App Store Google Play

Дмитро Яворницький - академік, який прагнув зробити Дніпро українським містом, - історики

03.08.2018 15:00
Дмитро Яворницький - академік, який прагнув зробити Дніпро українським містом, - історики

5 серпня у Дніпрі відбудуться урочистості до Дня пам’яті академіка Дмитра Яворницького. У зв'язку з цим сьогодні, 3 липня, науковці пояснили дніпрянам значення постаті вченого. Про це повідомляє кореспондент Дніпрограда зі слів завідувачки Меморіального будинку-музею Яворницького Яни Тимошенко та громадських діячів.

Яворницький – ідейний лідер для всіх мешканців Дніпра, які прагнуть жити в українському місті. Саме академік об’єднав на початку ХХ століття українську громаду в колишньому Катеринославі, адже на той час місто намагалися зробити російською колонією. Крім того, він є ідейним натхненником всіх, хто цікавиться козацькою спадщиною Січеславщини.

«Дмитро Яворницький пішов з життя 5 серпня 1940 року на 85 році життя. Його поховання відбувалося дуже нетрадиційно. За спогадами, у місті не можна було знайти квітів, тому що їх розкупили на похорон академіка. Площа біля його будинку була заповнена людьми, замість поховального маршу спочатку грав козацький», - розповіла Яна Тимошенко.

Зі слів Яни Тимошенко, у Дніпрі влада в усі часи робила все можливе, щоб про Яворницького говорили якомога менше. Тож у міській політиці завжди спостерігався феномен стирання пам’яті про козацького батька. Завідувачка Меморіального будинку-музею підкреслила, що наразі міська влада також практично не долучається до збереження спогадів про вченого.

«Сьогодні ми спостерігаємо ідентичну картину, адже пам'ять про Яворницького живе лише серед громадськості. Перейменування центрального проспекту Дніпра, який зараз називається ім’ям Дмитра Яворницького, я не вважаю офіційним актом вшанування пам’яті. Навіть під час простих меморіальних заходів біля пам’ятника академіка не з’являються представники місцевої влади. Там ніколи не буває офіціозів, тому приходять ті, хто дійсно віддає шану та розуміється на важливості справи вченого», - додала Яна Тимошенко.

На думку істориків, у 1933 році Дмитро Яворницький написав одну з кращих історій Дніпра. Попри те, що йому заборонили друкувати наукову працю української мовою, академік зібрав матеріали про автентичне минуле міста.

«Дмитро Яворницький належить до людей-інсталяторів, тому що пробуджує у сучасниках генетичну пам'ять. Його постать надає силу та поштовх до наступних звершень. Музей, будинок та могила вченого – це все місця сили для теперішніх жителів Дніпра», - висловився громадський діяч Юрій Якуба.

Нагадаємо, що у неділю, 5 серпня, у Дніпрі відбудуться урочистості до Дня пам’яті академіка, вченого, дослідника козацтва, громадського діяча міста та регіону Дмитра Яворницького.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Український літак був збитий іранською зенітною ракетою російського виробництва - ця інформація спецслужб та військових США ставить Зевладу перед простою дилемою.Або вимагати законного розслідування і...
В той час коли світові держави виходять з різних угод по скороченню озброєння та нарощують свою військову міць, готуючись відстоювати свої національни інтереси в будь якій частині світу, Україна навпа...
Максим Мірошниченко

У чомусь ми - вже Європа

Україна - це маленька країна. Маленька країна, яка знаходиться на території другої за площею держави Європи. З 2014-го року приблизно 10% території України знаходиться під управлінням Росії. А з ураху...
Коли запитуєш у різних куточках України - кого Ви знаєте з відомих людей пов'язаних з нашим містом Дніпро? Відповіді різні - Брєжнєв, Кучма, Бловатська, Катерина Друга, Петровський,.... ( дуже рідко з...