App Store Google Play

Паспорт чи мітка антихриста: як Верховний суд поставив крапку у боротьбі проти біометрики

15.09.2018 14:15
Паспорт чи мітка антихриста: як Верховний суд поставив крапку у боротьбі проти біометрики

Багато хто звернув увагу на інформаційну кампанію, яка розгорнулася проти біометрики – написи про чип "штрих-код" з’явилися на вулицях Києва та інших українських міст. Хтось сприйняв це жартома, перетворивши їх на інтернет-мем, та є ті, для кого це справжня проблема.

Останніми роками парафіяни Української православної церкви Московського патріархату регулярно зверталися до суду з вимогою не поширювати на них дію закону про Єдиний державний демографічний реєстр і видавати їм не біометричні паспорти, а документи старого зразка – у вигляді книжечки.

Їх підтримувала церква, що пов'язувала номер запису в реєстрі, який є у біометричному паспорті, з біблійною згадкою про "знак звіра" – один із передвісників апокаліпсиса. Нещодавно такий тип справ визнали "типовим" і передали до Верховного суду.

Зрештою ВСУ визнав: отримання біометричного паспорта і зокрема унікального номера запису в реєстрі є обов'язком громадян – і відмовив у проханні видавати паспорти старого зразка.

Тож розберемося у причинах, особливостях цієї історії та запитаннях, які лунають від українців.

Чув, що люди не хочуть робити біометричні паспорти. Чому?

В 2013 році Українська православна церква Московського патріархату виступила з доповіддю щодо розвитку технологій обробки даних та введення біометричних документів.

В тексті Біблії згадується "мітка звіра", якою диявол таврує людей. За сюжетом, отримання мітки не матиме інших альтернатив, а люди, що не отримають мітку, "не зможуть купляти та продавати". За біблійною версією, згодом усі люди, що отримали цю мітку, будуть покарані господом.

Отже, в УПЦ МП заявили, що існує низка паралелей між унікальним номером запису в реєстрі та "міткою звіра", яка згадується в Одкровенні Іоана Богослова (Апокаліпсисі).

"Нинішній процес кодифікації цивільного населення... впроваджується у формах, які мають типологічну подібність з обмеженнями апокаліптичних часів", – йдеться в заяві УПЦ.

Представники церкви при цьому визнали, що їхні висновки про біометричні паспорти можуть бути передчасними, але вони все ж рекомендують підстрахуватися і використовувати звичайний паспорт книжечкою замість id-карти, впровадження якої передбачене українським законодавством.

Що тут особливого? Адже у паспортів завжди був номер

У багатьох країнах світу прийнято уніфікувати дані про громадян. Тобто існує база даних, в якій містяться основні дані про людину, і щойно дані змінюються або додається нова інформація – це відразу ж вноситься в систему.

Рішення про створення такого реєстру в Україні було ухвалене в 2012 році, у законі "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, підтверджують особу або її соціальний статус".

Номер у реєстрі – це зовсім не те саме, що номер та серія паспорта.

Протягом свого життя людина може кілька разів змінити паспорт (приміром, якщо документ буде втрачений або зіпсований), і щоразу отримуватиме паспорт з іншим номером на бланку. Натомість номер запису в реєстрі лишатиметься незмінним. Мінятися можуть лише окремі дані про людину в разі їх зміни.

Так, коли ви будете отримувати паспорт, в ЄДДР потраплять ваші ім'я, дата і місце народження, стать, час видачі паспорта, підпис, відбитки пальців, фотографія тощо. Потім, якщо ви отримаєте права або паспорт для виїзду за кордон, або ж зміните прізвище – інформація про вас буде змінена чи доповнена.

Така база даних вирішує кілька питань.

По-перше, в будь-якому державному органі вас зможуть ідентифікувати. Наприклад, якщо ви перетинаєте кордон, у вас можуть взяти відбитки пальців і звірити з даними у базі.

По-друге, дані про вас будуть максимально повні. Це зрештою має позбавити вас від додаткової тяганини та потреби брати довідки: вся основна інформація буде зберігатися у державній базі, і вам буде достатньо надавати всюди один документ.

І що, є люди, які через заяви церкви вирішили відмовитися від біометричних паспортів?

Так, і в судовому реєстрі досить багато таких суперечок.

Ось один з подібних випадків. У лютому 2018 року в Одесі судилися батьки дитини з міграційною службою. Батьки просили міграційну службу оформити паспорт у вигляді книжечки, але служба їм у цьому відмовила. Суд розглянув справу і зобов'язав міграційну службу видати документ у формі книжечки. Але не всюди судді ставали на бік заявників. Були також і протилежні судові рішення.

Оскільки подібних звернень до суду було чимало, а рішення виносилися різні, такі справи були визнані типовими і передані на розгляд до Верховного суду України.

Верховний суд визнав, що релігійні переконання не звільняють від виконання конституційних обов'язків.

Рішення ВСУ побудоване за такою логікою:

За статтею 92 Конституції, права і обов'язки громадян визначаються виключно законами. Також в Конституції сказано, що релігійні організації зобов'язані діяти в рамках закону і не суперечити йому.

Кожен громадянин України, який досяг 14 років, має отримати паспорт громадянина України. Це не право, а обов'язок громадянина. А за законом "Про єдиний демографічний реєстр" паспорт громадянина виготовляється у формі картки, яка містить електронний носій. І без створення запису в реєстрі такий документ не можна виготовити.

"Щодо релігійних переконань з приводу присвоєння унікального номера, то цей аргумент, незважаючи на усю його значимість як для скаржника, так і для багатьох інших громадян України, які поділяють такі ж релігійні погляди й переконання, не може слугувати підставою для того, щоб порушувати/не виконувати вимоги закону та/чи робити з нього винятки", – йдеться у рішенні Верховного суду.

Відповідно, всі громадяни – в тому числі вірні УПЦ Московського патріархату – мають отримувати паспорт сучасного зразка, незважаючи на свої релігійні переконання.

Європейська правда

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Ахметов, схоже, почав мститися дніпрянам за те, що вони насмілилася відстояти своє право більше його не кредитувати!Гадаю, всі зрозуміли про що йдеться…Декілька років поспіль цей представник ук...
Дарина ТВЕРДОХЛІБ

Не водіть дітей до цирку

На арені дресирувальник у гарному вбранні, яскраве світло софітів, голосна музика. А в кутку - наляканий лев, якому наживо вирвали кігті та спиляли ікла. Білосніжні голуби злітають&nbsp...
Дарина ТВЕРДОХЛІБ

І знову про мову

Українці без російської мови - третій сорт. Володіти лише українською, і не знати жодної іншої мови, бути німим. Єдина перспектива українців в такому випадку - бути прибиральниками, доглядальника...
Теперішня передвиборча кампанія в Україні - це дно, відстій, колупання у брудній білизні, розкол. А люди, яких я, наприклад, вважав цілком при здоровому ґлузді, під впливом потоків брехні, наклепів, в...