, будинках культури. І майже скрізь у них жахливі туалети. Туалети, що просто принижують людську гідність.

Чи можна прийти в бібліотеку, конспектувати Канта й Геґеля, потім відлучитися на хвильку в темний і смердючий сральник, щоби згодом з новими силами повернутися до високих матерій? Це якась перверзія.

Чи справді музика Сен-Санса здатна збуджувати в нас ейфорійні духовні пориви, якщо перед тим ми відвідали нужник?

Мовчу про туалети в лікарнях, школах і різних комунальних установах. Часто-густо нормальних туалетів немає навіть у приватних закладах громадського харчування. Громадські туалети в центрах українських міст або занедбані, або ж їхні приміщення давно приватизовані під магазини й бутіки.

Коли під час прогулянки Ужгородом комусь із моїх гостей раптом захочеться до вбиральні, я веду їх до міськради – там єдиний на весь центр міста відремонтований, чистий, пахучий і сучасний громадський туалет. Чому він такий? Бо влада для себе зробила.

Ех, гарно було б, якби якийсь із кандидатів у Президенти записав собі в програму пункт про тотальний ремонт українських туалетів. Зрештою, таку умову міг би поставити й сам Євросоюз: в рамках євроінтеграційних реформ треба не лише боротися з корупцією і розвивати економіку, але й надати громадянам право користуватися сучасними й чистими туалетами – з водою, милом, туалетним папером і паперовими рушниками.

Ніби дрібниця, але як багато вона важить для щоденної гідності людини!

Zbruc

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...