App Store Google Play

Ті хто не сидять склавши руки

31.05.2018 14:00
Ті хто не сидять склавши руки

Опорні школи, європейські стадіони, власна сироварня, плантації полуниці та пекінської капусти, масштабні реконструкції та неймовірні зміни. Минулого тижня на Дніпропетровщині пройшов перший національний Конгрес старост об’єднаних територіальних громад. На нього з’їхалися понад 200 учасників з різних регіонів України.

Протягом двох днів старости ділилися досвідом, презентували кращі практики й обговорили можливості розвитку громад.  Конгрес тривав два дні. Перший – теоретичний. Його присвятили дискусії про роль старости в соціально-економічному розвитку громад. Другий – практичний. Учасники Конгресу відвідали найуспішніші старостинські округи Дніпропетровщини.

«Старости громад - це неймовірно талановиті люди. Вони романтики децентралізації, завдяки їм створені громади, завдяки їм сьогодні стають успішними колись обездолені села, а тепер - вони з великою впевненістю крокують у майбутнє. Старостам Дніпропетровщини є чим поділитися зі своїми колегами з цілої України, тому що вони реалізують унікальні проекти. Наприклад, староста Олександр Прокопенко зумів побудувати у своєму селі стадіон, яким могли би пишатися і деякі міста. Олена Кінаш зуміла організувати добудову дитячого садочку, черга до якого була розписана на 6 років вперед. Тобто наші старости не сидять склавши руки. Вони шукають шляхи вирішення нагальних проблем своїх сіл, вони є ефективними менеджерами, справжніми лідерами, тими людьми, які змінюють громаду», - зазначила директорка Дніпропетровського центру розвитку місцевого самоврядування Олена Тертишна.

Директор Програми "U-LEAD з Європою" від GIZ Бастіан Файгель відзначив, що Дніпропетровська область є локомотивом у питаннях децентралізації з 2014 року, додавши, що за темпами створення громад Україна має успіх. На його думку, реформа децентралізації в Україні рухається надзвичайно швидко. Європейські експерти відзначають шалені темпи формування об'єднаних територіальних громад та зростання місцевих бюджетів. 

"Ключова ідея реформи децентралізації – це підвищення рівня життя кожного громадянина України. І Дніпропетровщина – яскравий цьому приклад. Дуже важливо підтримувати інститут старост, адже саме староста є елементом  зв’язку населення і влади. Нещодавно я був у Бельгії, де також триває процес об'єднання. То там об'єдналось лише сім муніципалітетів, а в Україні - 700 громад і не лише політичною волею, а дуже великою мірою завдяки інституту старост, які надають їм змісту", - сказав Файгель. 

В свою чергу керівник Програми  DOBRE Беррі Рід, що потужні зміни та успішна реалізація реформи децентралізації в України – успіх мешканців громади.

«Успіх реформи можливий лише за умови, якщо українці хочуть змін. І старости виконуватимуть свої обов’язки якнайкраще. Для того, щоб децентралізація проходила ефективно, до неї треба залучати якнайбільше громадян, і тут ключову позицію посідають старости. Задля ефективності реформи і міські голови, і місцеві ради усіх рівнів мають працювати разом із ними. Зазначу, що прогрес не тільки в тому, що ремонтуються дороги, будуються нові дитсадки, ремонтуються школи, а в тому, що змінюється власне спосіб мислення. Я думаю головне тут, щоб відбулася трансформація способу мислення в громадах та того, як вони організують своє життя», - зазначив Беррі Рід.

Керівник Швейцарсько-українського проекту "Підтримка децентралізації в Україні" DESPRO Оксана Гарнець вважає, що старости – кістяк місцевого самоврядування у сільській місцевості.

«Сільські голові вже відійшли у минуле, а староста – нова професія. Тому ми працюємо саме зі старостами. У ситуації, коли не дуже зрозумілі службові обов’язки, а законодавча база є дещо сирою, старости потребують особливої підтримки. Саме тому ми вирішили видавати щоквартальну газету «Радник старости», у якій розміщуємо відповіді на найрозповсюдженіші запитання. Крім цього, на сайті «Децентралізація» ми започаткували онлайн-форум старост, на якому можна поставити будь-які запитання і отримати відповідь фахового експерту. Саме обізазність, взаємодія мешканців та голови громади зі старостою формує згодом потужні управлінські команди об’єднаних громад», - наголосила Оксана Гарнець.

Під час дискусій та дебатів старости обговорили інструменти співробітництва та  стратегії  територій, а також роль старост у сфері розвитку інфраструктури, адмінпослуг, створення нових робочих місць.Серед кращих практик, якими поділились голови старостинських округів з усієї України - досвід еко-туризму у селі Червона Діброва.

«Створення ЦНАПів, медичних закладів, благоустрій сел, реконструкція шкіл, садочків, будинків культури, дороги, освітлення, водопостачання. Все це та багато іншого змінює обличчя сел, надихає містян. Адже такі невеличкі ключові моменти дають зрозуміти мешканцям міста, що саме в руках громади їх майбутнє. Зокрема, особливу увагу наша громада приділяє сільському туризму, в громаді ми відкрили міні сироварню, зараз будуємо м’ясопереробну та молокозбірну ферму», - розказав староста Червоно-Дібровської громади, найменшої у складі Глибоцької об’єднаної громади Чернівецької області, що має успішний досвід у розвитку інфраструктури та кооперативного господарства, а також є частиною багатьох іноземних благодійних програм для розвитку ОТГ Володимир Чоботар. 

Особливу увагу громада приділила брендуванню власного села.

«Ми вирішили зробити брендування своєї території. Створили власний логотип, який наносимо скрізь: на будинки, вказівники вулиць, навіть на пряники. Придумали слоган – «Село в долонях лісу», бо в нас є прекрасні краєвиди. Наші фішки – ліси, лікувальні джерела, історичні маршрути. Туристам цікаво – потік росте. Навіть з’явився перший інвестор, який відкриває кінний клуб з програмою реабілітації дітей з ДЦП», –  поділився Чоботар.

У старости Хорохоринського старостинського округу Смолигівської сільської ОТГ Волинської області  Анатолія Мельничука – інші козирі. На території громади вирощують полуницю та пекінську капусту. Ніхто із мешканців не їздить на закордонні заробітки, бо ж наїздилися вже у 90-і роки. Хорохоринці працювали у сусідній Польщі на сільгосподарствах. Перейнявши досвід взялися за цю справу й самі.

«У 2014 році, коли об’єднувались, про нас говорили, мовляв, що ця громада створюється не завдяки, а наперекір.  Але сьогодні ми показали, що здатні жити і розвиватися. Сьогодні селі Хорохори ягідні культури вирощують на площі 310 гектарів. Кожна сім’я в середньому вирощує на 2-3 гектарах полуницю, є люди, які її вирощують на 15 гектарах, є й на 15 сотках. У день в Хорохорах збирають до 100 тон полуниці. Раніше її реалізували на ринках Луцька, Рівного й міста Дубне, а нині всю полуницю в нас забирає Київ. Крім того, ми говорили про бренд, то в нас він теж з’явився завдяки полуниці. Хоч вона за сортом є «Мармелада», перекупники шукають лише «Хорохора». Також 80% всієї волинської капусти вирощується в Хорохорах, тут таки в складах вона зберігається й продається потім на ринках Луцька та Рівного , - розповів староста.

Проте головним своїм успіхом Анатолій Мельничук вважає те, що в селі немає жодної безробітної людини – йому вдалося залучити іноземного інвестора й організувати людей на переробку. 

«В нашому селі самозайнятість людей стовідсоткова. Жодна особа не стоїть на біржі праці – усім є робота. Незабаром ми плануємо створити кооператив з переробки полуниці. Також цьогоріч завдяки польському інвестору розпочинають будівництво заводу по лінії заморозки ягід», - каже староста.

В свою чергу староста селища Васильківка Солонянської ОТГ Дніпропетровської області Олена Кінаш презентувала унікальну опорну школу у смт. Солоне, яку було побудовано протягом року.

«Осучаснена після масштабної реконструкції, Солонянська опорна школа №1 стала яскравим подарунком для сільських дітлахів. Тут все нове, окрім стін та юридичної адреси. Модернізували і величезну будівлю, і потужну спортивну базу. Класи «начинили» сучасними меблями, обладнанням та гаджетами, - розповіла Олена Кінаш.

«Родзинка» Солонянської школи – компактно розташовані класи за галузями знань. Окремо – кабінети природничого циклу, поруч – математичні. Вчителям тепер зручно використовувати обладнання та навчальні матеріали. Учням – проходити лабораторні роботи. У них тепер – мультимедійні дошки, планшети, мікроскопи та цифрова портативна метеостанція. Школярі можуть і досліджувати клітини, і прогнозувати погоду.

«У Солонянській опорній школі навчаються понад 700 дітей. Після масштабної реконструкції учні та вчителі мають навчальний заклад, що і ззовні, і зсередини відповідає сучасним європейським стандартам. Нове обладнання стимулює і вчительську творчість, і дитячу активність. У такій школі навіть стіни окриляють і надихають на роботу», - зазначає староста.

У рамках програми делегації відвідали старостинські округи Дніпропетровської області. Зокрема, про роль старости у розвитку безпеки можна буде дізнатися на практичній локації у Слобожанській ОТГ. Формуванню громадської думки щодо реалізації проектів делегація навчилася у Новоолександрівській ОТГ. На локації в Солонянській ОТГ обговорювали місію старости в розвитку освітнього, культурного та спортивного простору громади, а в Петриківській – брендування й розвитку креативних індустрій.

По завершенні старости обговорили все побачене й почуте й напрацювали резолюцію Конгресу, за яку й проголосували. У Резолюцію увійшли пропозиції визначення дати святкування Дня старости, проведення щорічного Конгресу, створення Асоціації старост у кожній області та інше.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


В середині минулого тижня деякі справи та одне свято закинули мене у Дніпро. Тому вперше за останні 16 років я подивився на це місто поглядом киянина. Хоча киянин з мене відносний - тільки вийшов на П...
Нам вдовблювали 200 років, що Днєпрапєтровск - це російське місто, його збудували російські царі та зросійщені генсеки «і ваапщє - тут всєгда гаварілі па рускі».Але ми з вами у 2014-2015 р...
Андрій ДЕНИСЕНКО

Дніпру 1200 років

Дніпру 1200 років!Такі гасла цілком могли би прикрасити вулиці нашого міста в ці святкові дні.Міста, давнішого за Москву та імперію, з її катеринами, переписуванням історії та байками про початки житт...
Дмитро Томчук

Про COVID-19 зсередини

Это мой очередной ежедневный лонгрид, но! На этот раз я очень прошу дочитать все до конца! Особенно людей который я люблю и уважаю и я знаю, что многим не хватает сил дочитать все до конца и они прост...