App Store Google Play

Проблеми інформаційної свідомості

24.06.2018 18:00
Проблеми інформаційної свідомості

Якою б правдивою або брехливою​​ не була інформація, нас часто хвилює не це, а чи узгоджується вона з нашими поглядами, переконаннями, установками, цінностями або поточним настроєм. Об'єктивні це відомості чи ні, часом не так принципово, як інше – чи підтверджують вони нашу суб'єктивну картину світу. Утвердитися у власних уявленнях про життя за рахунок того, що говорять і пишуть ЗМІ, нашій свідомості часом набагато важливіше, ніж достовірність цих матеріалів і реальність як така.

Схема виглядає приблизно таким чином. Ми чуємо або читаємо новину, далі наш ментальний цензор піддає її своєрідному тесту на ідеологічну сумісність – це відбувається, як правило, підсвідомо і автоматично. Якщо «перевірка» пройдена успішно, у нас з'являється «доказ власної правоти»; якщо ні – то повідомлення ігнорується (але чим більше таких ігнорованих повідомлень осідає на периферії нашої свідомості, тим більше їх потенційний вплив).

Можна виділити 6 комбінацій:

– Якщо інформація вписується в русло наших упереджень, і при цьому вона досить підтверджувана. Це – найцінніше, адже ми отримуємо «неспростовні докази своєї правоти».

– Якщо інформація вписується в русло наших упереджень, але при цьому вона погано підтверджується. Тут наш розум, найімовірніше, буде чіплятися за правдоподібні елементи цього повідомлення, але «контакт» буде не таким приємним, як при першій комбінації.

– Якщо інформація вписується в русло наших упереджень, але при цьому вона зовсім не підтверджується. Нам це також може стати в нагоді в суперечках, але тільки в тих ситуаціях, коли будемо впевнені, що наш опонент недостатньо поінформований. В іншому випадку ми швидше утримаємося від того, щоб наводити це як аргумент, боячись підірвати всю свою логіку в очах суперника.

– Якщо інформація не вписується в русло наших упереджень, але при цьому вона досить підтверджується. Цей зазвичай відправляється в ігнор. Але, знову-таки, чим більше ми читаємо і чуємо подібні новини, тим складніше нашій свідомості залишати це без уваги.

– Якщо інформація не вписується в русло наших упереджень, але при цьому вона погано підтверджується. В даному випадку, за аналогією з другої комбінацією, ми, швидше за все, зупинимося на сумнівних елементах цього повідомлення.

– Якщо інформація не вписується в русло наших упереджень, і при цьому вона зовсім не підтверджується. Це є не менш цінним, ніж достовірна інформація, яка підкріплює нашу точку зору, адже в будь-якій дискусії на відповідну тему у нас в кишені буде козир під назвою «яскравий приклад брехливої ​​пропаганди».

Ігнорування новин, відкинутих внутрішнім цензором, можна пов'язати з такими механізмами психологічного захисту, як витіснення (усунення чого-небудь зі свідомості) і заперечення (відмова визнавати щось неприємне). Заперечуючи вже витіснене, свідомість підготовляє ґрунт для його прийняття. Подібно до того, як дитина спочатку розкидає іграшки, тим самим відділяючи себе від навколишнього середовища, а потім збирає їх, таким чином вступаючи в контакт із зовнішнім світом.

Тим часом у когнітивний психології зазначається, що всередині кожного з нас існує якась оціночна система, яку людина сама створює, а потім намагається підігнати під неї реалії цього світу. Відповідно до цієї теорії, інтелектуальні шаблони, ще не увійшли в звичку, легко піддаються зміні.

Ускладнення сучасного життя привело до того, що однією з головних проблем людини XXI століття став хронічний стрес. Сьогоднішнє суспільство називають інформаційним, і з цим безпосередньо пов'язане таке поширене нині явище, як інформаційний стрес - те, що може скорегувати будь-яку звичну систему сприйняття новин.

По суті, будь-який стрес є інформаційним, адже він виникає внаслідок якихось внутрішніх або зовнішніх повідомлень. У вузькому сенсі інформаційний стрес є різновидом психоемоційного стресу. Під ним зазвичай розуміють надлишок інформації або «передозування» повідомленнями з негативним забарвленням. При цьому людина відчуває втому, як ніби вона виконала важку фізичну роботу.

Часом за надлишком інформації та «передозуванням» негативними матеріалами стоїть не що інше, як помилкові установки, з якими людина занурюється в бездонний океан медіапростору. Варто розібрати кілька прикладів.

«Я повинен отримувати інформацію не тільки з тих ЗМІ, чия редакційна політика відповідає моїм поглядам, але дивитися, читати і слухати, як подають ті ж події «чужі»джерела».

З одного боку, для повної картини так і потрібно, але з іншого – надмірне споживання «ворожих» повідомлень може призводити до того ж, що і «передоз» новинами про трагедії, насильство, катастрофитощо. Можна отримувати інформацію тільки з тих ЗМІ, які подобаються, але подумки враховувати, що є й протилежні версії тих же подій, при цьому не відвідуючи «чужі» сайти, де можна начитатися всього того, що викличе шквал негативних емоцій.

«Я повинен встигати за інформаційним потоком, інакше я ризикую відстати від світу і бути не "в темі"».

Насправді, щоб бути «в темі», достатньо вранці й ввечері дізнатися тільки головні новини, але бажано з різних джерел. У будь-якому випадку це відніме менше часу і знизить стресову загрозу, ніж цілодобова гонитва за новинним потоком.

«Подібно до інших, я повинен якомога частіше висловлювати в соцмережах свої думки і емоції з тих чи інших приводів».

Звичайно, чим менше невисловленого залишатиметься всередині нас, тим краще для здоров'я. Але при цьому потрібно пам'ятати, що кожен пост у соцмережі вимагає певних інтелектуальних витрат, навіть якщо вони здаються незначними. І чим частіше це відбувається, тим більше виснажуються внутрішні ресурси.

«Я повинен намагатися збирати якомога більше лайків, оскільки це показник моєї адекватності».

Нещодавно німецькі вчені провели дослідження й з'ясували, що багато користувачів Фейсбуку зациклені на тому, щоб зібрати якомога більше лайків і коментарів до своїх постів. Це бажання стає нав'язливим, констатують дослідники, а почуття заздрості призводить до відповідної реакції – похвалитися своїми досягненнями. Таким чином, Фейсбук викликає у цих користувачів стрес і невдоволення життям.

День

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Припустимо, що 23 лютого 1918 року дійсно була створена Червона Армія, яка вдало громила німців та героїчно зупинила наступ на Петроград. Окей.Тоді, відштовхуючись від позиції радянського міфу, всім н...
1. Ініціатива із певним лобістським ресурсом, не широкою, але чітко вибудуваною промо-кампанією, без адміністративного ресурсу може отримати результат на найвищому рівні.2. Прихильників Січеславської...
Якщо Україна усьому світу щодня доводить про те, що росія агресор, росія окупувала Крим, а на Сході України війна з росією! То як можна відправити на Євробачння тих, хто їздить на гастролі розважати р...
Сьогодні в усьому світі відзначають День рідної мови. В Україні це питання є особливо актуальним, адже сотні років на наших землях викорінювали все українське.Кажуть, що до початку «братніх&raqu...