App Store Google Play

Сезон фруктів та овочів: як не наїстися нітратів

22.07.2018 14:00
Сезон фруктів та овочів: як не наїстися нітратів

Запашні персики та абрикоси, хрусткі огірки та морква, ароматні дині та смугасті кавуни. В розпал сезону свіжих овочів та фруктів, головне побоювання не тільки дніпрян, а й всіх українців – як з вітамінами не наїстися нітратів-добрив, адже визначити їх наявність на око складно, а продавці в один голос переконують, що саме їх продукція пройшла необхідні перевірки та абсолютно нешкідлива. Редакція Дніпрограду дослідила, де ховається найбільше нітратів та як відрізнити корисні плоди від отруйних.

Чим небезпечні нітрати

Нітрати - це азотисті сполуки, які мають властивість накопичуватися в овочах, фруктах і зелені. В харчовій лабораторії Науково-виробничого центру “Кривбасстандартметрологія” розповіли, що нітрати є в усіх овочах, ягодах та фруктах. Вони були й будуть, навіть якщо повністю відмовитися від будь-яких добрив.

“Це природний продукт біохімічного кругообігу. Тому не існує таких харчових продуктів, які б у своєму складі абсолютно не містили нітратів. Вони не є токсичними. Основна небезпека полягає у їх великій кількості та здатності перетворюватися на нітрити. Такі сполуки мають властивості вільних радикалів - вони пошкоджують клітини, впливають на структуру ДНК. Потрапляючи в організм, нітрити здатні порушити обмінні процеси, викликати проблеми з травленням і симптоми отруєння. За певних умов із нітритів утворюються канцерогенні речовини, що сприяють розвитку ракових пухлин”, - розповіли в лабораторії. 

Нітрати сприяють швидкому росту і підвищенню врожаю. Тому у фермерів виникає бажання внести надмірну кількість азотних добрив, що і призводить до завищеного вмісту нітратів у овочах і фруктах. У результаті це призводить до їх накопичення не тільки в овочах, а і в грунті, звідки вони потрапляють до підземних і поверхневих вод.

“Існує допустима доза нітратів, яка не завдасть шкоди організму людини - це 5 мг на 1 кг ваги. Токсичний ефект викликає прийом вдвічі більшої кількості - 10 мг на кг ваги. Але все залежить від індивідуальних особливостей людського організму. Крім того, при вирощуванні овочів та фруктів крім мінеральних добрив використовують пестициди, гербіциди, які також мають властивість накопичуватись в фруктах та овочах і є шкідливими”, - зазначає експерт.

Вся рослинна продукція містить ті чи інші хімічні сполуки, але ці сполуки не повинні перевищувати гранично допустимі рівні передбачені МОЗ України. Згідно Державних гігієнічних правил і норм «Регламент максимальних рівнів окремих забруднюючих речовин у харчових продуктах», затверджених Наказом МОЗ №368 від 13.05.2013, для різних культур норма вмісту нітратів становить від 60 до 7000 мг/кг.

Овочі та фрукти з документами

Багато-хто намагається купувати фрукти та овочі у бабусь на неофіційних ринках, вважаючи, що це селяни продають власноруч вирощену продукцію. Проте, фахівці наголошують, робити цього не слід - потрібно купувати продукти лише там, де вам можуть надати сертифікати якості.

"Аби бути впевненим у якості продукції, її слід купувати в торговельних мережах, які мають змогу надати відповідні документи. Стихійні ринки, які функціонують з порушенням санітарних норм, варто уникати. Рослинна продукція, яка пройшла ветеринарно-санітарну експертизу і перевірена на вміст нітратів, що не перевищує гранично допустимий вміст - є безпечною. Це контролюється на офіційних точках торгівлі. Наприклад, на кожному офіційному базарі є своя лабораторія, де щодня перевіряють товар. Якщо він відповідає нормам, його пропускають на реалізацію. Якщо ні – партія загортається. Хочете впевнитися у якості плодів чи зелені — вимагайте у продавців результати аналізу лабораторії. В такому документі  повинно бути вказано вміст нітратів, пестицидів, солей важких металів, радіонуклідів в кожній конкретній партії”, - наголошують в лабораторії. 

Як вирахувати та знешкодити нітрати

Аби мати точні цифри щодо вмісту нітратів у продуктах можна купити нітрометр – невеликий пристрій з голочкою, який допоможе виміряти кількість нітратів. Такий можна носити із собою та користуватись ним при виборі городини. Правда, коштує він близько 1,5 – 2 тис  грн. Для того, щоб самостійно, без спеціального пристрою, виявити підвищений вміст нітратів, слід знати деякі особливості нітратних овочів.

"Плоди фруктів та овочів мають бути середнього розміру, тому що неприродний розмір того чи іншого продукту вже говорить про насиченість нітратами. Також запах має бути середнім - не слабким, і не яскраво вираженим. Багато чого говорить зовнішній вигляд плоду - він має бути чистим та без явних недоліків. Будь-які вкраплення, хвилястості на поверхні, спотворена форма також означає вміст нітратів. Проте надто гарний вигляд плодів також говорить про вміст консервантів. Тобто вони не мають блищати, ніби відполіровані", - розповіла лікар Марія Семенюк.

Окрему увагу радять звернути на сезонність овочів та фруктів.  

"Найбезпечніше купувати сезонні дари природи. У кінці липня та на початку серпня це листова капуста, кукурудза, огірок, баклажан, часник, кабачок, помідор, ківі, персик, слива, чорниця", - зазначила Семенюк.

Аби зменшити спожиту дозу консервантів плоди краще очищувати від шкірки, коренів та стебел. Усі фрукти, овочі та ягоди слід ретельно мити.

"Більшість шкідливих речовин містяться на шкірці і в шкірці плоду. Тому раджу очищувати овочі. Це особливо стосується огірків, картоплі, кабачків, редису і яблук. Також нітрати "осідають" в основі плодів, в стеблах і коренях – вживайте в їжу тільки листя зелені, вирізайте качан і стебла-прожилки у капусти чи листового салату, відрізайте основу у овочів. Обов’язково мийте продукти, раджу залишити у холодній воді на 15-20 хвилин. Це суттєво знизить вміст нітратів. Допомагає і температурна обробка. Наприклад, при варінні картопля втрачає до 80%
нітратів", - розповіла лікар.

Приготовані зі свіжих овочів або фруктів салати варто споживати відразу, перетворення менш шкідливих нітратів в більш небезпечні нітрити відбувається в процесі окислення нарізаних і заправлених продуктів в холодильнику. Нітратні сполуки чудово знешкоджуються лимонним або гранатовим соком, на їх основі можна готувати заправки для салатів або додавати їх у воду  для замочування овочів та фруктів.

З чим краще зачекати

Попри те, що у липні вже наступив сезон головних літніх плодів, від споживання деяких краще утриматися до серпня та навіть вересня, аби бути точно впевненим у їхній безпечності. Серед таких продуктів — морква, квасоля, кавуни, дині та виноград. Лікарі зазначають, що саме у липні найбільше отруєнь баштановими культурами, зокрема динями та кавунами.

"Ідеальний час для дозрівання кавунів у наших кліматичних умовах – кінець серпня. Можу сказати на сто відсотків, що ви ніде зараз не знайдете кавун з нормальною кількістю нітратів. Згідно із дослідженням отруєння плодами перенасиченими нітратами необхідно з'їсти 10 кг абрикосів, 5 кг картоплі, 3 кг кавуна або 3 кг дині. Тому наполегливо раджу поки від таких смаколиків відмовитися", - зазначила Марія Семенюк.

Нагадаємо, у Дніпрі шукали кавуни без вмісту нітратів, але не знайшли .

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...