App Store Google Play

Місто майбутнього

24.05.2018 14:00
Місто майбутнього

Індустріальні парки – спеціальні промислові території, як правило, з підготовленою інженерно-транспортною інфраструктурою, набором необхідних сервісів, спрощеними регуляторними процедурами та пакетом інвестиційних стимулів для виробничих та науково-дослідних підприємств. Це перевірений часом та міжнародним досвідом механізм індустріалізації економіки, залучення інвестицій, збільшення зайнятості населення, збалансованого регіонального розвитку, підтримки місцевих виробників, сприяння малому та середньому підприємництву.

Перші індустріальні парки були створені у Західній Європі та США ще наприкінці 19-го – початку 20-го сторіччя. Історія індустріальних парків в Європі налічує більше ста років. Їх початкова концепція - створення оптимальних умов для роботи промислових підприємств - актуальна до сих пір. В Європі індустріальні парки існують з кінця XIX століття. Вони дають десятки тисяч робочих місць і велике щорічне збільшення макропоказників кожної з країн. 

У Дніпрі, місті інноваційному та крокуючому до сучасних тенденцій, ще не побудовано жодного індустріального парку. Таку ситуацію вирішило виправити КП "Агенство розвитку Дніпра". Відтак 21 травня комунальне підприємство презентувало проект першого в місті індустріального парку «INDUSTRIAL FORPOST».

Індустріальний парк у Дніпрі вирішили розташувати на Слобожанському проспекті. Як пояснили куратори проекту, обрана територія знаходиться на відстані 5 км від центру міста та має всі необхідні комунікації. Нові об’єкти планують будувати на базі старих підприємств.

«Пройдено перший етап проектування – передпроектні пропозиції. Планувальними рішеннями пропонується влаштувати бульвар, що виконає роль озелененої зони обмеженого використання та відокремить територію індустріального парку від майбутнього громадського простору. Функціональне зонування парку передбачає розмежування громадських будинків і споруд – експоцентру, офісних будівель, бізнес-центру як ядра індустріального парку, фітнес-центру, закладів громадського харчування, а також зони виробничих підприємств», – зазначає менеджер проекту «Індустріальний парк» Олена Іваницька.

Загальна площа індустріального парку складатиме 61,4 гектарів. З яких промислова зона - 50 гектарів, де будуть створюватися високотехнологічні підприємства. Ще чотири гектари будуть відведені під зелену зону, на якій створять сквер, спортивний та дитячий майданчики. На решті території будуть розташовані два виставкових комплекси, житлова зона, готель, торговий центр, медичний центр, басейн і дитячий дошкільний центр.

В промисловій зоні, крім підприємств, побудують бізнес-інкубатор «Центр транспортних технологій «HYPE.UA». На сьогодні вже підписаний меморандум про запуск проекту HypeUA. Серед фірм, які долучилися до ініціативи Національна академія наук України, ДК «Укроборонпром», Octagonal Corporation, ТОВ «Інтерпайп Україна», Unit.City, ДП «Виробниче об’єднання Південний машинобудівний завод Макарова», ПАТ «Каховський завод електрозварювального устаткування», Український інститут майбутнього та Платформа розвитку інновацій та інші.

Однією з особливостей транспортного центру стане лабораторія з аеродинамічною трубою «Hyperloop» довжиною 350 метрів, на якій можна буде випробувати схеми різних транспортних засобів. Відтак, 14 травня у Дніпрі відбулося засідання робочої групи ініціативи HypeUA щодо побудови потягу Hyperloop. Засідання проходило за ініціативи Міністра інфраструктури України Володимира Омеляна. 

«Ми утворюємо Центр транспортних інновацій Hype.ua, в рамках якого ми хочемо дати наукове обґрунтування, розробити технологію, яка буде застосовуватися в Україні, і спорудити перший тестовий майданчик в місті Дніпро для розвитку цього нового транспорту в нашій державі. Я вірю, що навколо цього створиться нове інноваційне середовище, що молодь замість того, щоб обирати незрозумілі заробітки закордоном, залишатиметься в Україні. Нами вже встановлені добрі контакти з компанією Virgin Hyperloop One і компанією DP World, яка займається фінансуванням вантажного напрямку цього проекту», − наголосив Міністр інфраструктури України.

Також на території індустріального парку буде розташований чи не найбільший в місті виставковий центр. Майданчиком для створення  комплексу стане приміщення чавунно-ливарного цеху № 1, площа якого складає 6 тисяч квадратних метрів.

Згідно із проектом наповнення центру є досить вражаючим. Він включатиме фронт-офіс індустріального парку, залу для промислових виставок, дві зали для конференцій, музей тоталітарних режимів, парк скульптур на відкритій експозиції та заклади харчування.

Виставковий центр буде побудований за підтримки та фінансування Міністерства регіонального розвитку України, яке виділяє гранти під його створення.  

Якісна та кількісна наповненість індустріального парку створить її внутрішню інфраструктуру та додаткові дві вулиці і бульвар. 

"Наразі вибираємо для цих вулиць назви. Єдина умова - не суперечити закону про декомунізацію. Одну з вулиць ми збираємося назвати на честь відомого американського винахідника Стіва Джобса. Це дуже привабливо з інвестиційного боку, адже якщо люди на промисловості згадують про Джобса, то це вже про щось говорить", - розповів директор комунального підприємства «Агенство розвитку Дніпра» Володимир Панченко.

Загалом парк надасть можливість приваблювати до Дніпра інвесторів, адже, згідно з проектом, вони зможуть отримувати вже готові майданчики для забудови. Обрана територія має перспективну інфраструктурну локацію. З боку промислового гіганта ПАТ «ІНТЕРПАЙП НТЗ» є всі види інженерних мереж, трансформаторні підстанції, газогони, автомобільні и залізничні шляхопроводи. З боку Слобожанського проспекту маємо пішохідну доступність до мережі громадського транспорту, обслуговування, житлових кварталів Індустріального та Амур-Нижньодніпровського районів. Створення індустріального парку на Слобожанському проспекті посилить інвестиційну привабливість Лівобережжя Дніпра, пожвавить розвиток внутрішнього виробництва, створить нові робочі місця для наших містян.

 

 
Наразі працівники КП «Агентство розвитку Дніпра» вже ведуть переговори з потенційним інвесторами. І кажуть, що в Європі практика індустріальних парків досить поширена.

«Створення індустріальних парків – один з механізмів, який може надати поштовх економіці. З 2005 року Словаччина стала чи не основним автоскладальним цехом Європи, що викликало бум прямих іноземних інвестицій, а нині, в умовах роботизації, ця країна стала дуже потужним акцептором інновацій. Польща за допомогою механізмів підтримки забезпечила зростання різних секторів, і до цього часу індустріальні парки та інші спеціальні режими працюють на позитивну зміну структури економіки. А Туреччина протягом багатьох років демонструвала один із найвищих темпів зростання економіки в світі, ВВП цієї країни та експорт збільшилися втричі протягом 10 років. Одним із важливих факторів було й те, що з 2002-го до 2010 року в цій країні було створено 148 індустріальних парків. А в 2013 році Туреччина віддала останні борги МВФ. Це і є прикладом справжньої економічної політики держави», – зазначає директор КП «Агентство розвитку Дніпра» Володимир Панченко.

Він також додав, що вже зараз до створення цього парку, крім українських підприємств, виявили інтерес бізнесмени з Туреччини, Польщі та Німеччини. Аби індустріальний парк у Дніпрі став успішним проектом та потужним інструментом регіональнігого розвитку економіки, відповідальні за проект технопарку заручилися підтримкою Туреччини, яка славиться своєю чималою кількістю успішно реалізованих індустріальних парків по всій країні.

«Компанії, які захочуть вкласти кошти у створення і розвиток цього індустріального парку, отримають повний юридичний супровід і допомогу в проходженні всіх бюрократичних процедур від міської ради. Плюс до цього пільги щодо земельного податку та податку на майно. Плюс - скасування ввізного мита на ввезені матеріали для будівництва і обладнання, а також звільнення від ПДВ та податку на прибув на перші 5 років. За рахунок цих пільг ми і плануємо залучити в розвиток цього індустріального парку і, відповідно міста, 150 мільйонів доларів інвестицій», - зазначив Володимир Панченко.

 

«Відповідно до закону «Про Індустріальні Парки», для втілення ідеї надаються такі пільги, як: звільнення від спільного фінансування розвитку муніципальної інфраструктури у разі будівництва об’єкта в індустріальному парку (10-15% від орієнтовної вартості об’єкта); надання безвідсоткових кредитів та спеціальне на безповоротній основі фінансування виробничих парків у діючих компаніях», - зазначила Олена Іваницька.

Крім того, відповідно до Митного, Податкового та Бюджетного кодексів передбачається звільнення від сплати імпортних мит на компоненти, обладнання та прилади, що не виробляються в Україні.

Також, зі слів керівника проекту, можливо отримати кошти від Державного фонду регіонального розвитку на створення інфраструктури промислових парків (за умови співфінансування з місцевого бюджету на рівні не нижче 10% його орієнтовної вартості). Додатковою перевагою є скасування оплати податку на нерухомість та земельних податків за рішенням міської ради, мінімальні орендні платежі в межах промислового парку.

«Турецькі партнери сподіваються, що найближчим часом буде укладений договір про зону вільної торгівлі між нашими країнами. В Туреччині вже існує 318 різного типу зон з потужними преференційними режимами для розвитку промислових підприємств. В 2017 році було прийнято закон про дозвіл на створення дзеркальних парків за межами країни кожним таким утворенням, а також, і це головне, завдання – розбудувати цю модель в 5 країнах. В Україні місто Дніпро і наш парк – перша точка дотику для втілення цієї програми», - пояснила Олена Іваницька.

Окрім того, до Дніпра із робочим візитом нещодавно завітали експерти Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, які цікавилися пріоритетними сферами розвитку, преференціями, які надає держава для компаній-учасників індустріального парку, процесом внесення ІП до реєстру та перешкодами, з якими стикаються ініціатори проекту. Презентуючи проект з будівництва на Слобожанському проспекті індустріального парку «Industrial Forpost» керівник проекту Олена Іваницька, зазначила, що в результаті реалізації проекту буде створено не тільки робочі місця, але й планується навчання спеціалістів, створення екосистеми інновацій, зокрема інноваційного бізнес-інкубатору, як перший етап науково-технологічного парку, який буде займатися відбором проектів, а потім надавати консультаційну допомогу для запуску стартапів.

«На території майбутнього індустріального парку вже існує орієнтовно 9000 кв. м. приміщень, які потребують осучаснення та переоснащення. Наразі, німецькі фахівці вважають, що наявність такої кількості приміщень і підтримка відповідно до міської Програми соціально-економічного розвитку – хороший старт для початку проекту і добрий сигнал для GIZ розпочати співпрацю в розширенні ІТ-компетенцій у Дніпрі», - розповіла Олена Іваницька.

Експертів особливо зацікавило створення інноваційний бізнес-інкубатору і цілісного комплексу для ІТ-спільноти, включно з офісними приміщеннями, дитячим дошкільним закладом, апартаментами.

Наразі місто бере на себе розробку і створення всього інженерної інфраструктури парку. На це Мінрегіон України виділить 48 мільйонів гривень. Іншу частину коштів дасть компанія «Інтерпайп», оскільки вони також будуть вести такі комунікації до себе на виробництво. Роботи з цього напрямку повинні початися з липня цього року.

"Також місто починає роботи по реконструкції старого ливарного цеху заводу, в якому розташується виставковий комплекс №1, демонтаж наявного в ньому ще обладнання почнеться вже цього літа, а з березня 2019 го почнеться його реконструкція. А також старого заводоуправління, де будуть розміщені офісні приміщення. Також місто бере на себе реконструкцію колишньої заводської поліклініки і стоматологічного центру, в яких буде обладнаний медичний центр парку. А ще місто бере на себе створення дитячого центру, спортивного та дитячого майданчиків і зелених зон. Все інше буде будуватися або реконструюватися за рахунок інвесторів", - повідомив Володимир Панченко.

Комунальне підтримєство "Агенство розвитку Дніпра" має досить амбітні, але цілком досяжні ціли. Сподіваємося, що заручившись підтримкою закордонних партнерів та вивчаючи європейський досвід, створення індустріального парку «INNOVATION FORPOST» на Слобожанському проспекті стане успішним проектом, який увійде в історію не тільки нашого міста, а й всієї України.

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...