App Store Google Play

Громада європейського рівня або місце де всім хочеться жити

07.05.2018 18:00
Громада європейського рівня або місце де всім хочеться жити

Слобожанська об'єднана громада з початку свого утворення показує найкращі результати реалізації власних ініціатив в Україні та успішно бере участь у міжнародних програмах з розвитку демократії. Перша в рейтингах, найзаможніша, найрозвинутіша та найуспішніша. Приклад вдалого втілення реформи децентралізації, грамотного розподілу власного бюджету. Зразкова для всіх ОТГ в Україні та гордість Дніпропетровської області. Слобожанці вдало наслідують європейські цінності, переймають досвід успішного керівництва, швидко вчаться і постійно рухаються вперед.

Все це відомо із досліджень та рейтингів, але поринемо у “кухню” знаменитої громади і поглянемо як сприймають зміни звичайні мешканці.

Об’єднана громада складається з двох населених пунктів - смт Слобожанське та село Степове. Останнє має кількість населення лише 1400 осіб, і до об’єднання бюджет села становив 500 тисяч гривень власних надходжень, та 500 тисяч дотацій. Один мільйон гривень - бюджет населеного пункту, тобто менше ніж вартість автівок багатьох українських політиків. Після об’єднання бюджет почав незрівнянно рости, і у 2017 році степовчани освоїли 27,6 мільйонів гривень. Збільшивши у десятки разів свої статки, місцеві мешканці почали жити, а не виживати.

Найяскравішим прикладом змін у Cтеповому стала місцева школа. В ОТГ не створювали опорну школу, а почали роботу у форматі єдиного освітнього простору, де кожен заклад відіграє свою роль. Тож власними коштами громади була реконструйована школа, яку у 1993 році побудували за два тижні на замовлення політика для власного піару. Не важко представити, яка була якість будівництва, і що доводилось терпіти вчителям і учням освітнього закладу всі ці роки. Проте, отримавши у 2016 році 7 мільйонів гривень на реконструкцію, а у 2017-му ще 9 мільйонів, школа змінилась до невпізнаваності й набула гідного вигляду. В першу чергу був відремонтований дах, з якого постійно текло у погану погоду, були утеплені вікна, також в школі замінили підлогу і встановили опалення через електрокотли. Тож нарешті діти почали вчитися в нормальних умовах, адже до реконструкції температура повітря в школі опускалась до 14 градусів.

“Я люблю ходити у школу. Тут гарно і приємно, і недалеко від дому”, - поділилась школярка Марічка, яка не встигла застати жахливий стан будівлі.

Важливим досягненням ОТГ є також відкриття центру безпеки громадян. Подавши заявку до Дніпропетровської облдержадміністрації, громада отримала 400 тис. грн, а також внесла 1,8 млн грн власних коштів. У підсумку з`явилося обладнане приміщення з сучасним пожежним автомобілем і технікою для чищення доріг у період негоди та снігопадів, а до роботи стали 14 рятувальників. Команда тренувалась швидко реагувати на пожежі, в результаті будь-яке займання у селі пожежники почнуть гасити за 5-7 хвилин після повідомлення.

Такий проект був створений в рамках реалізації стратегії цивільного захисту населення та безпеки життя для ОТГ. Ця стратегія – спільний проект Програми «U-LEAD з Європою» та Дніпропетровської облдержадміністрації.

“Це має велике значення для нашого села. Раніше потрібно було викликати бригаду рятувальників, які їхали із самого Дніпра. Не було сенсу навіть їх викликати, адже вони б все одно не встигли, тим пак по таким дорогам доводилося б добиратися ще довше.  А тепер люди більше відчувають себе у безпеці”, - розповіла місцева мешканка Галина.

Староста Степового Євгенія Корінна із гордістю повідомила, що село розвивається в усіх куточках.

“Нема в нас такої вулиці, щоб щось не робилось”, - зазначила вона.

Проте дійсно по-європейськи виглядає смт Слобожанське. Перше враження, яке складається у гостей селища - хочеться тут жити. Адже все виглядає не просто комфортним, а заможним.

Поєдналися два населених пункти не тільки офіційно, а ще й символічно під час святкування Дня Незалежності. Громада влаштувала святковий велопробіг, близько 30 представників села Степове та Слобожанського перетнули величезну арку ФІНІШ, тим самим завершив перший в історії цих місць велопробіг «Дорогою Життя». Більш ніж 20 км на байках, з національною символікою та вдячністю всім патріотам країни подолали марафонці, тим самим продемонстрували єдність населених пунктів.

Сила командного духу - один із аспектів успіху Слобожанської ОТГ. Ще у 2015 році 80% мешканців проголосували за об’єднання в єдину територіальну громаду. Одразу ж після цього розпочалися активні роботи. У першу чергу взялися за інфраструктуру. Проте всі дії були комплексні, а рішення приймалися дуже швидко.

Навіть В’ячеслав Негода - заступник міністра регіонального розвитку - зауважив, що поки інші ОТГ тільки вчилися жити в новому статусі представники Слобожанської ОТГ вже приносили в Кабмін проекти рішень разом із опитуванням населення.

“Ми робили перші кроки самостійно, кожен раз ризикуючи. Одночасно вчилися і впроваджували. Проте бути першими не тільки почесно, але і складно”, - розповів голова ОТГ Іван Камінський.

За короткий час ОТГ досягла не абияких успіхів, зокрема створення ЦНАПу, утеплення будинків, нові дороги, освітлення тощо. Та особливої уваги заслуговує слобожанський дитсадок “Дивоцвіт”.

Останній звели «з нуля» посеред чистого поля та зробили справжнім дитячим палацом. В садочку є творча кімната, спортивна зала, соляна кімната і навіть «Зимовий сад» - кімната з рослинами, в якій діти займаються розсадою та вирощують квіти та різноманітні овочі. В дошкільному закладі мається навіть комп’ютерній клас з маленькими партами і стільцями. Тобто дітей вчать користуватися комп’ютерами вже змалку.

Комунальний дитсадок у селищі виглядає краще ніж будь-який приватний у великому місті. Тож дніпровським батькам, які шукають передовий та сучасний дошкільний навчальний заклад варто взяти до уваги слобожанський “Дивоцвіт”.

Окрім того дніпряни мають можливість скористатися послугами місцевого ЦНАПу, який надає 109 різноманітних адміністративних послуг, в тому числі видача біометричних паспортів. Не секрет, що весь останній рік був небачений досі ажіотаж на отримання закордонного паспорту. Тож є чудова нагода не штовхатися у Дніпрі, а скористатися послугою у слобожанському ЦНАПі.

Окрему увагу заслуговує зала для шлюбних церемоній прямо посеред будівлі Слобожанської селищної ради. Там же є і кімната для нареченої, де вона може привести себе до ладу. Рівень такий, як у знаменитому дніпровському Wedding Palace, тільки от ціна за церемонію не 8 і не 10 тисяч гривень, а… 85 копійок. І тут дніпряни також мають можливість укладати шлюб.

Загалом, Слобожанська ОТГ стала таким собі європейським містечком-мрією. Місцеві мешканці раді жити в таких умовах і навіть не думають мігрувати в пошуках кращого життя. Ба більше, мешканці великих міст, зокрема сусіди-дніпряни, прагнуть перебратися в успішну громаду чи хоча б навідатись туди для отримання певних послуг, наприклад у ЦНАП.

Своїм досвідом слобожанці раді ділитися. Вже неодноразово проводилися прес-тури для журналістів та представників ОТГ з різних областей. Організовувались такі прес-тури Дніпропетровським Центром розвитку місцевого самоврядування, який створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіоном України.

Проте особливого секрету успіху керівництво не розкриває. Каже, мовляв, просто працюємо. Злагоджено і згуртовано. Приїжджайте, подивіться!

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...