App Store Google Play

Україна 100 років тому: Автокефалія та кордони до Тихого океану

31.05.2018 11:00
Україна 100 років тому: Автокефалія та кордони до Тихого океану

31 травня 1918 року усі київські видання писали про міжнародну політику. У ті дні до столиці Української Держави прибули представники Донської козацької республіки для встановлення міждержавних зв’язків, офіційний представник Зеленого клину прохав приєднати державне утворення українців на берегах Тихого океану до складу Української Держави. Крім того, йшов четвертий день україно-російських переговорів про укладення мирного договору між державами.

Тихий океан – наш!

Делегацію донців прийняв особисто Гетьман. Офіційні особи козачого уряду прибули із місією встановлення офіційних відносин та визначення кордонів. У подальшому зносини із Доном були досить конструктивними та безхмарними, - влітку дві держави провели обмін територіями, а гетьманський уряд постачав донцям зброю для боротьби проти більшовиків.

Складніше було із делегацією із Зеленого Клину. Переговори з ними вів не Гетьман, а міністр закордонних справ Дмитро Дорошенко. Справа у тому, що Зелений Клин – територія Далекого Сходу була відрізана від України величезними просторами Сибіру. До територій, які контролювалися українським далекосхідним урядом, вела Транссибірська магістраль, яка контролювалася червоними. До того ж на території, на які претендував уряд Зеленого Клину зазіхали червоні та Китай. Поряд, у Владивостоці, під знаменами Антанти висадилися американські та японські війська, які звісно ж не хотіли бачити тут владу сателіта Німеччини. Шанси на воз’єднання Зеленого Клину з Україною були невеликими. По-перше, серйозно це питання могло би вирішуватися у контексті Першої світової війни, до якої Українська Держава не мала жодного відношення. Вона хоч і уклала союзний договір із Німеччиною, проте уряд Скоропадського не ризикував оголошувати війну країнам Антанти, хоча за вимогою німецької сторони гетьманська спецслужба вишукувала у Києві та Одесі агентів Антанти.

По-друге, поза всяким сумнівом, і станом на 31 травня, і у подальшому гетьманський уряд не міг реально контролювати справи і впливати на них у Закитайщині (як тоді називали Зелений Клин). Тим не менш, українська громадськість дружньо прийняла делегацію із Далекого Сходу. Вона мала прийом в Українському Клубі, куди зліталися вищі прошарки українського суспільства. З делегатами радо спілкувався Дмитро Донцов, який уже другий день працював керівником Української Телеграфної Агенції (нині це інформаційне агентство «Укрінформ»), у той же день згадав про прийом у своєму щоденнику. Забігаючи наперед, зазначимо, що ні Українській Державі, ні посталій на руїнах гетьманщини Українській Республіці не вдалося інкорпорувати до свого складу Зелений клин, діячі якого через пару років проголосять Українську Далекосхідну республіку та поведуть збройну боротьбу за своє існування.

Мирні переговори із Росією

31 грудня мирний переговорний процес у Києві дав знати, що ніяких миттєвих та легких домовленостей із Росією чекати не варто. Гетьманський уряд мав дуже амбітні плани по поверненню промислового устаткування та залізничного складу, який більшовики вкрали із України. Усі ці вимоги російська сторона приймала, потім оголошувалася перерва на консультації із Москвою. Потім робила певні рокіровки серед своєї делегації на узгодження яких теж йшов час. Стало цілком зрозумілим, що Москва затягує переговори. А влітку Державна Варта отримає агентурні підтвердження про те, що фактична робота переговорників із Москви становить собою створення, фінансування та розвиток більшовицької агентурної мережі. Паралельно з цим у Київ завітав представник Румунії, який намагався погодити із Україною питання кордонів та представник Білоруської Народної Республіки, який контактував уже із російською стороною, вимагаючи від неї визнання БНР.

Автокефалія української православної церкви

Як і сьогодні, 100 років тому керівництво Української Держави працювало у питання незалежності Української церкви. Процес виокремлення українського духівництва із російського тла розпочався у 1917-му році. Однак лише у 1918-му він отримав шанси вилити у щось певне. 31 травня преса повідомляла про дві головних події у духовному житті України – Всеукраїнський церковний собор та Київський єпахіальний з’їзд. Церковний собор розглядав спробу встановити автокефалію, проте єпархіальний з’їзд, що складався із вищого духовенства, категорично не погоджувався. Політика гетьмана Скоропадського була спрямована на те, аби знайти найбільш раціональне рішення у цьому питанні, яке би максимально об’єднало українське духовенство. З іншої сторони Скоропадський не хотів поривати зв’язок із Москвою. Відтак, гетьман узаконив автокефалію 12 листопада.

Православ'я = поповство + візантизм. Навіть 100 років тому не знали, як бути з православною Церквою: потрібна автокефалія, але поповство, по суті, скрізь однакове, ненажерливе й лицемірне. Філарет свого часу майже не був обраний головою РПЦ але вирішив відокремитись, прорахувавши всі вигоди від того. До сих пір Московський Патріархат мав величезний вплив в Україні. А все тому, що українці ніяк не зрозуміють, що Бог живе в людській душі і не живе в рукотворних храмах з цегли, бетону або деревини. Святого Духу в тіх храмах ніколи не було й немає, зате для Диявола вони - дуже привабливі місця.

Сensor.net

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...