App Store Google Play

ІТ-індустрія як шанс України на ривок

04.07.2018 14:00
ІТ-індустрія як шанс України на ривок

Україна активно євроінтегрується не перший рік. втім, що легко зробити туристам - оформивши біометрику та закинувши речі в наплічник, не так просто зробити бізнесу. Хоча, враховуючи відрив рівня економіки україни і Євросоюзу, ми маємо це робити величезними кроками. В багатьох галузях є певні перешкоди для активного розвитку - зазвичай вони спричинені діями попередньої або вже нинішньої влади. Проте існує сфера, в якій українці не гірші за європейців, ба більше - на високому рівні в порівнянні з фахівцями усього світу. Це ІТ-сфера, про успіхи і негаразди якої поговоримо у цій статті.

Що собою представляє український ІТ-ринок, на що він орієнтований і де вирізняються вітчизняні фахівці добре знає засновник інвестиційного фонду Fison, відомий дніпровський айтівець Дмитро Томчук.

“ІТ-ринок - це, в першу чергу, стартапи. Стандартна картина: виконавці винаходять продукт, шукають можливості його розвивати, і при цьому дуже мала частина з них орієнтується на свого ж користувача. У дев'яти випадках з десяти вони хочуть закордонного користувача, європейського, чи навіть світового. Фаундери та команди мріють про заможного, стабільного та без сюрпризів кастомера. Їм потрібна стабільність і перспектива. І більшість з них бачать її не в цій країні. Мета - глобальний ринок, його можливості, шанс йти далі”, - ділиться досвідом з кореспондентом Дніпрограда Дмитро Томчук.

На його думку, складна політична та економічна ситуація в країні не дає можливість стартаперам орієнтуватися на українського користувача.

“Український користувач часто розглядається як тестовий майданчик, можливість відпрацювати і доопрацювати продукт перед тим, як він буде запропонований західному -  уїдливому й прискіпливому - покупцеві. Але при нормальній ситуації, коли нормалізується економіка країни, розробник буде зорієнтований на внутрішній ринок, тому що внутрішній ринок дасть йому все, про що він мріє. Це в ідеалі”, - зазначив дніпровський інвестор.

Про успіхи українських айтівців має багато вражень фахівець з інновацій та електронної демократії  Яніка Мерило, яка приїхала з Естонії ділитися європейським досвідом електронної демократії з Україної, зокрема з Дніпром.

“Українські ІТ-фахівці однозначно на високому професійному рівні і конкурентоспроможні з фахівцями будь-яких країн. Це доводять і наші досягнення в різних рейтингах і, на жаль, еміграція українців для для роботи в топових компанії світу. Місцеві компанії конкурентоспроможні в сфері ІТ-аутсорсингу, що показує номінація України в минулому році на найкращу країну для ІТ-аутсорсингу, а також портфель топових світових клієнтів. Наприклад дніпропетровські ІТ-компанії співпрацюють з такими світовими компаніями як Siemens, AMD, Procter & Gamble та іншими. Взагалі динаміка обсягів продажу в ІТ індустрії дуже хороша і очікується продовження її збільшення до 20% на рік”, - повідомила Яніка Мерило.

Як стверджує Дмитро Томчук, багато країн світу ганяються за українськими розробниками. Наші фахівці всюди і працюють вони всюди, по всьому світу. Це непогано - набиратися досвіду в різних країнах, але проблема в тому, що українські фахівці не розглядають можливість повертатися в Україну, не хочуть працювати в українських компаніях. Одна з причин цьому - перешкоджання влади вести бізнес. Наразі держава не сприяє розвитку ІТ-бізнесу, і навіть екстремально йому перешкоджає - Дмитро і Яніка згадують про захоплення і розгром рейдерами або силовиками деяких компаній.

“Такого витоку мізків, особливо, айті-мізків з країни, як за останнє десятиріччя, й особливо за останні п'ять років не було ніде і ніколи. Люди їдуть і працюють на інші країни і компанії. А ось що зробити, щоб українські компанії виходили на європейський ринок - це питання цікавіше. Дати їм можливість працювати. Можливість розвиватись. Робити хоч щось. Як вийде на Європейський ринок компанія, в якій відбулося “маски-шоу”? Сервера якої в сміттєвих мішках закидувалися солдатами через борт у вантажівку? Сприяти може ось що: не заважати людям працювати і розвиватися. Прибрати руку з горла. Зупинити терор. Я не кажу про створити умови. Це інша тема. Але треба якось елементарно дати жити”, - розповів Дмитро Томчук.

Думку про те, що найкраща допомога від держави - це принаймні не перешкоджати природному розвитку розділяє і експерт з Естонії: “Держава може не заважати, спростити умови ведення бізнесу, успішно боротися з корупцією, не проводити маски-шоу і забезпечити захист прав і власності. І звичайно-ж критично важливо забезпечити рівень освіти, відповідний сучасним вимогам. Це було б уже добре, а потім можна думати, як фундаментально допомагати”.

Як переконує Яніка Мерило, наразі в Україні йде розвиток інформатизації. Є досягнення в електронній демократії, а також успіхи у впровадженні Бюджету участі та перехід на систему електронних закупівель Prozorro.

“Хто з нас сподівався, що 3G або 4G стане звичною нормою життя ще кілька років тому? Ще не так давно ми не мали ані методів електронної ідентифікації приватних осіб, ані електронних послуг, а сьогодні вже мільйони людей користуються електронними послугами. Рік тому в Дніпрі ще не було реєстра жителів, а сьогодні вже 350 000 жителів не повинні носити повторну довідку про склад сім'ї для соцслужб, скоро і комунальних служб. Декілька років тому не було ПроЗорро і Бюджету участі, а сьогодні тільки в Дніпрі завдяки Prozorro ми заощадили понад 800 мільйонів гривень, а через Бюджет Участі і Банк ІД проголосували більш ніж 3% населення Дніпра. Але на жаль повна цифровізація вимагає часу. Маленька Естонія проходила цей шлях 20 років, а при цьому президент Естонії Керсті Калюлайд похвалила Дніпро за наші досягнення”, - розповіла фахівець з інформатизації.

Україна - велика за площею, багатогранна країна, з великою кількістю працездатного населення, що має гарні за сучасними світовими мірками здібності. Втім, її законодавча і організаційна модель не передбачає конструктивної ініціативи, конкуренції й тим пак вільного ринку. Аби наздогнати рівень розвитку країн ЄС нам необхідно швидко бігти і стрибати вище голови, а ми ледь рухаємось маленькими кроками, долаючи крім природного історичного опору величезний чиновницький.

ІТ-індустрія - та перспективна галузь в країні, що може швидко витягнути нас із ями занепаду. Та для цього потрібно не перешкоджати її функціонуванню і заохочувати фахівців залишатися жити та працювати на Батьківщині.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Важко осягнути наскільки ми втратили зв'язок зі своїм минулим. Не кажучи вже про те, скільки нам необхідно часу на відновлення своєї ж ідентичності та культури. Гортаючи сторінки "Моїх споминів п...
Ойойой! Вони образили Україну і весь народ!Вони не віддали честь Президенту(!!!)Ооо! Наші герої! Скрутили дулю клоуну!Я промовчу про честь. Бо тут окрім посміятися не виходить. Честь можна мати, або н...
Потенційна реабілітація Росії в очах євробюрократії висить над нами уже кілька років. В цьому немає нічого дивного, адже Росія має набагато більший вплив у Європі, ніж Україна. Цей вплив напрацьовував...
Марія СОЛОМОНОВА

Георгиевская лента

Георгиевская лента. Когда-то это был символ победы над фашисткой Германией. После 2014 года, когда эта лента стала символом оккупации Россией украинского Крыма и военного захвата востока Украины,...