App Store Google Play

Скам'яніла ідентичність

29.04.2018 14:00
Скам'яніла ідентичність

Останнє соцопитування показало: багато українців проти заборони російського кіно і телеканалів. Чому? Відповідь вас здивує та обеззброїть

Книги російських авторів завжди посідали місце на моїх книжкових полицях. Коли почалася ревізія, підтвердив хорошу думку про свої смаки, власної культурної та світоглядної ідентичності. Книжок, які втратили значення, в особистій бібліотеці виявилося небагато. Залишивши як сувеніри томики Пелевіна, Сорокіна та Акуніна, решту заніс у те крило книжкової Петрівки, де скуповують не нові, але видання, що користуються попитом. Букініст, оглянувши товар, погодився взяти по 5 грн за штуку. І зітхнув, відслюнявлюючи сім п'ятірок: "Таке тут вже не ходить, гривню б на російських детективах підняти, тенденція".

Зростання громадянської свідомості співвітчизників радувало, поки я не підійшов до лотків із піратськими DVD. На них — у надлишку російських фільмів і серіалів, заборонених українським законом. Домінувало кіно про ментів, військових, спецназ ГРУ, СМЕРШ та радянських диверсантів у декораціях Другої світової. Знайомий продавець визнав: попит трохи впав, але не зник. Поки беруть — пірати дають. А от збірники фільмів, зроблених у СРСР, купують активніше за нові сезони Ігри престолів.

Розказаній вище історії два роки. Згадалося, коли побачив свіжі результати дослідження КМІС. Соціологи прийшли до невтішного висновку: сьогодні, на четвертому році російсько-української війни, 53% українців проти згаданої заборони на показ російського кіно, а 44% — проти блокування російських каналів. Рік тому працював з іншими офіційними даними: після виключення російського ТБ із пакетів українських кабельних операторів співгромадяни почали активно ставити "тарілки", щоб хоч так повернути собі улюблені РТР, НТВ та ОРТ. Число індивідуальних сателітів тоді зросло до 5 млн, і заборонити їх ніякий закон не може. У Росії можливо. У нас демократія — наша радість та біда в одному флаконі.

Перш, ніж пояснити, до чого все завів, згадаю найсвіжіший приклад. Минулого тижня нардеп Мустафа Найєм зустрічався у прифронтовому Маріуполі зі студентами Приазовського технічного університету. Першокурсниця запитала його прямо, чому заборонили російські фільми. Це не в його компетенції, але він відповів питанням на питання: ви тут, поруч із фронтом, не знаєте, що війна? Дівчина погодилася: так, війна. Але фільми тут до чого?

Заклики відділити культуру від політики, а творчість поставити поза війною звучать щодня з різних вуст протягом декількох останніх років. Але колегу здивував нюанс, про який я згадав раніше. Йдеться про вимогу дозволити культурний продукт виробництва держави-агресора при його фактичній доступності. Пішов на Петрівку, купив диск або десять. Зайшов в інтернет і запустив російське онлайн взагалі задарма. З російським Кисельов-ТБ те ж саме, це якщо про антену не подбав. Будь-яку книгу завантажив на потрібних сайтах, зокрема твори "політрука ДНР" Захара Прілепіна. Повторюся, щоб обмежити доступ до подібного, треба заборонити інтернет в Україні, а так не зробить навіть лідер Свободи пан Тягнибок, отримавши раптом таку можливість. Чого ж домагаються 55% співгромадян, незадоволених забороною російського кіно і 44% тих, кому не подобається заборона відповідного ТВ, якщо отримати це дуже і дуже просто?

Відповідь вас здивує і обеззброїть ідеологічно. Мільйони українців, про яких йдеться, вимагають того ж, заради чого як мінімум останні сто років боролися і гинули мільйони інших українців — легальності. Законного, мало не в Конституції закріпленого визнання власної ідентичності. Для них можливість офіційно розділяти цінності ворога, який вбиває і тримає в тюрмах співвітчизників — те ж саме, що для нас домагатися законного визнання цих цінностей чужими, такими, що калічать і вбивають. Простіше кажучи, любителі русского мира щиро вважають себе обмеженими у правах.

Сумно погоджуся: у мільйонів співгромадян, милих, у принципі, людей, ось така ідентичність. Тільки Майдан і тектонічні зрушення у свідомості прогресивної частини нас, які послідували після, немов накрили їх смолою, увівши в стан реліктової скам'янілості. І нині такі люди нагадують комара з фантастичного Парку Юрського періоду. Скам'яніли до тієї пори, доки допитливі дослідники не вирішать розтопити смолу, щоб витягти зі скам'янілостей ДНК. Кого вони відтворять, і чим все закінчиться, класичний фільм жахів уже показували у різних версіях.

Будь-яку заразу лікарі оголошують небезпечною для життя, що рівносильно забороні. А це вже боротьба з епідемією, до чого немає претензій. Так що, при всій зовнішній доступності до цінностей ворога, порятунок від них — тільки офіційна заборона. Це стверджує ліберал та противник заборон.

Новое время

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...
У Дніпрі й на цілій Січеславщині розгортається велика драма маленької людини Коломойського.Щоби сформувати прозелену більшість і залишитися головою облради чи перескочити у крісло голови адміністрації...