App Store Google Play

Отруйна монополія "Продрезерву"

18.09.2018 14:00
Отруйна монополія "Продрезерву"

Ситуація з отруєнням дітей у школі №62 буквально на другий тиждень від початку начального року збурила дніпрян. Воно й не дивно, адже практично кожна дніпровська родина має дітей дошкільного або шкільного віку, які харчуються в садках та школах. А постачальником харчування до всіх без винятку комунальних закладів освіти є підприємство-монополіст «Контракт Продрезерв 5». Тож сьогодні  батьків турбує не те, коли ж якість шкільної їжі сягне ресторанного рівня (як відомо, ТОВ«Контракт Продрезерв 5»  пов’язане з власницею відомих  у Дніпрі закладів «Гоголь-Моголь» та «Бар Білий» Євгенією Храпливою, за сумісництом давньою приятелькою Геннадія Корбана - jбидва її заклади розташовані в будівлях, які так чи інакше належать самому Корбану), а те, наскільки безпечно їх дітям взагалі їсти шкільні харчі.

Інформація про випадки отруєння дітей з'явилась у мережі ввечері 12 вересня. Батьки почали бити на сполох, адже шкільні вайбер-чати зарясніли повідомленнями про дітей з болями у животі, блювотою, запамороченням та іншими симптомами харчового отруєння.

Проте мерія відреагувала на інцидент лише пообіді 13 вересня, скликавши прес-конференцію, на якій запевнила, що ситуацію тримає під контролем і «18 хворих дітей з однієї школи – це не масове отруєння». Чиновники закликали містян не панікувати, обережно заявляючи про ймовірний спалах ротавірусу, а міський голова Дніпра Борис Філатов в активно рекламованому дописі на своїй сторінці в Фейсбук визвірився на представників ЗМІ, які  в умовах повної відсутності офіційної інформації повідомляли подробиці інциденту на основі дописів з батьківських груп в мережі Фейсбук. Батьки стверджували, що в ніч з 12 на 13 вересня, після отримання перших повідомлень про випадки отруєння школярів, харчоблок та шкільні коридори ретельно прибирали та мили. І ті з школярів, які прийшли вранці до школи, нібито нічого й не сталося снідали у працюючій в штатному режимі шкільній їдальні.

Філатов одразу заявив, що постраждалі від загадкового отруєння учні 62 школи отримають компенсації з фонду міського голови, втім визначати винних власним безапеляційним рішенням, як він це полюбляє робити зазвичай, не став.

«Якщо у виникненні інфекції будуть винні, якщо це – отруєння, а не ротавірусна інфекція, повинні відповідати у повній мірі», - заявив він і розпорядився створити комісію з розслідування інциденту, яку очолили зацікавлені особи - представники Департаментів міської ради. Так, керівником комісії було призначено директора Департаменті охорони здоров’я Андрія Бабського, заступником – заступника міського голови Олександра Шикуленко, а секретарем – директора Департаменту гуманітарної політики Ксенію Сушко.

Правоохоронці відкрили за даним фактом кримінальне провадження за ст.325 КК України (порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням та масовим отруєнням), а школу зачинили на карантин щонайменше до 21 вересня.

Зрештою, надія чиновників на підступний і непередбачуваний ротавірус не підтвердилась – лікарі діагностували гостру кишкову інфекцію, тож довелося переходити до так званого «плану Б».

Представник компанії-постачальника харчування  у дитсадки та школи Дніпра на прес-конференції заявила, що компанія добросовісно виконує свою роботу, не відходить від тендерних умов та договору із Департаментом гуманітарної політики, який є замовником послуг, а одним із можливих джерел захворювання могли стати кулери з водою, які стоять  у класах.

Одночасно із цією заявою, у соцмережах стали з’являтись коментарі нібито батьків і навіть самих учнів, які заявляли, що почувались зле, хоча не їли у шкільній їдальні. Водночас, деякі з них зізнавались, що пили  в школі чай.

Як повідомили Дніпрограду джерела в обласній прокуратурі, 14 вересня, паралельно з перевіркою шкільного харчоблоку фахівцями Держпродспоживслужби діяльність компанії «Продрезерв» перевіряли і представники прокуратури.

Фахівці Державної лабораторії Держпродспоживслужби відібрали 40 змивів з об’єктів довкілля, п’ять зразків харчових продуктів, а також  сім проб питної води на бактеріологічні та хімічні показники. 

Зрештою, ввечері 14 вересня на офіційному сайті Держпродспоживслужби, яка оперативно подавала інформацію про інцидент, з’явилось повідомлення про виявлені порушення, які, ймовірно, сприяли виникненню та розповсюдженню інфекції.

Виявилось, що  свинина, хек, банани, огірки, цибуля та борошно надходили до закладу без супровідних документів та відповідного маркування. Зафіксовано також факти порушення температурного режиму зберігання кисломолочної продукції, гастрономії, а також непрацюючу вентиляцію в харчоблоці, відсутність гарячої води для миття рук як учнів, так і працівників харчоблоку, порушення технологічного процесу приготування страв.

У підсумку, головним державним інспектором Служби було ухвалене рішення про припинення підприємством виробництва та обігу продуктів. Простіше кажучи, оцінивши масштаби зафіксованих навіть після генерального прибирання харчоблоку порушень та потенційні ризики, годувати маленьких дніпрян «Продрезерву» заборонили щонайменше на 10 днів.

 

Для мерії, яка ще на етапі тендеру активно лобіювала саме цю «кейтерингову компанію» і власноруч зробила її монополістом з постачання харчування в школи та дитсадки міста, це рішення означало скандал всеукраїнського масштабу, повний колапс і підрив іміджа «сильного мера»: постачальника, який зганьбив себе, слід було негайно змінювати і оголошувати новий тендер. А до його проведення – зачиняти всі дошкільні заклади і, щонайменше, початкові класи в усіх школах Дніпра, тобто фактично – зірвати навчальний процес, який щойно розпочався.

Якби не монопольне становище постачальника, зриву навчального процесу можна було б уникнути. В такому разі існує практика, коли до визначення нового переможця тендеру харчування у школах, яке обслуговує відсторонене підприємство, могли б тимчасово забезпечувати підрядники, які працюють в інших навчальних закладах.

Тож робота з вибілювання плям на іміджі «Контракт Продрезерв 5» велась, вочевидь всю ніч. І вже зранку наступного дня текст оприлюдненого раніше офіційного повідомлення було змінено. За ніч інспектор «передумав» забороняти діяльність компанії по всьому місту і, попри сумнівну якість продуктів, що їх «Продрезерв» постачає в усі обслуговувані харчоблоки, вирішив обмежитись забороною на роботу  підприємства лише в 62 школі. Деякі користувачі соцмереж встигли навіть звинуватити ЗМІ, які поширили інформацію з першої версії повідомлення, у перекручуванні інформації.

Втім, за даними деяких джерел, у справу втрутилась прокуратура, тож Держпродспоживслужба вже за кілька годин знову змінила своє повідомлення на початковий варіант.

Однак і журналісти, і дописувачі соцмереж, які з подивом спостерігали за змінами у офіційному повідомленні Служби, не врахували активності «Продрезерву» та його лобістів. А можливо – і апетитів підлеглих доброго приятеля городничого Дніпра Юрія Луценко. Саме його іменем завжди прикриває свої «грішки» ласа до грошей дніпровської громади «верхівка» міста.

Як би там не було, але вже ввечері в неділю, 16 вересня, повідомлення про розгляд Держпродспоживслужбою інциденту з отруєнням школярів зникло з офіційного сайту ніби його і не було.

До речі, Дніпрограду не вдалося отримати від представників Держпродспоживслужби коментар щодо зникнення повідомлення.  У відомстві просто не знайшли відповідального за розміщення інформації на офіційному сайті.

А вже в понеділок на терміново скликаній в міській раді прес-конференції директор департаменту охорони здоров’я Андрій Бабський повідомив про «позитивну динаміку» у стані здоров’я постраждалих, заявивши, водночас, про збільшення кількості дітей, які захворіли. На 12 годину дня їх налічувалось вже 38. Лікарі підлеглих місту лікарень, за словами Бабського, роблять все можливе для якомога швидшого одужання школярів.

Про звернення до Міністерств охорони здоров’я та освіти, які мали би створити свої комісії та провести неупереджену перевірку, чиновники не говорять, сподіваючись загасити скандал на місцевому рівні – всі важелі впливу, від адміністративних до фінансових, мерія та «Продрезерв», річний обіг коштів якого на ниві шкільного харчування складає щонайменше 600 млн грн, мають.

За майже тиждень, що минув від моменту отруєння в 62 школі, офіційні причини  масового захворювання дітей досі не озвучені. В деяких школах, за інформацією батьків, працівники їдалень вилучили придбані за кошти батьківських комітетів кулери з водою, батькам неофіційно повідомили, що причина отруєння школярів - саме вода з кулерів.

В міській раді говорять, що пов’язаний з розслідуванням карантин в окремій школі може бути продовжений. Втім, про повне припинення співпраці з «Контракт Продрезерв 5» наразі не йдеться – вже зрозуміло, що скандал щосили намагатимуться зам’яти.

Тим пак, що у обмін на гроші, які батьки доплачують за харчування дітей, жодних чеків вони не отримують, як і старшокласники, які купують страви у шкільному буфеті. Тому й довести, що школярі отруїлись саме в школі, батькам, які вирішать шукати правду самотужки, буде нелегко.

Тож тепер, відправляючи дітей до садочка або школи, батьки щодня хвилюватимуться, чи не стане сьогодні саме  їх дитина заручником нахабного монополіста і жадібних чиновників.

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


У 2014 році в ці дні ми створили у Дніпрі Штаб Національного Захисту - структуру, яка стала координуючим центром сил Майдану, нової влади і, спільно з Правим сектором, організатором Добровольчого Руху...
Юрій Фоменко

Про деукраїнізацію

Наше місто ніколи і ніяка Катерина не засновувала. Просто перейменували Половицю. Що видно з цієї мапи 1779 року. Сто років губернське місто намагалося "побороти" Половицю -"В середине ХIХ века офицер...
Шостий номер на посаді президента до такої межі додзвонився Путіну, допримирявся з Московією, що Україна вже перетворилася з суб‘єкту міжнародних відносин і геополітики на об‘єкт, думка як...
Що ближче 9-те травня, тим більше ми чуємо здавалося би незбагненні біснування у Кремлі та виразки місцевих наших груп, які орієнтуються на Москву.Деякі російські аналітики (Піонтковський чи, наприкла...