App Store Google Play

Скасування ліцензій на нетрадиційну медицину - євроінтеграція чи зрада?

07.06.2018 16:30
Скасування ліцензій на нетрадиційну медицину - євроінтеграція чи зрада?

Міністерство охорони здоров'я України підготувало законопроект, який скасовує видачу спеціального дозволу від МОЗ на заняття народною медициною. Також планується анулювати всі видані дозволи на заняття цілительством, оскільки вони створюють потенційну небезпеку для громадян України. Про такий намір МОЗ стало відомо ще у січні поточного року, а 16 травня був розроблений  і опублікований на сайті Міністерства відповідний законопроект.

Редакція Дніпрограда вирішила розібратися, чи стане від цього краще українцям та чи є це кроком до медицини європейського рівня.

 

ЯК МОЗ ПОЯСНЮЄ СВІЙ НАМІР

У законопроекті пропонується обмежити зміст реклами відповідно до директив ЄС, заборонити рекламу "цілительства", нетрадиційної медицини і залучення до реклами конкретного препарату відомих людей і акторів, що зображують медпрацівників. В.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун стверджує, що досі невідомо, як можна обґрунтувати з наукової точки зору методи народної медицини, і якщо сучасна медична наука не визнає практику цілителів, знахарів і екстрасенсів як метод лікування, цього не може визнавати закон і держава.

"По-перше, ані наукою, ані законодавством не передбачено критеріїв підтвердження досвіду багатьох поколінь та усталеності у народних традиціях. По-друге, будь-які методи оздоровлення, діагностики та лікування мають бути безпечними та дієвими для пацієнтів. І в жодному разі Міністерство охорони здоров’я не може надавати дозвільні документи на методи, безпечність та ефективність яких неможливо гарантувати. Підготовлений законопроект передбачає скасувати видачу спеціального дозволу на заняття народною медициною (цілительством). Також він забороняє рекламу народної медицини", - пояснює Міністр.

Проте, за її словами, якщо цей закон ухвалять, це не означатиме, що люди, які практикують цілительство, не зможуть цим займатися. Але їхня діяльність не визнаватиметься законом як така, що може істотно вплинути на рішення пацієнтів не звертатися до подібних методів.

"Пацієнти, які звертатимуться до гомеопатів чи знахарів, бачитимуть, що їхня діяльність не підкріплена жодними державними документами, а отже це не є місцем, де надається медична допомога", - переконана Супрун.
 

НАРОДНА МЕДИЦИНА У ЄВРОПІ

Не зважаючи на те, що у Європі немає єдиної затвердженої системи охорони здоров’я, ще у 2011 році у всіх країнах ЄС нетрадиційна медицина була визнаною незаконною.

7 років тому у травні на всій території Європейського Союзу набула чинності заборона на продаж лікарських трав і інших засобів гербальної медицини.

Від того дня у спеціалізованих магазинах та аптеках продаються лише ті трави і екстракти з них, які пройшли експертизу і використовувалися впродовж останніх 30 років у країнах ЄС.

Заборона була введена директивою Єврокомісії. Вона готувалася і обговорювалася ще з 2004 року. Згідно з введеними нормами, аптеки, які торгують лікарськими травами змушені були отримати спеціальні ліцензії, вартість яких сягає 200 тисяч доларів.Одночасно було введено жорсткі умови перевірки збору, виробництва, зберігання і роздрібного продажу трав'яних препаратів.

Тож, намір Міністерства охорони здоров’я України наслідує приклад Європи і має на меті довести медицину до рівня успішних країн.

 

ЩО ДУМАЮТЬ УКРАЇНСЬКІ МЕДИКИ

Позиція влади зрозуміла, але ми вирішили поцікавитися думкою місцевих фахівців із медичною освітою. Цікаво, що незалежно від віку, досвіду, спеціалізації експерти озвучили достатньо різні думки: від підтримки подібної реформи аж до категоричного її несхвалення.

Лікар-психотерапевт Дніпропетровського обласного онкологічного диспансеру Роман Безрук вважає, що невизнання нетрадиційної медицини може бути обумовлено корупційною складовою. Якщо закон приймуть, фармацевтичні компанії матимуть більше продажу і, як наслідок, більше прибутку. А нетрадиційна медицина існувала споконвіку і має місце у сучасному світі.

“Гомеопатія, лікування натуральними препаратами, була відкрита вже давно, і правильно було б назвати її традиційною медициною. Алопатія (застосування хімічних препаратів - ред.) запроваджена набагато пізніше, тож це вона нетрадиційна. Можливо Супрун вигідно, щоб процвітала алопатія і багатіли виробники хімічних ліків. Це аж ніяк не є кроком до європейської медицини. Щоб набути європейський рівень потрібно вкладати неабиякі кошти й сили. А ми не взагалі не наближаємось до Європи. Навіть поява сімейних лікарів не є кроком до ЄС, адже лікарів спочатку потрібно було навчити бути сімейними, а не просто дати їм таке звання”, - висловив свою думку Роман Безрук.

Лікар-ординатор у терапевтичному стаціонарі Віта Бас також висловила свою прихильність натуральним препаратам. Вона повідомила, що лікує своїх пацієнтів за інструкціями, але для себе та своїх рідних обирає у якості ліків харчові добавки, адже вони натуральні, а хімічні препарати лише пригнічують симптоми.

“Я не маю права призначати біодобавки, до того ж в мене недостатньо часу аби вилікувати людей рослинними препаратами. Вони знаходяться у лікарні 12-15 днів, а гомеопатією лікуються від 3х місяців”, - запевнила терапевт.

Водночас, за її словами, навіть лікування гомеопатією потребує ретельного контролю лікаря та чіткого визначення дози й періоду лікування, а також вживання великої кількості води. На її думку, МОЗ не хоче визнавати нетрадиційну медицину через те, що вона недостатньо досліджена, а на дослідження потрібні гроші.  

Молодий фахівець, фельдшер у лабораторії Invitro, Марія Семенюк у минулому працювала фельдшером у швидкій медичній допомозі та на власному досвіді побачила негативні наслідки лікування “народними методами”.

“Жінка років 55-ти вирішила полікувати варикоз. Знайшла якийсь «бабусин» рецепт, мовляв потрібно замочити ноги в оцті. Вона так годину просиділа, поки у неї не почала відшаровуватися шкіра, і тоді вже вирішила викликати швидку, - поділилася Марія. - Народна медицина - знання, які виникли до сучасної медицини. Що це за методи і як їх можна обґрунтувати з наукової точки зору, доказовій медицині невідомо. Тобто науково довести цілительство, голковколювання, зняття зурочення й інші методи неможливо. В результаті методи сумнівні, відповідальності - ніякої”.

Залишається питання - наскільки закон зменшить використання подібних методів і як це буде контролюватися. На думку Марії Семенюк, заборонити ліцензії - мало, потрібно знайти по-справжньому дієвий метод контролю і покарання за практику цілительства.

“Народна медицина в принципі далека від поняття «лікування». Тим більше, якщо хвороба загрожує життю людини - потрібно використовувати прогресивно-сучасні методи лікування. Звичайно, випити ромашкову настоянку перед сном це одне, але частіше за все альтернативне лікування доходить до абсурду і зворотного ефекту. Наприклад, так звані екстрасенси і цілителі, а по суті звичайні шарлатани, маніпуляціями і обманом нав'язують думку, що пухлину можна вилікувати капустою, а менінгіт викотити яйцем. Також і трави, настойки, екстракти повинні продаватися під жорстким контролем і попередньо пройти експертизу і сертифікацію”, - запевнила медик.

 

ЯКІ ВИСНОВКИ?

Підбиваючи підсумки, можна сказати що багатьом лікарям не до вподоби радикальні рішення Міністерства охорони здоров’я, але їх можна зрозуміти. Реальність така, що змушує громадян підозрювати недобре у діях влади. Але рух вперед не зупинити і відокремлення доказової медицини від "народних" та "нетрадиційних" засобів лікування - усталена європейська практика. Проте чи стане від цього медицина краще, і чи стане здоровішим пересічний українець - покаже час.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...