App Store Google Play

Випалювання стерні: пекло для тварин і загроза для людей

08.08.2018 18:00
Випалювання стерні: пекло для тварин і загроза для людей

Дніпропетровська область вже декілька років страждає від спекотної погоди, яка створює ідеальні умови для розповсюдження полум’я. Протягом минулого року наш регіон перебував у лідерах за кількістю надзвичайних ситуацій в екосистемах. Однією із головний причин цього є неконтрольоване випалювання стерні.

У більшості випадках пожежі призводять до колосальних збитків як в біосфері, так і в сільськогосподарській галузі. Втім, незважаючи на високий рівень ризику втратити декілька десятків гектарів цінних зернових, фермери самі не гребують провокувати виникнення масштабних пожеж шляхом спалювання стерні на своїх полях.

Стерня – це незрізані рештки нижньої частини стебел, що залишаються на полі після збирання зернових культур. Аби зберегти поживні речовини та мінерали у ґрунті, а також зменшити вплив польових шкідників, після збору врожаю фермери мають додатково обробляти поле та перемішувати стерню з ґрунтом. Проте, цей шлях обирають далеко не всі.

Нерідко на території Дніпропетровської області можна побачити як палають цілі поля. Пересічні громадяни час від часу звертаються до рятувальників й повідомляють про пожежу. Але насправді все це – справа рук власників землі, які не бажають витрачати зайві кошти на техніку й перемішувати стерню з ґрунтом. Для таких фермерів легше підпалити у декількох місцях своє поле, почекати поки воно вигорить й через декілька діб знову зорати його і засіяти.

Очевидно, що такі дії мають одразу декілька потенційно небезпечних аспектів. Зокрема, вогонь на відкритому полі у спекотну погоду – це пряма загроза прилеглим територіям. Пожежні не раз фіксували випадки, коли через лінь і безвідповідальність одного із фермерів свій врожай втрачали одразу декілька інших. Відповідно, це може призвести до критичних збитків й буквально знищити ціле фермерське господарство.

Як приклад, можна навести свідчення мешканців Приазовського району Запорізької області, де місцеві латифундисти не гребують використовувати подібні методи очистки землі. Кількасот гектарів землі щорічно страждає від подібних дій, але ані скарги селян, ані виписки з правоохоронних органів не зупиняють таких осіб перед можливістю зекономити кілька тисяч гривень на пальному. Окрім цього, тамтешні латифундисти використовують зв’язки з чиновниками, тому і продовжують безкарно наражати на небезпеку цілі селища.

Варто зазначити, що у масштабах тієї економії, яку отримують адепти варварських методів очистки поля, штрафи, передбачені законодавством, є мізерними. Згідно зі статтею Ст. 77-1 КУпАП випалювання стерні, луків, пасовищ тощо тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. На посадових осіб - від п'ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Якщо такі дії вчинені на території природно-заповідного фонду, вони тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від сімдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як бачимо, законодавство залишає фермерів на одинці з власним сумлінням. А воно, як відомо, зникає у багатьох людей, коли ті бачать перспективу надприбутків у своїй справі.

Яскравим прикладом того, як безвідповідальність може призвести до надзвичайної ситуації державного рівня, свідчить минулорічна історія жінки, яка випалювала траву та сміття біля свого подвір’я. Як наслідок, вогонь перекинувся на сусідній хвойний масив в районі Петропавлівки. Пожежа була такою масштабною, що двадцять машин рятувальників, два літаки та гвинтокрил не могли загасити вогонь понад добу. Загалом, від полум’я постраждало близько 200 гектарів лісу.

Жінку засудили до двох років умовного ув'язнення та зобов’язали компенсувати збитки, спричинені пожежею, а це близько 220 тисяч гривень.

Аби уникнути подібних ситуацій, представники ГУ ДСНС та лісництва в регіоні постійно звертаються до громадян із закликом зберігати порядок та не порушувати вимоги законодавства.

Зокрема, ще у травні до мешканці області звертався начальник Дніпропетровського лісового та мисливського господарства Валерій Величко.

"Не проводьте спалювання сухої трави та стерні на полях, сінокосах. Будьте вкрай обережні у поводженні з відкритим вогнем. Не залишайте без нагляду розпалене багаття. Не розпалюйте багаття біля будинків та садиб. Забезпечуйте себе первинними засобами пожежогасіння. Не будьте байдужими, коли часом помітили загоряння та повідомляйте про виникнення вогню вогнеборців", - наголошував Величко.

Втім, від неконтрольованого вогню страждають не тільки посіви пшениці і гаманці людей. Найбільшу небезпеку пожежі на полях несуть для її маленьких мешканців – цілому ряду гризунів, птахів, плазунів тощо. Екологи в один голос звертають увагу на те, що від спалювання кількох гектарів стерні може постраждати кілька десятків живих організмів.

«Крім очевидної шкоди: безконтрольне випалювання стерні може призвести до пожежі на полях або в захисних лісосмугах чи обійстях; існує ще й інша небезпека. При спалюванні руйнується верхній шар ґрунту, саме той, що містить поживний гумус. До того ж, при пожежі можуть загинути тварини, що знайшли свій прихисток на полі. Не варто забувати і про дим, що у спекотні дні, як от зараз, осідає біля поверхні землі і не дає дихати, переносячи багато шкідливих часточок», - зазначила у коментарі Дніпрограду Тетяна Карпюк, координаторка з екоосвіти WWF в Україні.

Таким чином, ми можемо побачити, що випалювання стерні – одна з актуальних проблем в Україні. Кожен громадянин має розуміти небезпеку цього методу і зважати не лише на власну потенційну вигоду, а і на той рівень шкоди, який завдає вогонь і дим навколишньому середовищу.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Український літак був збитий іранською зенітною ракетою російського виробництва - ця інформація спецслужб та військових США ставить Зевладу перед простою дилемою.Або вимагати законного розслідування і...
В той час коли світові держави виходять з різних угод по скороченню озброєння та нарощують свою військову міць, готуючись відстоювати свої національни інтереси в будь якій частині світу, Україна навпа...
Максим Мірошниченко

У чомусь ми - вже Європа

Україна - це маленька країна. Маленька країна, яка знаходиться на території другої за площею держави Європи. З 2014-го року приблизно 10% території України знаходиться під управлінням Росії. А з ураху...
Коли запитуєш у різних куточках України - кого Ви знаєте з відомих людей пов'язаних з нашим містом Дніпро? Відповіді різні - Брєжнєв, Кучма, Бловатська, Катерина Друга, Петровський,.... ( дуже рідко з...