App Store Google Play

ЧС-2018 та олімпіада-1980: захід вже не той?

13.06.2018 10:00
ЧС-2018 та олімпіада-1980: захід вже не той?

Спорт, як і церква, є невіддільним від політики. Подобається це комусь чи ні. Як казав в одному давньому інтерв’ю Нельсон Ледскі, голова організованого Держдепом США штабу з бойкоту московської Олімпіади 1980 року, інколи подібний "ігнор" великого спортивного заходу — це "єдиний біль-менш дієвий спосіб вплинути на ситуацію, особливо в царині прав людини".

Паралелі з бойкотом, влаштованим 65 країнами олімпійським змаганням у радянській Росії, спадають на думку, коли міркуєш про цьогорічний Чемпіонат світу з футболу, що відбуватиметься у РФ.  Колись холодна війна між Заходом та СРСР була в рази холоднішою, ніж теперішні відносини західних лідерів із Путіним. Нинішні Макрон чи Меркель не йдуть у порівняння з Рейганом чи Тетчер, але справа не в тому, що дрібнішає політичний істеблішмент. Вочевидь, дається взнаки "гібридність", яка, наче пошесть, проникає в усі сфери сьогодення.

На рівні, скажімо, Німеччини гібридність бойкоту проявляється у тому, що Франс-Вальтер Штайнмайер (президент), Вольфганг Шойбле (спікер), Олаф Шольц (віце-канцлер) та Хайко Маас (міністр закордонних справ) на чемпіонат до Москви не їдуть, натомість міністр внутрішніх справ Горст Зеєгофер їде, а от щодо Ангели Меркель — ще нічого не відомо. Хоча ні, відомо. Відомо, що на одній з прес-конференцій у Берліні канцлер Німеччини заявила про те, що її країна не планує бойкотувати ЧС-2018.   

Колись холодна війна між Заходом та СРСР була в рази холоднішою, ніж теперішні відносини західних лідерів із Путіним
Нагадаю, що ідея влаштувати Москві обструкцію виникла аж ніяк не у зв’язку з війною на сході України. Причиною стало отруєння родини Скрипалів, а відтак логічно очікувати, що хто-хто, а Велика Британія (на території якої мав місце цей злочин) точно бойкотуватиме чемпіонат. Але й тут все доволі "гібридно". Раніше глава МЗС Великобританії Борис Джонсон заявив, що збірна Англії може не взяти участь в чемпіонаті, якщо з'ясується, що за отруєнням російського екс-шпигуна Сергія Скрипаля стоїть Кремль.

Тобто наявних на сьогодні фактів Джонсону недостатньо. Вже недостатньо. Хоча ще у березні він не лише звинувачував Росію, а й заявляв, що наказ використовувати хімічну зброю на британській території, цілком ймовірно, віддав особисто президент Росії Владімір Путін. Щоправда, представники британської королівської родини до Росії точно не поїдуть. Але збірна UK у турнірі участь братиме. Тобто й тут — все та ж гібридність.

Приємно, що до РФ не приїде Анджей Дуда. А також його колега — президент Аргентини Маурісіо Макрі. Щоправда, останній ігнорує подію не через застосування хімічної зброї в одній з європейських країн, а тому, що у його власній державі — загострення економічної кризи. Ще, можливо, до часткового бойкоту частково ж приєднаються Ісландія, Данії, Швеція, Австралія та Японія. Принаймні, так передає The Sun.

Читайте також: M&M для Путіна

У 1980-му світова спільнота була все ж активніша. Або, може, принциповіша. Своїх спортсменів до Москви тоді не послали США, Канада, ФРН, Канада, Туреччина, Малайзія та інші держави. Ще низка країн — Британія, Франція, Швейцарія, Бельгія, Нідерланди, Італія, Ірландія, Португалія, Австралія тощо — йшли на відкритті Олімпіади не під своїми прапорами, а під прапором МОК. Це був потужний демарш, на який нинішній світ, вочевидь, нездатний. Чому? Бо причина менш вагома?

Московську Олімпіаду-80 бойкотували через введення радянських військ до Афганістану. Відомо також, що серед 65 країн-учасниць бойкоту були чимало мусульманських, які суттєво збільшили кількість тих, хто приєднався до акції. Проте хіба війна, розв’язана Росією в Україні, не менш обурлива, ніж та, що провадив СРСР на території Афганістану? Чому ця війна, а не отруєння Скрипаля, не стала формальним приводом для бойкоту?

Питання, звісно, суто риторичне. Для отримання відповіді на нього слід зануритися в останні геополітичні тенденції, згадавши, зокрема, й президентські та парламентські вибори у країнах Європи, в результаті яких владу отримали проросійські політики та / або партії. А отримавши, використали її для "наведення мостів" з Кремлем, й історія з "Північним потоком-2" — найкраща ілюстрація цього.  

Ми, українці, надто сильно любимо перекладати відповідальність на інших та приліплювати хештег #зрада до Заходу замість намалювати його на власному лобі
Але ми, українці, надто сильно любимо перекладати відповідальність на інших та приліплювати хештег #зрада до Заходу замість намалювати його на власному лобі. Українські вболівальники їдуть на чемпіонат у кількості мінімум 5,2 тисячі осіб. А Верховна Рада не запобігає його трансляції (що у 1980-му зробила Америка, не дивлячись на збитки телекомпанії NBC, яка тоді вже встигла заплатити 75 мільйонів доларів за права на трансляцію Ігор). А відтак питання: чому Захід має бути святішим за Папу Римського, тобто ще більш проукраїнським, аніж самі українці?

Феномен цих 5,2 тисяч мені складно пояснити. Навіть якщо звузити мислення до тісного коридору, в який можна запхати лише думку про те, що "війна — війною, а спорт — спортом" (хтось, напевно, міркує саме так). Не буду розповідати про високу мораль, не буду згадувати всіх полеглих в АТО, запитаю з суто практичної точки зору: досвід Сущенка нічого не вчить?

З Росії цілим та неушкодженим можна не повернутися навіть не тому, що побився з кимось на стадіоні. З Росії можна не повернутися, бо це — Росія. Про "загрози для особистої безпеки" нагадує й українське МЗС, але — як горохом об стіну. "Наші" (лапки тут недаремно!) все-таки їдуть на футбол. 

Читайте також: 

Делебедизація, або Про проблеми, яких у нас немає
 Делебедизація, або Про проблеми, яких у нас немає

Тож дивуватися половинчастій позиції Заходу, власне, не доводиться. Ми самі розмили ті підвалини, на які могла б спиратися всебічна підтримка України з боку іноземних партнерів. Ми самі дезорієнтували Захід. Для якого, напевно, ці 5 тисяч палких шанувальників футболу з України — все одно, якби 5 тисяч сунітських моджахедів з якогось доброго дива прибули у 1980-му до Москви — подивитися, як змагаються у різних видах спорту їхні вороги.

Та те, що сорок років тому здалося б повним абсурдом, нині, хоч і викликає обурення, але не видається чимось нереальним. А відтак, як казав один український президент, "маємо те, що маємо". І зараз ми маємо Чемпіонат світу у Росії, який ніхто до пуття й не затаврував. Що ж, гібридні часи — гібридні норови. 

ТСН

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Мабуть це банальні, очевидні слова, але... Сьогодні на Краснопільському кладовищі вже вдруге за тиждень провожали в останню путь воїна, який пав на російсько-українській війні. Цього разу наш сві...
Ахметов, схоже, почав мститися дніпрянам за те, що вони насмілилася відстояти своє право більше його не кредитувати!Гадаю, всі зрозуміли про що йдеться…Декілька років поспіль цей представник ук...
Дарина ТВЕРДОХЛІБ

Не водіть дітей до цирку

На арені дресирувальник у гарному вбранні, яскраве світло софітів, голосна музика. А в кутку - наляканий лев, якому наживо вирвали кігті та спиляли ікла. Білосніжні голуби злітають&nbsp...
Дарина ТВЕРДОХЛІБ

І знову про мову

Українці без російської мови - третій сорт. Володіти лише українською, і не знати жодної іншої мови, бути німим. Єдина перспектива українців в такому випадку - бути прибиральниками, доглядальника...