App Store Google Play

Період напіврозпаду

01.07.2018 14:00
Період напіврозпаду

Американський фінансист і філантроп Джордж Сорос у травні виступив на засіданні Європейської ради з міжнародних відносин із вкрай похмурою промовою про майбутнє ЄС. За словами улюбленого мільярдера всіх конспірологів світу, ЄС загрожують три основні чинники. Перший — зростання майнового розшарування, викликане політикою жорсткої бюджетної економії. Другий — неконтрольована міграція з Азії та Африки в без того небагаті Грецію та Італію. І третій — розпад ЄС, що почався із виходу з нього Великої Британії.

Сорос, будучи палким прихильником глобалізації та проекту єдиної Європи, закликав Брюссель негайно реформуватися, допомогти Греції й Італії, а також істотно обмежити міграцію. Інакше нічого хорошого чекати не слід: "Слова про те, що існування ЄС поставлено під загрозу, — більше не фігура мови, а сувора реальність".

Як не дивно, заклопотаність мільярдера поділяють його ідейні опоненти з нового уряду Італії, зібраного з лівих і правих популістів. Міністр внутрішніх справ цієї країни Маттео Сальвіні заявив виданню Der Spiegel, що Євросоюз може бути розпущений протягом року. Ба більше, він пригрозив "переглянути" фінансові зобов'язання своєї країни, яка зараз посідає третє місце в світі за обсягами держборгу, — Італія винна кредиторам $2,3 трлн. Якщо вона відмовиться платити за своїми зобов'язаннями, вся світова система почне хитатися з небезпечною амплітудою.

У головних економічних виданнях світу щосили триває дискусія про те, кого звинувачувати в потенційному розвалі єврозони: новий уряд Італії чи небажання Брюсселя та Берліна реформуватися. Варто зазначити, що комісар ЄС з економіки та фінансів П'єр Московісі визнав: Італія просто фізично не в змозі сама впоратися з боргом і біженцями.

Уряд Італії повністю заборонив вхід у свої порти суден з африканськими іммігрантами, що одразу спричинило серйозні конфлікти з Францією, Мальтою та Іспанією. Рим марно вимагає не тільки розподілу вже прибулих людей в усьому ЄС, а й створення центрів прийому цих людей в Африці. В Європі немає єдиної думки з цього питання, Союз нічого не робить, через що Сальвіні загрожує йому розпадом протягом року. "Без реального розв'язання міграційної проблеми Шенгенську угоду доведеться поховати", — підтвердило серйозність проблеми дипломатичне джерело The Guardian.

У цьому сенсі багато що залежить від позиції Німеччини. Якщо Ангела Меркель погодиться припинити прийом біженців і відмовитися від європейських цінностей лібералізму, кордони всередині ЄС можуть і не знадобитися. Але для цього німцям доведеться заглянути в прірву і дати їй подивитися на себе. У багатьох можуть виникнути дуже неприємні асоціації, якщо німецькі солдати почнуть збирати в спеціальних таборах "неправильних" для Європи людей і гнати їх геть.

Імовірний антимігрантський союз між Німеччиною, Австрією, Угорщиною та Італією викликав безліч розмов на тему циклічності історії. Не утримався від них і колишній віце-президент США Джо Байден. Виступаючи в Копенгагені на Саміті демократії, він був похмурий: "Демагоги і шарлатани підігрівають страхи людей так само, як вони це робили в 1930-х роках". Ще одне точне спостереження колишнього віце-президента: процес іде не тільки в Європі, але й у всьому світі, зокрема зі США. Зрозуміло, він натякав на нещодавні подвиги президента своєї країни.

Дональд Трамп за останні кілька тижнів посварився з усіма головними союзниками США у світі: з ЄС, Великою Британією, Канадою та Японією, оголосивши економічну війну мит. Одночасно з цим у нього спалахнула любов до північнокорейського диктатора Кім Чен Ина. Ба більше, президент США збирається зустрітися з Володимиром Путіним, мета всієї кар'єри якого — помститися Заходу за розпад СРСР. Путін хоче відплатити США та Європі тією ж монетою, добившись розвалу всього, що їх пов'язує. І, схоже, у нього виходить.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг виступив із майже панічним зверненням, публічно закликавши Трампа не руйнувати Північноатлантичний альянс. Щоправда, Трамп навряд чи його почує: президент США зайнятий "міграційною війною" проти демократів у Вашингтоні та підготовкою до зустрічі з Путіним. НАТО ж він у минулому відкрито називав "застарілою" організацією і погрожував урізати їй фінансування.

Розуміючи це, одразу дев'ять країн ЄС анонсували створення власного військового союзу — поза рамками НАТО. Ці європейські сили можуть стати прообразом майбутньої організації, якщо США кинуть Альянс напризволяще. У справі порятунку західної цивілізації на Трампа надії мало. Скоріше він її підштовхне до прірви, ніж відтягне від неї.

Ситуація небезпечна. Під загрозою опинилися одразу декілька найважливіших інститутів Заходу — Шенгенська угода, єврозона, Європейський союз і навіть НАТО. Втрата хоча б одного здатна завдати серйозного удару по нинішньому світоустрою. Загибель усіх виявиться кошмаром.

Новое время

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...