App Store Google Play

Вода в Солоному: за лаштунками зразково-показового ОТГ

01.10.2018 14:00
Вода в Солоному: за лаштунками зразково-показового ОТГ

Школа, як “перемога”

Районний центр та селище міського типу Солоне, яке знаходиться в 40 км від обласного центру, 2015 року набув модного зараз титулу – ОТГ, тобто став об’єднаної територіальною громадою. Простіше кажучи, мешканці 16-ти сусідніх сіл та 1-го селища добровільно-примусове відмовилися від власних сільських рад та обрали від себе депутатів в Солонянську селищну раду та й ще селищного голову.

Управлінська оптимізація дозволила суттєво збільшити місцевий бюджет та отримувати значно більші, ніж раніше, субвенції з бюджетів вищого рівня.

В підсумку за останні роки роки в ОТГ з’явилися і відремонтовані дороги, і вуличне ЛЕД-освітлення, якого і в Дніпрі не часто побачиш. Але справжньою візиткою новоутвореної ОТГ стала середня загальноосвітня школа №1 (опорний заклад), яка реконструюється та оновлюється вже другий рік поспіль. Властиво, завдяки цій школі, і сама Солонянська ОТГ стала взірцево-показовою.

Тепер школа і термодернізована, і обладнана за «останнім словом сучасної техніки» - антисколіозними партами, мультимедійними дошками, медіатекою, буккросінгами, проведено капітальний ремонт спортзалу та актового залу.

Побувати в цій школі вже встигли і Президент України Петро Порошенко, і окремо його дружина Марина, не кажучи вже про регулярні наїзди обласних чиновників. Загальноукраїнські та місцеві ЗМІ постійно рекламують солонянську школу, як взірець успіхів децентралізації. Та й діти (всього в школі навчається понад 800 учнів) з батьками, звичайно, задоволені, бо раніше і мріяти не могли про подібне.

 

 

Вода, як «зрада»

Натомість яскраве світло від буквально різнокольорової школи дуже добре засліплює, мабуть, найважливішу проблему Солонянської громади – це забезпеченість питною водою.

Очевидно, що високопосадовці, які часто відвідують селище, до речі, серед них і перший заступник голови ОДА, депутат обласної ради по Солоному Олег Кужман, не знають, що коїться з водопостачанням у громаді (бо, якщо б знали – щось робили). А коїться ось що.

Якість води, яка подається через централізоване водопостачання солонянам, навіть візуально не є «питною» і не відповідає СанПіНам. Вона має жовте чи коричневе забарвлення, а через деякий час в ній випадає осад.

 

 

Головна причина такого неподобства – відсутність очистки води на водозаборі у річці Дніпро та збір іржі по десятках кілометрах зношених мереж.

Час від часу вода в мережі взагалі зникає і може бути відсутньою декілька днів, а, буває, що і тиждень. Або трапляється непостійний тиск води: вода впродовж доби то є, то зникає, то знов з’являється. Як правило, це наслідок поломок насосних станцій чи проведення ремонтних робіт.

Про зміну режиму водопостачання у Солоному ніхто споживачів не повідомляє. Максимум – якщо роботи планові – це паперова об’ява у самому «водоканалі» та відповіді на дзвінки обурених мешканців. Розміщувати оголошення про припинення чи про відновлення водопостачання, хоча б на офіційному сайті ОТГ, комунальники досі не здогадалися.

 

Хто винен?

Централізоване водопостачання у ОТГ забезпечує комунальне підприємство “Солонянське ЖКУ”. Водогін з районної у селищну власність був переданий декілька років тому вже у напівзруйнованому стані – зношені за десятиліття експлуатації мережі та насосно-фільтрувальне обладнання.

Але, очевидно, що причини неналежного водопостачання у громаді мають не лише об’єктивний характер.

Управління на самому «водоканалі» відбувається по суті у ручному режимі, тримаючись лише на особі самого директора підприємства. Солоняни жартують, що, якщо, не дай, Боже, станеться щось з керівником, то КП паралізує, бо ніхто з його підлеглих не знатиме, що робити з мережами та насосами.

З свого боку, намагання активістів та депутатів реформувати менеджемент КП у квітні цього року зазнали фіаско. Переможцем конкурсу на заміщення вакантної посади директора підприємства став Денис Пожарський, 34-річний працівник газової служби, випускник будівельної академії за фахом «водопостачання», до речі. Але депутати селищної ради, очевидно, під впливом свого голови, посилаючись на юридичні формальності, відмовилися голосувати з цього питання, віддавши пріоритет призначення директора КП меру. І селищний голова Михайло Копєйка, який беззміно керує Солоним вже 33 років поспіль, призначив 67-річного Миколу Якушенкова.

Якщо ж проаналізувати діяльність господаря самого КП - селищної ради, то з зовсім не зрозуміло, що в ОТГ є така пріоритетна проблема, як забезпеченість населення питною водою – навіть, профільної програми соціально-економічного розвитку з цього питання немає, як у решти громад.

 

Чого хоче громада?

У 2016-2017 роках до централізованого водопостачання від «Солонянського ЖКУ» були підключені за бюджетні кошти споживачі села Широке тої ж Солонянської ОТГ – прокладений магістральний водогін та розвідні мережі.

Локальний сільський водогін, який раніше забезпечував технічною водою селян за рахунок місцевого ТОВ “Вікторія”, було демонтовано.

Але замість покращення побутових умов широчан відбулося їх погіршення: якщо раніше вода була майже постійно та задовільної якості, то тепер, після побудови водогону, Широке приєдналося до загальних проблем ОТГ з водою – жовто-коричневого кольору та з частими перебоями.

Тому мешканці села, які звикли все ж таки до кращого ставлення до себе, колективно звернулися до виконкому селищної ради з своїми вимогами, серед яких:

  1. терміново розглянути на засіданні виконавчого комітету селищної ради питання водопостачання на території Солонянської ОТГ;

  2. скликати громадські слухання з питання організації водопостачання в Солонянської ОТГ;

  3. створити робочу групу при виконавчому комітеті з метою аналізу стану водопостачання на території Солонянської ОТГ та розробки заходів з модернізації системи водопостачання в ОТГ, з залученням зовнішніх експертів, громадськості та ЗМІ.

Одним словом, розуміючи, що місцева влада ОТГ, на жаль, не може самотужки впоратися з наведенням ладу у водопостачанні громади, широчани запропонували владоможцям шлях співпраці та прозорості.

І через деякий час отримали відповідь за підписом селищного голови, де був опис роботи підприємства та перелік проектів з покращення стану водопостачання, але не було відповіді по суті – а ні про громадські слухання, а ні про робочу групу, а ні про перевірку КП тощо.

Враховуючи те, що неналежне водопостачання у громаді негативно відбивається на образі влади та її реформах, широчани звернулися вже до голови обласної державної адміністрації Валентина Резніченка та попрохали взяти його під особистий контроль нормалізацію водопостачання у Солонянській ОТГ, приділивши цьому питання таку саму увагу, як і реконструкції місцевої опорної середньої загальноосвітньої школи № 1.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Я знаю, що серед наших читачів дуже багато щирих патріотичних українців, яким не байдуже майбутнє країни. Я також знаю, що далеко не всі з цих людей зараз зі зброєю на фронті (і на це є...
Нинішня російсько-українська доволі специфічна. Противники часіше бачуть одне одного в інтернеті, ніж в прицілі.Вперше я про це задумався, коли восени 2015-го влетів у окоп після дивного прильоту воро...
Нам не вірили, що Московія - ворог, а москвини - геть не братський народ.Нам не вірили, що вони вдерлися до Криму і Донбасу не через Майдан, Яроша і Порошенка, а через імперську пиху та бажання нашої...
Андрій ДЕНИСЕНКО

Як ми облаштуєм «Расію»

Коли ми переможемо, коли армія Москви зазнає неминучого військового розгрому, а терен сучасної держави Україна буде звільнено від окупантів, ми маємо спільно з усім цивілізованим світом не лише здійсн...