App Store Google Play

Порядок денний для країни

07.10.2018 10:00
Порядок денний для країни

Cоціологічні дослідження досить чітко вказують на три основні проблеми, що хвилюють громадян: війна, гроші, справедливість. Кожен кандидат у президенти, кожна політична партія повинні будуть запропонувати свої відповіді на ці питання.

На першому місці завжди війна, і це не дивно: безпека — базова потреба, і коли вона під загрозою, все інше відходить на другий план. Люди хочуть миру, і мир їм обіцятимуть — питання тільки, якою ціною.

Оскільки мета агресора — розвал України, сьогодні ця стратегія передбачає радше політичний шлях, ніж військовий. Повернути Донбас на своїх умовах, забезпечивши тим самим чисельну перевагу якщо не проросійському кандидатові у президенти, то хоча б фракції в парламенті проросійської партії — партії реваншу.

Проблема війни не може бути вирішена згодою на умови агресора — це означає не кінець війни, а її ескалацію (за ідеєю, це має бути зрозумілим кожному, до кого в школі чіплялися хулігани, щоб відібрати дріб'язок). Віддати те, що вимагають означає не позбутися від нападу, а породити нові вимоги.

Значить, кожен кандидат має відповісти на питання, як він або вона принесе мир, що робити з Донбасом, що робити з Росією.

Друга проблема, проблема грошей, може звучати по-різному — тарифи, зарплати, ціни, безробіття, водночас середній клас говоритиме про економічну свободу, — але загалом це завжди про економічне зростання, оскільки нашого крихітного пирога на всіх не вистачить, навіть якщо все відняти і поділити. Адже відібране і поділене швидко закінчиться, і доведеться забирати і ділити щось ще. Потрібна вудка, а не риба.

Значить, порядок денний для країни містить питання економічного зростання. Як його запустити? Мінімальний обсяг економічних знань підкаже вам, що потрібні інвестиції. Це означає, що не можна залишити без уваги бізнес-клімат, захист прав власності (тут ми торкаємось третього великого питання), лібералізацію і дерегуляцію, приватизацію, ринок землі (так-так, не треба кривитися) і найголовніше — вигнання силовиків з економіки. І загалом усунення держави з економіки — все, що може робити приватний бізнес, повинен робити саме він, інвестуючи і створюючи робочі місця.

Третє питання — справедливість. Легко сказати "ми забезпечимо справедливість" (так само, як і мир). Громадянам потрібно знати, як саме. Як перезапустити правоохоронні органи і суди, звідки візьмуться чесні, непідкупні та професійні прокурори, слідчі та судді, хто їх відбиратиме і навчатиме? Без відповіді на ці питання виходить навіть не порожнє гасло, а тост: "Ну, за справедливість".

Всі інші питання, зокрема проблема російської мови, ставлення до одностатевих шлюбів і короткоствольної зброї, гарні слова про медицину і освіту, про відродження села і промисловості, про біткоін і блокчейн, потрібні тільки для того, щоб відвернути увагу від основного порядку денного. Я не хочу сказати, що спроба відвернути увагу буде невдалою, — навпаки, значна частина громадян на цей прийом поведеться, а інші й того простіші — купляться на гроші або гречку. Будуть і такі, що стануть голосувати серцем, а не розумом, як вже неодноразово робили в минулому. Позитив нинішнього моменту в тому, що без голосів тих, хто вмикатиме мозок, схоже, нікому перемогти не вдасться.

Війна, гроші та справедливість — от основний порядок денний для країни.

На жаль, політикам буде дуже складно запропонувати вирішення проблеми війни, яка не є капітуляцією, і рішення проблеми грошей, яка не є експропріацією. Мало хто наважиться сказати втомленому від війни і праці народу, що потрібно воювати і працювати. Ще складніше зі справедливістю: мало хто наважиться сказати, що на неї доведеться чекати довго.

Тому багато політиків стануть ухилятися від питань основного порядку денного. Не вірте тим, хто так чинитиме.

Але це ще не все. Кажуть, що ранній старт передвиборної кампанії — це погано, тому що політики нічого не бачать, окрім виборів. А може, навпаки, добре? Адже зараз політики навперебій обіцяють нам вирішення усіх проблем. Але попереду ще кілька місяців роботи парламенту. Тому нехай нададуть законопроекти, нехай зроблять ці реформи саме зараз, і ми з радістю проголосуємо за переможця у конкурсі "більше реформ ще в 2018 році". Час для того, щоб сконцентруватися на основному порядку денному для країни, ще є.

А тим, хто мав час для реформ восени 2018-го і весною 2019-го і нічого не зробив, обіцяючи все після виборів, повірять тільки невиправні романтики.

Новое Время 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Максим Мірошниченко

Інтелектуальні пітекантропи

Сьогодні у Раді цілий шабаш інтелектуальних пітекантропів. Але мажоритарник Шахов, на мою скромну думку, - хедлайнер цієї туси. У його виступі проти ринку землі ми почули посилання на спартанського ца...
Осінь. Пожовклі листя лежать на землі, вологе повітря обгортає тебе настільки, що ти починаєш відчувати, як воно намагається пробратися до кісток. А тим часом через сіре небо пробивається сонце, щоб с...
Марія СОЛОМОНОВА

Гроші як токсичний елемент

Не завжди гроші – це лише гроші. Іноді вони перетворюють людину на токсичний елемент, який отруює великі території та чинить небезпеку державності країни........Ще зовсім недавно, у розпал перед...
Після української заяви про розпуск лднр, м'яч недовго був на половині поля росіян. путін висунув і свою вимогу - імплементація "формули Штайнмаєра" в українське законодавство. Причому ці вимоги путін...