App Store Google Play

Ефемерний профіцит: як Дніпровська міскрада загубила кошти на освіту

01.06.2018 10:00
Ефемерний профіцит: як Дніпровська міскрада загубила кошти на освіту

Наприкінці 2017 року у Дніпровській міській раді гордо відзвітували про стрімке зростання бюджету міста — його розмір сягнув більше 13 мільярдів гривень. Головною причиною цього стала децентралізація, яка забезпечила збереження значних коштів на місцях. Разом із тим, реформа подарувала широкий плацдарм для маніпуляцій та зростання обсягів корупційної складової під час бюджетних витрат.

На початку збільшення фінансового потоку в Дніпрі на деякий час подарувало місцевим мешканцям ілюзію, що місто дійсно оживає — розпочалися грандіозні реконструкції різноманітних набережних та мостів, будівництво метро. Втім, після двох років ефемерного пожвавлення, у 2018 році Дніпро знову впадає в стагнацію, яку поки що за інерцією маскує “профіцит” бюджету.

Як показує час, місцева влада скористалася двома роками децентралізації лише для вивчення та освоєння нових схем, які дозволять викачувати фінанси з кишень дніпрян у колосальних масштабах. Якщо “великі реконструкції” Філатова ще можна скинути на недоброчесних підрядникв, то скандал навколо “оптимізації” гуманітарної сфери у місті є явним прорахунком місцевих князів-клептократів та їхньої чиновницької прислуги. І це незважаючи на те, що видатки на гуманітарну сферу у 2018 році збільшили на 458 млн грн, порівняно з 2017 роком, а субвенція з держбюджету виконана на 100%.

Почавши рік з гучних заяв про збільшення витрат на освітню сферу у місті, вже 5 лютого 2018 року Департамент гуманітарної політики міської ради видає сумнозвісний наказ №29, який дав старт масовим звільненням персоналу в дніпровських школах. Протягом двох місяців цей процес був майже непомітним, але чергова ініціатива “оптимізації” навчальних закладів естетичного напрямку відкрила ту гнійну рану, якe на тілі міськради вже важко було не помітити. Завдяки наказу під скорочення підпадають 22 посади у кожній школі - від бібліотекарів до "фізруків".

Перший дзвіночок, який сповістив громаду про фінансову кризу в гуманітарній сфері міста, прозвучав під час громадського обговорення нової концепції мистецьких шкіл. У даних, наведених начальником управління культури Євгеном Хорошиловим, фонд заробітної плати цих навчальних закладів на 2018 рік становив 99 млн 697 тис. грн., що майже на 50 тис. грн. менше, ніж у 2017 році.

50 тисяч, на перший погляд, цифра невелика, але варто лише звернути увагу на те, що у 2016 році фонд заробітної плати був на 17% вищий за 2015 рік, а у 2017 році – на 23% вищий, ніж у 2016. Сьогодні вже точно відомо, шо у Департаменту гумполітики дійсно є проблеми з бюджетним фінансуванням мистецьких шкіл, які призвели до появи дефіциту у 25 мільйонів гривень на цей рік. Зокрема, це загрожує викладачам, які можуть залишитися без заробітної плати. Тому не дивно, що у міськраді шукають будь-яку можливість зменшити бюджетні витрати та збільшити дохідну частину від комунальної власності.

Таким чином, 2018 рік можна впевнено назвати роком фінансової стагнації сфери культурного виховання у місті.

Згодом, резонансу і набув процес, який запустив наказ №29 — роботи позбулися сотні дніпрян, які були співробітниками навчальних закладів. Начальник Департаменту гуманітарної політики Ксенія Сушко наказала директорам міських шкіл провести оптимізацію штатних розписів комунальних закладів та підприємств. На це вона не мала жодних повноважень та прав, адже штатні розписи визначені Міністерством освіти та карелюються на місцях в залежності від кількості дітей у школах.

“Сам наказ 29 не говорить про конкретні звільнення, але вказує на те, що керівники управлінь (освіти, культури, молоді і спорту) повинні розглянути питання оптимізації та надати рекомендації. Ну а ті в свою чергу створили свої листи щастя і направила директором, щоб саме ті виконували чорну роботу - звільняли людей”, - прокоментував цей документ Дніпрограду правозахисник Олексій Погрібняк.

Окрім цього, він також додав, що так звана оптимізація проходить із порушенням чинних нормативно-правових актів та суперечить освітнім нормам.

“Ті скорочення, які ці заклади вже мають, порушують примірні штатні нормативи (конкретизація кількості посад для закладу). Наприклад в школі де є 100 учнів повинна бути 1 секретар-друкарка, але їх чомусь скорочують або переводять на 0,5 ставки. Бібліотекар в школі естетичного виховання повинен бути на 0,5 ставки якщо в закладі є фонд книжок до 3000 примірників, але чомусь бібліотекарів також звільняють, не дивлячись, що фонд книг великий. Тому наказ №29 став основою для наступних конкретних наказів”, - повідомив Погрібняк.

І дійсно, у редакцію Дніпрограда надійшло декілька документів, які отримала одна із шкіл Дніпра, в яких вже згаданий Євген Хорошилов наказує школам естетичного напрямку провести скорочення посад згідно із наказом №29.

Із повним переліком посад можна ознайомитися у документах, прикріплених до статті.

Напередодні сесії Дніпровської міської ради мер Борис Філатов на своїй сторінці у Facebook пафосно повідомив, що скасував плани з реорганізації мистецьких шкіл та виніс догану Ксенії Сушко. Втім, як стало згодом відомо, міський голова знову “зіграв” на публіку. Водночас  школи естетичного напрямку вкотре отримали “листи щастя”, в яких було повідомлення, що директори мають самостійно вигадати, як вони будуть існувати до 2018 року без фінансування.

Така позиція міськради призвела до того, що 23 травня під її стіни вийшли сотні батьків та вчителів, які вимагали від депутатів скасувати як “оптимізацію” мистецьких навчальних закладів, так і скандальний наказ №29. “Віддуватися” перед народом відправили Хорошилова, який обіцяв співпрацю між міськрадою та громадою. Але згодом, представник батьківського комітету Сергій Чернявський повідомив, що чиновники почали шукати школу, в якій навчається його дитина.

“Керівник управління культури перейшов межі: подзвонив вдень в 11 музичну школу, і почав з'ясовувати у директора, в якій середній загальноосвітній школі навчається мій син. Це що було і з якою метою? На мій дзвінок Хорошилов не відповів, чи в смс виразної відповіді не дав. Результат: написав заяву в райвідділок поліції по ст.182 КК (Вторгнення в особисте життя / незаконний збір особистої інформації). Спілкуюся з юристами на предмет порушення Закону про захист персональних даних”, - розповів Сергій Чернявський.

Окрім цього, активіст на своїй сторінці у соцмережах запропонував рецепт, який допоможе знайти фінансування на дніпровські школи.

Зокрема, у Дніпровській міській раді щорічно витрачають близько 16 мільйонів на оплату послуг кишенькових ЗМІ. Окрім цього, протягом каденції Філатова штат чиновників у міськраді зріс майже у двічі — до 1257 осіб. Якщо скоротити цей число на третину, то в бюджеті залишиться 70-80 мільйонів, а це сума, якої вистачить аби закрити прогалини у дірках “профіцитного” бюджету.

На жаль, сьогодні для освіти в Дніпрі перспективи не найкращі. Деструктивна політика міської влади призводить до того, що у рік економічного зростання гроші розчиняються у повітрі завдяки недолугим махінаціям із бюджетними витратами. У цьому розрізі можна не брати до уваги провалені реконструкції набережної та мосту, втім, якщо поглянути на діяльність Департаменту гумполітики в сфері електронних закупівель, можна побачити, що гроші дніпровської громади йдуть на тендери, в яких перемагають компанії, неодноразово помічені у відмиванні бюджетних коштів. Окрім цього, “переможна” кампанія з підвищення якості дитячого харчування насправді є допомогою “своїм” компаніям — Департамент вже уклав угод на понад 300 мільйонів із підприємцями з орбіти Корбана.

Розібравшись в цьому, вже можна не шукати куди “витекли” заробітні плати вчителям та гроші на музичні школи.

Все добре у міської влади лише під час гри на публіку у Facebook або перед об’єктивами камер.

Гроші у Філатова зникли, тож сьогодні весь вантаж наслідків недолугої діяльності його підопічних покладено на кишені звичайних дніпрян — вчителів, бухгалтерів, батьків тощо. Останнім варто сподіватися лише на реакцію зверху — від уряду та президента, які рано чи пізно мають звернути увагу на “князьків”, які застрягли у болоті, яке самі й створили. Відповідні листи до міністерств вже направлені, і всі мають надію, що відповідь від керівництва держави поставить на місце клептократів міськради, які набивають власні кишені за рахунок дітей.

Аби запобігти гуманітарній катастрофі у місті, на сьогодні єдиним фронтом виступають батьки дітей, профспілки та об'єднання викладачів, правозахисники та громадські активісти. Що буде далі - покаже час.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...