App Store Google Play

Свавілля Ради адвокатів у Дніпрі: за коментар у Facebook правозахисника хочуть позбавити права на професію

04.09.2018 18:00
Свавілля Ради адвокатів у Дніпрі: за коментар у Facebook правозахисника хочуть позбавити права на професію

Рівень розвитку адвокатури - це один з головних індикаторів стану захищеності прав і свобод людини. Одне з таких прав - це право на справедливий судовий розгляд і кваліфіковану юридичну допомогу. Але що робити, коли постійне бажання окремих очільників адвокатського самоврядування перетягти ковдру на себе ставить під питання не тільки згуртованість адвокатського інституту, але й стає наріжним каменем в питанні втрати авторитету адвокатури як такої?

У Дніпрі вже декілька років окремі представники «Ради адвокатів» замість того, аби сумлінно займатися адвокатським самоврядуванням, розвивати та захищати правозахисну спільноту, перетворили цей орган на засіб маніпулювання та вирішення власних інтересів. Однак так чи інакше, увесь розбрат до недавнього часу мав суто внутрішню природу дій – ті чи інші адвокати сперечалися за певні владні повноваження, посади чи фінансовий зиск, але головне – при цьому не порушувалися права й гарантії окремих адвокатів та не впливали на діяльність та роботу правників.

Проте вже сьогодні у Дніпрі питання адвокатського протистояння набуло прецедентного характеру. Зокрема, «Рада адвокатів» вирішила позбавити місцевого правозахисника Артема Сухого права на адвокатську діяльність через ні що інше, як коментар у соцмережі. Чи законно позбавляти статусу адвоката за висловлювання у інтернеті та наскільки це реально, розбирався журналіст Дніпрограду.

Нещодавно «Рада адвокатів» Дніпропетровської області подала скаргу до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Дніпропетровської області на Артема Сухого за порушення правил адвокатської етики, зокрема «неетичні» коментарі у мережі Facebook. Зазначимо, у одному із постів у соцмережі, який зараз видалений, обговорювалося питання неефективної роботи тієї ж «Ради адвокатів», де користувач соцмережі Artem Sukhoi лайливо висловився в коментарях.

«Коментарі є не стриманими, не коректними, такими, що ганьблять честь і гідність Ради адвокатів регіону, її членів, принижують престиж адвокатури як такої, та в цілому підривають авторитет адвокатури України» - зазначається у скарзі.

Проте голова обласної асоціації адвокатів Євген Большаков вважає, що саме подібні заяви та «доноси» ганьблять адвокатську спільноту.

«У даній справі я є офіційним представником та захисником Артема Сухого, не тільки як адвоката, а як людини. Дії представників «Ради адвокатів» можна вважати безпідставним переслідуванням за коментар, який йому приписали. Його хочуть позбавити права на працю в адвокатурі, при цьому порушуючи норми конституції України та норми Конвенції з прав людини. Адвоката можна лишити права на заняття адвокатською діяльністю за неналежне виконання своїх професійних обов’язків, за порушення Закону, але ніяк не за коментар у Facebook», - зазначив адвокат.

Зокрема, Євген Большаков наголошує, органом адвокатури не було доведено, що це саме та особа, ім’я якої зазначено на особистому аккаунті у Facebook, написала коментар.

«По-перше навіть не наведено жодного факту, що «неетично» висловлювався саме Артем Сухой, а не хтось інший. Наприклад, він міг лишити відкриту сторінку, а хтось написати з його аккаунту. У скарзі ж зазначається, що вони «ідентифікували профіль Артема Сухого, шляхом дослідження особистої сторінки». Яким чином це відбувалося та на якій підставі їх «дослідження» можна вважати об’єктивним – незрозуміло. Вони не експерти, аби робити висновки. Також у скарзі «Рада адвокатів» апелює тим, що Артем Сухой образив орган адвокатури та окремих адвокатів. Хоча жодного особистого звернення у коментарі не було, - пояснив Большаков.

Окрім того, правозахисник зазначає, що факт неетичної поведінки може бути визнаний тільки судом на підставі чинного законодавства, та попередньо зафіксований правоохоронними органами.

«Лише після рішення суду можна стверджувати, що був факт неетичної поведінки. Звичайно, жодного судового розгляду справи не було», - пояснив він.

Цікавим фактом є те, що у скарзі «Рада адвокатів» посилається на порушення декількох статей Правил адвокатської етики. Проте Євген Большаков наголошує, що орган адвокатського самоврядування сам же і порушив ці Правила.

«Адвокат Олександр Шваб письмово звернувся до «Ради адвокатів» щодо так званого «неетичного» коментаря у мережі Facebook. Протягом декількох днів була скликана нарада, зібрався кворум із 9 членів, які одноголосно ухвалили рішення уповноважити заступника голови цього органу, адвоката Трунова подати скаргу на адвоката Сухого в КДКА Дніпропетровської області. Трунов в скарзі, від імені регіональної ради, посилається на статті 12, 51, 53, 57, 59 Правил адвокатської етики. Проте вони забули при розгляді письмового звернення адвоката Шваба про вимогу статті 52 тих самих правил адвокатської етики», - пояснює Большаков.

Зазначимо, в статті 52 Правил адвокатської етики йдеться  “Кожен адвокат має вжити заходи мирного врегулювання конфлікту з участю іншого адвоката”. Також зазначається «Не допускається зловживання правом на звернення до органів адвокатського самоврядування, в тому числі наділених дисциплінарними повноваженнями, щодо ініціювання питання про дисциплінарну відповідальність адвоката без достатніх підстав і використання зазначеного права як засобу тиску на адвоката.”

«Сухой не знав ані про письмове звернення адвоката Шваби, ані про заяву адвоката Трунова. Регіональна рада адвокатів окрім того, що не запросила адвоката Сухого на розгляд питання щодо його персони аби мирно вирішити конфлікт, а й банально не знайшла можливості його повідомити про наявність до нього претензій з боку адвоката Шваба та інших адвокатів з цієї самої ради, які вважають себе ображеними. Спочатку скаргу направили в обласну дисциплінарну комісію, звідти – у Вищу, вже Вища КДКА відправила її на розгляд до Полтавської області, і тільки з Полтави Артему Сухому надіслали перші матеріали про наявність конфлікту», - розповів Большаков.

Правозахисник Ігор Головань також поставив під сумнів професіоналізм дій регіональної Ради адвокатів. Та наголосив, що вона дискредитує адвокатську спільноту.

«На російських теренах зараз масово карають людей за лайки і пости у соцмережах. Московський стиль придушення нелояльних старанно наслідують діячі українського адвокатського самоврядування. Ті коментарі, думаю, і не помітив би ніхто, якби не пильність колеги Олександра Шваба, що оперативно  “выволок на свет и приволок подколотый подшитый матерьял”. Є відома легенда про російського царя Олександра III. Той ще був реакціонер, як вчили нас у радянській школі, прогресивні реформи згортав. Але справу, порушену щодо солдата за образу царської персони (солдат сказав, що йому плювати на імператора), повелів закрити. На відміну навіть від царя-реакціонера, адвокатське самоврядування замість величі і благородства демонструє дріб’язковість та мстивість. А це точно шкодить авторитету адвокатури», - наголосив Головань.

Тож рішення «Ради адвокатів» щодо позбавлення Сухого права на адвокатську діяльність правозахисники будуть оскаржувати, адже воно є безпідставним та посягає на честь та гідність Артема Сухого не тільки як адвоката, а й як людини.

Дніпроград уважно слідкуватиме за скандальною ситуацією та висвітлюватиме її розвиток подій.

Нагадаємо, збори правозахисників, які ініціює «Рада адвокатів» систематично відбуваються з порушеннями, Рада не комунікує адвокатів та часто бюрократичні затягує ти чи інші розгляди справ, несвоєчасно вносить відомості до єдиного реєстру адвокатів України. Також наразі відсутня достатня кількості якісних заходів з підвищення адвокатської кваліфікації.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...