App Store Google Play

Небезпечне будівництво: Кривий Ріг за крок до екологічної катастрофи

29.08.2018 14:00
Небезпечне будівництво: Кривий Ріг за крок до екологічної катастрофи

Щоденний головний біль, неприємний запах, респіраторні захворювання та алергії. Мешканці Кривого Рогу давно не відкривають вікна ввечері та зранку, адже знають – свіжого повітря їм точно не чекати. Проте, попри наднормативні промислові викиди в атмосферу, ріст онко-захворювань та хвороб серцево-судинної та дихальної систем, місто все більше занурюється у небезпечні для здоров`я смоги.

Відтак нещодавно криворіжців сколихнула новина – у місті поруч із спальними районами планують розмістити хімічне виробництво. В зоні ризику – великі житлові масиви, де проживають понад 100 тисяч людей. Дніпроград спробував розібратися, яка ж небезпека чекає від роботи хімзаводу та чи справді підприємство несе за собою екологічну загрозу.

ТОВ "Українські мінеральні добрива"

Кривий ріг – одне з найбільш забруднених міст України. Промислові гіганти щороку викидають в повітря міста понад 350 тисяч тонн шкідливих речовин. В додаток до вже існуючих промислових об’єктів у місті може з’явитися ще одне.

Компанія "Українські мінеральні добрива", що входить до групи СКМ бізнесмена Ріната Ахметова, домоглася у влади Кривого Рогу дозволу на створення комплексу з перероблення та зберігання мінеральних добрив у одному із цехів, що простоюють, Криворізького центрального рудоремонтного заводу (КЦРЗ). І вже незабаром підприємство почне випускати гранульований сульфат амонію.

За словами генерального директора компанії "Українські мінеральні добрива" Андрія Афанасьєва, на новому підприємстві буде створено цех сірчано-азотного добрива, яке аграрії цінують за ефективність і дешевизну.

"Комплекс розраховано на виробництво 100 тис тонн гранульованого сульфату амонію на рік. Вартість проекту – 211 млн грн. Згідно Директивами Європейського Союзу кристалічний сульфат амонію, який буде вироблятися, не є небезпечним або токсичним. Окрім того, на території КЦРЗ буде дотримана санітарно-захисна зона завбільшки один кілометр, а сам об'єкт обладнають пиловловлювальними технологіями", - наголосив Афансьєв.

Директор компанії запевнив, що жодного хімічного виробництва на підприємстві не передбачено, тож і шкідливого екологічного впливу бути просто не може.

"Буде створений новий сучасний комплекс з гранулювання сульфату амонію, обладнання для якого виробляє німецька компанія, що має більш ніж 100-річний досвід гранулювання не тільки сульфату амонію, а й інших мінеральних речовин. Ця ж компанія буде монтувати і налагоджувати роботу підприємства. Ми встановимо установку, яка повністю автоматизована і обладнана сучасними системами аспірації, що поглинають 99,9% пилу сульфату амонію, яка виділяється в процесі виробництва", - розповів Андрій Афанасьєв.

На підприємстві також обіцяють створення 70 нових робочих місць для спеціалістів Кривого Рогу та відрахування у бюджет міста понад 60 млн грн щорічно.

Думка експерта

Голова постійної комісії з питань екології та енергозбереження, депутат Дніпропетровської обласної ради Анатолій Івахно спростував слова директора компанії ПАТ "Українські мінеральні добрива". Зокрема він зазначив, що при виробництві мінеральних добрив задіяний процес грануляції. Він відбувається завдяки підвищенню температури до 200 градусів, під час якого сульфат амонію перетворюється на аміак. 

"Перед гранулювання кристалічний сульфат амонію будуть сушити в спеціальних сушарках-млинах, для цього сировину будуть нагрівати потоком повітря, температура якого 200 градусів. Вже при ста градусах сульфат амонію реагує і перетворюється на аміак. Тобто мова йде саме про хімічне виробництво. Аміак вдвічі легший за повітря, він піднімається в повітрі і створює хмару, і це може призвести до отруєння організму та незворотних наслідків. Окрім того, він негативно впливає на ґрунтові води", - розповів експерт. 

Також Анатолій Івахно наголошує, що відкритим питанням залишається проблема кумулятивного впливу, який виникне з урахуванням всіх підприємств, що знаходяться поруч.

"Криворіжжя можна порівняти із зоною екологічного лиха. Загальне забруднення тут сягає 350 тис тонн на рік. Скоріш за все викиди від сусіднього заводу - КЦРЗ, і викиди від нового хімпідприємства дадуть ланцюгову реакцію або посилять вплив хімічних сполук, які є в повітрі", - пояснив Івахно.

Позиція громади

Вірити у слова директора ПАТ "Українські мінеральні добрива" мешканці Кривого Рогу також не збираються, адже жодний завод Ріната Ахметова не тільки в області, а й в Україні, не дотримується екологічних норм передбачених законодавством та навіть не починало реальних дій по модернізації обладнання та ведення екологічного моніторингу, як було раніше обіцяно.

"Придніпровська ТЕС, Криворізька ТЕЦ, ПАТ "Метінвест", місцеві збагачувальні комбінати - це навіть не половина підприємств Ахметова, які увійшли в список тих, хто найбільше забруднюють екологію України. Роками екологи та еко-активісти виборюють право на чисте повітря, чисту воду. А ми, звичайні мешканці, на їх думку такі дурні, і дозволимо будівництво ще одного шкідливого заводу", - зазначає мешканка Кривого Рогу Валерія Бесараб.

Найбільше що обурює містян це те, що поруч з КЦРЗ, де будуть переробляти добриво, розташовані густонаселені мікрорайони, зокрема відстань до мікрорайону «Індустріальний» - 1115 метрів, «Гірницький» - 1480 метрів; «Східний-3» - 1620 метрів; «Сонячний» - 1935 метрів.

«Треба будувати хімзавод? Будуйте, але це має бути за межами міста. Розумієте, от я живу на Індустріальному. У нас ввечері – смог, зранку – смог. Після викиднів на заводі – болить голова. Коли йде дощ – весь район у червоному осаді. Це нормально? Діти народжуються алергіками, а люди все більше хворіють на рак. Добудуються, що з Кривого Рогу просто почнуть тікати, як із зони відчуження», - обурюється мешканка мікрорайону Індустріальний Тетяна Твердохліб.  

Окрім того, містяни постфактум дізналися про проведення громадських обговорень щодо створення хімічного виробництва на території КЦРЗ. Протокол яких досі відсутній.

Аби висловити своє обурення, криворіжці неодноразово виходили на мітинг під міськраду, організовували громадські слухання та навіть створили електронну петицію, яка за рекордно короткий час набрала необхідну кількість підписів. Проте більшість депутатів, яка наразі складається із Опозиційного блоку та Батьківщини, під час сесії міськради її просто не підтримали.

Незважаючи на відкритий супротив та ігнорування громади Криворізькою міською радою, мешканці Кривого Рогу зупинятися не збираються. Вже зараз активісти на чолі із групою депутатів зібрали майже вісім тисяч підписів проти будівництва підприємства та передали їх до Міністерства охорони здоров'я. А деякі жителі наголошують, що готові навіть до радикальних дій. І все заради того, аби захистити власне право дихати чистим повітрям.

Дніпроград уважно слідкуватиме за скандальною ситуацією та висвітлюватиме її розвиток подій.

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Рефлексії навколо "втрачених" Криму та Донбасу - це звичайні "фантомні" болі. Усім цим обмінам думок про людей чи територію ("як повернути", "коли", "на яких умовах", "ми не повернемо, бо") скоро випо...
Помилка московітських протестувальників - це упор на «мирний протест». Вони, скоріш за все, помилково сприймають наш Майдан, як мирний виступ.Так! У нас багато тринділи про те, що тільки м...
Юрій Фоменко

Промоушен

Один пан з нашого міста забрав літніх батьків ближче до себе. Була придбана і приведена до ладу дачна ділянка в садовім товаристві, де постійно проживало багато ровесників батьків. Реконструйований бу...
Ярема ГАЛАЙДА

Про емпатію

Зустрів товариша випадково на вулиці. Постарів. Добряче постарів. Геть сивий, обличчя у зморшках, але все такий же жилавий, по молодечому стрункий, вкритий мало не чорною, степовою засмагою. Старий, с...