App Store Google Play

Як розворушили корупційне гніздо у Верхньодніпровському інтернаті для дітей з обмеженими можливостями

22.06.2018 14:00
Як розворушили корупційне гніздо у Верхньодніпровському інтернаті для дітей з обмеженими можливостями

Відсутність моральних цінностей та орієнтирів у громадян — розповсюджене явище, яке у багатьох випадках призводить до кричущих ситуацій у суспільстві. Не оминула ця проблема і КЗ “Верхньодніпровський інтернат №2” ДОР, який опинився в центрі скандалу обласного масштабу.

Інтернат є одночасно соціально-медичним закладом та навчально-виховним закладом для постійного проживання дітей з вадами фізичного та розумового розвитку, які потребують стороннього догляду, корекції поведінки, навчання, побутового й медичного обслуговування. Наразі в закладі проживає близько 140 дітей, яких обслуговує приблизно ж така кількість персоналу — няньки, медики, санітари, інструктори, вихователі, охоронці, тощо. З середини минулого століття через Верхньодніпровський інтернат №2” пройшли тисячі вихованців. Втім, цьогоріч у виховному закладі вибухнув корупційний скандал, який за короткий час досяг обласного масштабу.

Все заворушилося на початку минулого року, коли на місце директора прийшов Генадій Феденко. З початком своєї роботи на новій посаді, Феденко помітив, що на банківських рахунках дітей, куди нараховується їхня пенсія, знаходиться значно менше коштів, ніж мало б бути. Провівши власне розслідування, новий директор виявив, що лише за 2015-2016 рік з карток дітей попереднім керівництвом було знято близько 1 млн грн.

“Ми звернулися до банку і дізналися, що з карток дітей систематично знімалися кошти. Право на це має лише інтернат, адже заклад є опікуном цих дітей і лише зі згоди керівництва можуть видаватися дозволи на витрачання грошей. Виявивши це, ми одразу звернулися до поліції, яка ще у минулому році відкрила кримінальне провадження”, - розповів Генадій Феденко.

Втім, як і прийнято в нашій правоохоронній системі, слідчий процес затягувався протягом тривалого часу, поки до міністра внутрішніх справ Авакова не надійшло депутатське звернення з проханням вплинути на роботу його підлеглих у Верхньодніпровську.

Між цими двома подіями минуло близько року. За цей термін новий директор зміг налагодити стабільний розвиток інтернату, залучивши до цього меценатів та вивів свій заклад у трійку лідерів серед подібних установ Дніпропетровської області.

Спокій зберігався допоки перших потенційних підозрюваних у розкраданні дитячих пенсій не викликали на допит у поліцію. Відчувши запах смаженого, частина персоналу Верхньодніпровського інтернату №2 почала буквально бунтувати проти Феденка та обвинувачувати його у репресіях та незаконних звільненнях.

Як виявилося, кістяк “повсталих” складають няньки, а очолюють їх колишні претенденти на посаду директора, які за конкурсом поступилися Феденку.

Повстали проти нового директора близько 30-40 працівників, які за його словами були замішані у різноманітних махінаціях. Як приклад, Генадій Феденко показав завірені попереднім директором заяви, в котрих діти просять видати їм кошти з карток на різноманітні забаганки — від ремонту плазмового телевізору до купівлі пральної машинки.

Очевидно, що це писали не діти, які у переважній більшості навіть не вміють читати — за них це регулярно робив хтось із колективу. У планах правоохоронців провести відповідну експертизу та порівняти почерки працівників з текстом у заявах на видачу грошей.

Окрім цього, Генадій Феденко продемонстрував шокуючі докази знущань над дітьми за попередніх керівників. За провину няньки могли зв’язати “злочинця”, надіти йому на голову металеве відро, поставити на коліна та дозволити усім охочим бити по залізному “кашкету”.

Не гидували працівники і продавати “на ліво” одяг, який призначався хворим дітям. Одна із працівниць нажила на цьому “бізнесі” доволі великий капітал — декілька об’єктів нерухомості та автомобілів.

Ситуацію у інтернаті дворічної давнини підтверджує і місцевий представник греко-католицької церкви отець Ігор.

“Вперше відвідавши цей інтернат, я був шокований станом дітей. Усі вони вели себе нібито вперше побачили людину, з острахом ставилися до чужинців та забивалися у кутки. За останні півтора року нам вдалося налагодити з ними контакт, відкрити їх. Особисто я кожної неділі займаюся з ними, навчаю основам християнських цінностей, при цьому не зачіпаючи тему приналежності до конфесії”, - зазначив він.

Але ні це, ні інші позитивні моменти у житті Верхньодніпровського інтернату №2 не турбують тих працівників, які оголосили війну новому директору. Їхній запал підігріває підтримка окремих політичних діячів — від активістів до депутатів міськради та облради, які користуються резонансом для власного піару.

Впевнитися у цьому можна було 21 червня під час виїздного засідання профільної комісії ДОР, яка у відповідь на скарги мала на місці перевірити ситуацію у закладі. Перевірка була розпочата з подачі депутата Дніпропетровської обласної ради Анатолія Гайворонського, голови Асоціації фермерів, який у своїй кишеньковій газеті розмістив декілька фейкових матеріалів про події у інтернаті.

 

Не минуло й двох годин з моменту приїзду представників комісії, як на територію інтернату увірвалися два десятки молодиків, які почали тягати Генадія Феденка за шию та погрожувати йому фізичною розправою за "знущання над дітьми". Після цього невідомі спробували пробитися до головної бухгалтерії, розраховуючи знайти там банківські картки дітей. За словами присутніх, цей безлад організував місцевий осередок “Свободи”, який неодноразово “світився” у подібних акціях в місті.

Вся ця вистава тривала пару годин, після чого під супроводом поліції молодики покинули територію закладу. У одного із них під час обшуку було вилучено травматичний пістолет, який він встиг використати під час “штурму” інтернату.

Не зважаючи на критичну ситуацію, обласна комісія продовжила свою роботу.

Паралельно Генадій Феденко розповів, що під час наступної сесії облради йому мали продовжити контракт, але через звернення депутата Гайворонського цього не станеться і він обмежиться лише функціями виконуючого обов’язки директора. При цьому усі “повсталі” вимагали від комісії звільнення Феденка, і на запитання чи є можливість змінити атмосферу у колективі без цього однозначно відповідали “ні”. Цим вони намагаються просунути на вільну посаду “свою людину” - керівника однією з груп вихованців, з рахунків яких зникло більше 200 тис грн, і таким чином у майбутньому зупинити розслідування кримінальної справи про розкрадання коштів.

Фінансова сторона грає значну роль у цій ситуації, але дехто з персоналу також розповів, що у минулому діти використовувалися як дешева сила на підприємствах місцевих "бізнесменів", які віддячували адміністрації інтернату дзвінкою монетою.

За підсумками роботи обласної комісії критичних порушень зі сторони нинішнього керівництва виявлено не було. Але швидше за все, якщо ситуація в інтернаті не зміниться, обласною радою може бути прийнято рішення про його розформування. Цьому сприяє і державна програма, згідно якої у найближчі роки в Україні має зникнути таке поняття як “інтернат”, а альтернативою цьому мають стати дитячі будинки сімейного типу.

Найгірше у всьому цьому є те, що жертвами корупції та політики стають діти, які у переважній більшості ніколи навіть не здогадаються про свою роль у цьому контексті. Їхня моральна беззахисність чітко проявляється у тому, що ще вчора вони обожнювали директора, а сьогодні звинувачують його у жорстких правилах та забороні використовувати картки, які і так згідно чинного законодавства ніколи не мали видаватися на руки недієздатним дітям.

Минуле Верхньодніпровського інтернату №2 поки залишається загадкою, яку мають розгадати правоохоронці та визначити які суми були вкрадені з кишені дітей за увесь період та як виконували свої обов’зки ті, хто мають створювати усі умови для нормального життя вихованців.

 

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...