App Store Google Play

Український феномен: у Дніпрі відбулася лекція на тему російськомовних українських патріотів

06.05.2018 17:15
Український феномен: у Дніпрі відбулася лекція на тему російськомовних українських патріотів

Вчора, п’ятого травня, вперше у Дніпрі прочитав лекцію відомий український мовознавець, викладач Колумбійського університету Юрій Шевчук на гостру тему сьогодення України – «Російськомовні українські патріоти». Про це повідомляє кореспондент Дніпрограда з місця події – Січеславської Просвіти.

«Тема російськомовних українців не є надуманою – це є реальність. Україна цікава для дослідників, соціологів, політологів та для вчених тем, що вона пропонує дивовижні поєднання речей, які часом є непоєднуваними», - почав Юрій Шевчук.

Лектор зазначив, що на цю актуальну проблему звертали увагу і його студенти, коли вони два семестри вивчали українську мову, приїжджали до України щоб її вдосконалити, а вже у Борисполі чули у відповідь щось незнайоме.

«Доки в Україні буде існувати дискримінація більшості меншістю, яка існує на кожному кроці, не можна говорити серйозно про будь-які перспективи створення демократичної держави. Тобто мовне питання, у якому відображається усе, не є останнім в нашій країні», - розповів мовознавець.

Юрій Шевчук представив концептуальну схему, яка на його погляд допомагає зрозуміти безвихідь, яку українці зараз мають:

«Одним з виправдань російської агресії, як зазначив Путін, є бажання захистити російськомовних від геноциду, я цитую, та репресій переслідування, яким вони наче піддаються українцями тут. Те, що це історична брехня, навіть не треба уточнювати. Але той факт, що ті українці, які розмовляють російською, самим своїм існуванням є запрошенням до агресії. Запрошенням за дивною фашисткою логікою російського імперіалізму, цього фату заперечити не можна».

Лектор зауважив, що Україна продовжує бути колонією російської імперії, особливо у цивілізаційному, культурному, мовному і ментальному сенсах:

«Ми занадто часто говоримо, думаємо, любимо, робимо свої вибори, орієнтуємося на цінності, які не є нашими, а які ми успадкували за різних обставин від імперії, що ми часто навіть не розуміємо».

Юрій Шевчук виділив цікаву особливість російськомовних українців, а саме монокультурність та мономовність. За даними соціології, зауважив мовознавець, з російськомовного населення України відсоток людей, які можуть говорити українською мовою, коливається в межах шести відсотках, решта населення – це пасивне розуміння української мови.

«Ми дуже любимо говорити про двомовність, але ця властивість належить саме україномовним українцям, російськомовні зазвичай одномовні. Також цікавим моментом цієї групи є монологічне мислення, тобто уявлення, що крім російськомовних і російськокультурних осіб нікого не існує. Мислення у спосіб монологу, коли вас не чують як українця», - підкреслює лектор, - «Вийдіть та зверніться до когось українською, вам відповідатимуть російською – це і є монологічне мислення».

За словами Юрія Шевчука рисою, що виділяє російськомовних українців, є ідея, що підіймати мовне питання – значить поділяти націю, відштовхувати російськомовних від українців. Зазвичай такі люди вважають, що мова – це остання з наших проблем.

«Нам часто повторюють, що можна бути українцем і поза українською мовою та культурою Новий український патріотизм пропонується як чисто географічне поняття. Ці люди вважають, що можна демонструвати зневагу до українського, але якщо ви маєте український паспорт та українське походження, то ви все одно є українцем. Це неоригінальна позиція, її можна помітити і в інших народах», - розповів Юрій Шевчук.

Також за його словами російськомовні українці часто вважають, що російська мова є багатством і без неї народ буде біднішим:

«По суті це расистські позиція та твердження, які непрямо пропонують, що українська мова не є самодостатньо, а біднішою без російської мови».

Після лекції Юрій Шевчук запропонував відвідувачам ставити питання, на які чітко і зрозуміло відповідав протягом години.

Нагадаємо, що дніпрянам розповіли про скіфів, які населяли територію нашого регіону.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Дніпру 1200 років

Дніпру 1200 років!Такі гасла цілком могли би прикрасити вулиці нашого міста в ці святкові дні.Міста, давнішого за Москву та імперію, з її катеринами, переписуванням історії та байками про початки житт...
Дмитро Томчук

Про COVID-19 зсередини

Это мой очередной ежедневный лонгрид, но! На этот раз я очень прошу дочитать все до конца! Особенно людей который я люблю и уважаю и я знаю, что многим не хватает сил дочитать все до конца и они прост...
Події другої половини літа й початки осені наочно показали, що боротьба за Україну не припиняється і табір по той бік барикад готовий до наступу. Мова, зокрема йде про так званий "дніпровський референ...
Найелектронніше місто із суперпослугами повсажувало недолугих бабусь за компи і довірило їм документи. Найпродвинутіший пологовий на Космічці обіцяє оформити свідоцтво і дитячі виплати ще до виписки....