App Store Google Play

Павло Хобот: чому ОСББ немає альтернативи?

14.05.2018 14:00
Павло Хобот: чому ОСББ немає альтернативи?

Все більше мешканців Дніпра розуміють, що багатоквартирний будинок – це їхня спільна власність. Тобто будинок належить не ЖЕКу, не міській раді, а саме його співвласникам, і окрім них самих, ніхто не бути  наводити лад у занехаяній десятиліттями будівлі. Це висхідна точка для успішного функціонування ОСББ.

Можливість створювати ОСББ  в Україні з’явилася ще у 1992 році, але, насправді, жителі багатоповерхівок активно почали нею користуватися лише з  2015 року - після виходу закону «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Тоді ж в Україні та Дніпрі, зокрема, розпочався різкий сплеск створення об’єднань співвласників багатоквартирного будинку.

Про те, чому єдиною ефективною формою управління багатоквартирним будинком є ОСББ кореспонденту Дніпрограда пояснив голова правління Асоціації взаємодії ОСББ та ЖБК «Наш дім» Павло Хобот.

Навіщо потрібно ОСББ? Може, краще обрати чесну керуючу компанію?

Будь-яка чесна керуюча компанія захоче мати справу з організованим завмовником, тобто з ОСББ, а не з купою різношерстних жителів, які самі не знають, чого хочуть. Попри те, що за законодавством, є і така можливість, і можливість самоуправління без створення ОСББ, все одно об’єднання  - єдиний варіант. Все інше - від лукавогою Найголовніше, ОСББ дає суб’єктність співвласникам в управлінні власним будинком. Без ОСББ неможливо отримати кошти на будинок ні з державного бюджету (теплі кредити), ні з місцевого (корупційні “титули” не рахуємо). За останні два роки переважна більшість новостворених ОСББ міста зробили стільки, скільки ЖЕК взагалі ніколи не робив!

Як давно ваша організація допомагає ОСББ?

Наша асоціація створена ще у 2001 році, коли ОСББ було повною екзотикою для країни, тому в наших лавах було більше представників житлово-будівельних кооперативів (ЖБК) – старших братів ОСББ. З того часу ми постійно працюємо у двох напрямкам: навчальному, завдяки якому голови ОСББ /ЖБКпідвищують свою кваліфікацію, та представницькому, лобістському, відстоюючи інтереси об’єднань та кооперативів перед органами влади та монополістами.

В чому наразі полягає навчальна складова діяльності Асоціації «Наш дім»?

Понад два роки тому ми створили спеціальний освітній проект «Школа кербуду», в рамках якого щотижня проводимо семінари та консультації на різноманітні теми діяльності ОСББ. Навчальний курс охоплює вже близько 30 тем, серед яких: і фінансово-кадрові питання, і технічні (утримання та ремонти), і навіть психологічні

В першу чергу, до нас приходять представники, які починають створювати ОСББ – ініціативні групи, новообрані голови. До того ж, є постійні слухачі, які системно отримують знання. За час функціонування освітнього проекту до нас звернулося понад 400 представників ОСББ.

Що є результатом навчань представників ОСББ в «Школі кербуду»?

Голови ОСББ отримують у нас системні знання з управління будинком, бо семінари та консультації надають їх колеги, досвідчені керівники будинків, які вже стали експертами.

Відповідно з цими отриманими знаннями голова ОСББ значно успішніше керує своїм будинком, в тому числі - вірно організовує бухгалтерію та кадрову документацію, може провести закупівлі через Прозорро, розуміється на технічних нюансах утримання та ремонтів, може відрізнити чесного підрядника від пройдисвітів тощо.

Як цього року, ОСББ так же активно створюються, як і в попередні роки?

У 2017 році процес створення об’єднань значно уповільнився, в порівнянні зі сплеском в попередні роки. Однак підняття вартості тарифів за квартплату до майже 7 гривень дав власникам квартир стимул до змін. Люди не хочуть просто так платити ЖЕКу близько 400 гривень на місяць. Тобто новий рівень створення ОСББ забезпечують так звані «біженці від 7 гривень». Насправді, це найкращий стимул -  через погане приходить добре.

З якими проблемами в процесі створення ОСББ найчастіше зіштовхуються жителі будинків?

Як при створенні, та і вже після для ОСББ основна проблема – внутрішня, тобто самі співвласники. Будинок без людей - мрія будь-якого голови об’єднання) (жарт). У пострадянських людей так багато різноманітних страхів, що і уявити важко: жителям нерідко вважається, що їх будинок комусь продадуть, або ініціатори хочуть створити ОСББ, щоб красти спільні гроші.

Але, водночас, трапляється, що найбільші противники ОСББ, після вже успішних результатів діяльності останнього, стають його найпалкішими прихильниками. Щоправда, успішні результати  з'являються, як правило, ціною жертви голови ОСББ - його часу, енергії, здоров'я, а навіть, власних коштів.

Із зовнішніх проблем, швидше працемістких завдань - це збір інформації про всіх співвласників будинку, бо єдиного джерела інформації про це в Україні немає. Частина даних є в реєстрі прав власності на нерухоме майно, а решту потрібно знаходити самостійно - через обходи квартир, чи БТІ.

Ще одна проблема для будинків, які вирішили піти у самостійне плавання – це укладання договорів на освітлення місць спільного користування та електроенергію ліфтів. ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго» саме у нашому місті чомусь вигадує додаткові до типового договору, невигідні для ОСББ, умови. Щоправда, члени нашої команди - голови ОСББ виграли вже цілу низку судів з енергетиками, включно з Вищим касаційним судом України при господарському суді.

Що нового відбувається зараз у дніпровських ОСББ?  

Жителі дніпровських багатоповерхівок, на відміну від інших міст, дотепер мають окремі угоди (особові рахунки) як з оператором вивозу сміття, так  і з “ліфтовиками”. Колись ці дві послуги міська влада вивела з квартплати, але зараз все повертається, як було.

Тобто ці виконавці послуг укладатимуть “загальні” договори - чи то з ЖЕКами, чи то з ОСББ. Хоча, до речі, ЖБК та частина ОСББ міста ще з давніх-давен так і працює. Але більшостю голів новостворених ОСББ така реформа була сприйнята не дуже радісно, бо в них з’явилися нові обов’язки та небезпека збільшення заборгованності жителів, яка лягатиме на весь будинок.

В той же час, як свідчить досвід, вартість вивозу твердих побутових відходів за “загальним” з ОСББ договором, тобто за фактичний обсяг сміття, коштує дешевше, ніж за індивідуальними договорами, де розрахунок відбувається згідно нормативів.

На Вашу думку, які тенденції щодо створення ОСББ у Дніпрі зберігатимуться в майбутньому?

В нашій країні представники різних соціальних верств проживають в одних і тих самих будинках, тобто вчителя, лікарі, бізнесмени разом з пияками, наркоманами та іншими асоціальними елементами. Звичайно, що у цих людей, з зовсім різним баченням світу, існує і зовсім різна уява про те, яким має будинок і скільки треба в нього вкладати. Зараз це так.

Поступово в тих будинках, де переважає активне та соціально відповідальне населення, назвемо його дорослим, створюються ОСББ, залучаються бюджетні кошти, проводяться ремонти і життя налагоджується.

А там, де переважає інфантильні представники людства, будинок далі руйнується до того стану, що на певному етапі активні жителі, яким не поталанило з сусідами, вирішують, що краще переселитися до своїх однодумців в діюче ОСББ, ніж марно агітувати консервативних “совків”.

До речі, вже зараз суттєвим бонусом квартири, яка підвищує її вартість, при продажу є наявність ОСББ/ЖБК у будинку.

Але міграція відбуватиметься в обидва боки - звільнені квартири в будинках без ОСББ заповнюватимуть мігранти з ОСББ - ті, які звикли ні за що не платити, і ні за що не відповідати.

Детальну інформацію про семінари можна переглянути на сторінці «Школи кербуду».

Крім того, у 2015 році вийшла друга освітня книга з практичними порадами під назвою «Настольная книга председателя и бухгалтера ОСМД, ЖСК». Всі бажаючі можуть отримати довідник у електронному вигляді, натиснувши тут.

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...