App Store Google Play

Зима близько: як зменшити витрати на тепло й зберегти комфортні умови в оселі

15.08.2018 14:00
Зима близько: як зменшити витрати на тепло й зберегти комфортні умови в оселі

Протягом останніх років тема тарифів та комунальних платежів є чи не найактуальнішою та найгарячішою для обговорення в українському суспільстві. І це не дивно, адже при відносно невеликому рівні доходів більшої частини населення, вартість енергоносіїв помітно б’є по бюджету українців.

Наразі пересічний громадянин будь-якими способами намагається зменшити витрати на електроенергію чи газ, але у більшості випадків все зводиться до звичайної економії шляхом зменшення обсягів витрат зазначених енергоносіїв. Втім, існують десятки альтернативних способів, які дозволяють не тільки зберегти свою кишеню повною, а і зробити власну оселю теплішою. Такі лайфхаки дозволять підготувати свій дім до найближчого опалювального сезону, який розпочнеться за два місяці.

В першу чергу, пересічний мешканець чи то багатоповерхівки, чи то приватного будинку може використовувати побутовий досвід інших українців. Так, в мережі можна знайти десятки порад як оптимізувати витрату ресурсів вдома та підвищити енергоефективність квартири чи будинку. Зокрема, можна користуватися наступними порадами:

- Значна частина тепла виходить через двері та вікна. Очевидно, що убезпечитися від відкритих дверей у житловому приміщені неможливо, тож залишається працювати лише з вікнами. Найкращий варіант — замінити старі вікна на металопластикові, які дозволяють значно зменшити втрату енергії. Окрім цього, вночі рекомендується затуляти раму вікон товстою темною тканиною. Це зменшить тепловіддачу вікон вночі й не викликатиме дискомфорту у мешканців.

- У багатоквартирних будинках тарифи часто розраховуються порівну на кожну квартиру. Втім, встановлення індивідуальних лічильників дозволить не залежати від сусідів, а також контролювати використання ресурсів.

- Не накривайте опалювальні прилади, не загороджуйте їх меблями чи шторами та не використовуйте їх для сушіння одягу чи взуття. Під час приготування їжі не використовуйте занадто інтенсивне полум'я, а дверцята духовки залишайте відкритими. Встановлюйте холодильник подалі від опалювальних приладів чи плити, а морозильну камеру краще встановити на балконі чи в іншому прохолодному приміщенні.

- Ще одним способом зменшити втрату тепла є утеплення стін. Старі радянські “панельки”, які будувалися на швидкість, мають дуже низьку енергоефективність. Відповідно, утеплення фасадів також дозволить зберігати більше тепла. Проте, індивідуальне, окреме, вибіркове утеплення стін квартир у багатоповерхівках може призвести до деформації і поступової руйнації фасаду через різницю у температурі його утеплених та неутеплених частин. Для приватних будинків це питання не є проблемою, якщо утеплюється одразу весь дім.

- Важливим є також використання сучасних приладів та моніторинг витрат енергії, які допоможуть визначати на яких саме ресурсах варто зосередити енергозберігаючі заходи.

Останній пункт є фундаментальним і важливим під час роботи над підвищенням рівня енергоефективності. Він є актуальним як для житлових будинків, так і для підприємств.

“По-перше, треба розуміти, що таке економія електроенергії та інших енергоресурсів. Це ніщо інше, як оптимізація споживання. Визначити що і коли витрачається даремно - завдання не з легких, а часом просто нездійсненне. Для правильної оптимізації потрібні ввідні дані і чим більше, тим краще. Тобто для економії треба вирішити два завдання:

- зібрати якомога більше даних
- проаналізувати їх і прийняти правильне рішення.

Саме для вирішення цих двох завдань і,як наслідок, для оптимізації та економії треба скористатися рішеннями для моніторингу, збору та аналізу енергоресурсів. Мова йде не тільки про електроенергію, а і про газ, холодну і гарячу воду, тепло від батарей тощо”, - зазначив у коментарі Дніпрограду Володимир Павлов, засновник компанії smart-MAC, яка спеціалізується на виготовлені спеціалізованих приладів для вимірювання енерговитрат.

Як приклад, він наводить функціонал виробів своєї компанії.

“Гаряча вода споживається в будинку в один проміжок часу, а нагрівається за допомогою електричного бойлера або газового котла в інший. Тобто, вода встигає охолонути і її необхідно нагрівати знову. Втім, можна встановити датчики температури в кімнатах і на вулиці, потім накласти температуру в приміщенні, на вулиці, споживання газу і електрики на один графік, знайти залежності і оптимізувати роботу автоматики управління системою опалення для приватного або багатоквартирного будинку”, - зазначає Володимир Павлов.

За допомогою подібного обладнання з'являється цілісна картина споживання з деталізацією до хвилини, карта споживання: скільки і коли споживається, і, найголовніше, інструмент для прийняття рішень про те, де і як можна і потрібно економити. Таким чином, можна оптимізувати та значно скоротити зайві витрати енергії в цілих багатоквартиних будинках.

У свою чергу для тих українців, які мають певний капітал й бажають вкласти свої гроші у майбутнє та зекономити значні кошти на подальшому використанні енергоресурсів, держава пропонує укладати угоду за так званим “зеленим тарифом”.

Зелений тариф — державний механізм, який призначений для заохочення населення для вироблення електроенергії з альтернативних джерел енергії на власних господарствах. Окрім цього, наріз діє надбавка в розмірі 3%-5% до зеленого тарифу за використання обладнання українського виробництва, яка триватиме до 2030 року.

Наразі побутовий споживач має право на встановлення у своєму приватному домогосподарстві генеруючі установки, які призначені для виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання потужністю до 30 кВт. Окрім цього, дрібний виробник електроенергії має право продавати енергію державі, що дає змогу не тільки не витрачати гроші на рахунки за світло і опалення, а і отримувати певну компенсацію з бюджету. Наразі встановити власну електростанцію і продавати електроенергію за може кожен українець.

Таким чином, попри певне соціальне напруження серед населення у зв’язку із постійним зростанням тарифів на енергоносії, українці мають одразу декілька варіантів зменшення впливу цього процесу на їхній добробут. Якщо системно виконувати заходи щодо підвищення енергоефективності своєї оселі, то протягом наступних років збільшення вартості опалення та електроенергії відійде на задній план серед проблемних питань в Україні й дозволить громадянам акцентувати свою увагу на вирішені інших життєвих завдань.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...