App Store Google Play

Гендерний баланс в ОТГ Дніпропетровщини: особливості участі жінок у місцевій політиці

05.04.2018 14:00
Гендерний баланс в ОТГ Дніпропетровщини: особливості участі жінок у місцевій політиці

Згідно з міжнародним рейтингом, Україна разом з Індією та Йорданом посідає 141 місце за кількістю жінок у парламенті. Відповідно, у Верховній Раді представлено лише 12% жінок.  На місцевому рівні кількість політикинь коливається, але максимальна  представленість жінок не перевищує 30 відсотків. 

Прикметно, що за даними Democracy House, одними з найбільш гендернозбалансованими в Україні є місцеві ради ОТГ Дніпропетровської області, які включають 50,3% жінок та 49,7% чоловіків. Про специфіку дотримання гендерної рівності, зацікавленість жінок-політикинь та гендерне бюджетування в громадах Дніпропетровщини дізнавався кореспондент Дніпрограда.

Представництво жінок в ОТГ Дніпропетровщини

Радниця з комунікацій Дніпропетровьского Центру розвитку місцевого самоврядування програми «U-Lead з Європою» Валерія Дідковська пояснює, що досить високий відсоток участі жінок в ОТГ Дніпропетровщини склалася історично.

«До початку децентралізації в селах та селищах не було грошей, тому займатися політичною діяльністю, не отримуючи при цьому власної заробітної платні, було не престижно. У місцевих політиків не було можливості приймати важливі рішення та розподіляти ресурси.  У зв'язку з цим виникла тенденція, що займалися цим освітяни та працівники соціальної сфери тощо. На той час класичною була ситуація, коли вчителька була за сумісництвом депутаткою. Так складалося, що непотрібна робота виконувалася жінками», - розповіла експертка.

В процесі децентралізації ситуація змінилася, адже з'явилася можливість розподіляти кошти всередині громади. Зараз місцеві депутати можуть ділити бюджет та отримати доступ до ресурсів, що сприяє виникненню конкуренції за право управління громадами. Так, у 2015 перші вибори до ОТГ показали, що зацікавленість є й у чоловіків і у жінок одночасно. 

Однак наразі на Дніпропетровщині лише 10 з 56 громад очолюють жінки.  Прикметно, що ці жінки мають значний досвід роботи сільськими чи селищними головами - близько декількох десятків років. До того ж, раніше вони працювали переважно на волонтерських засадах. Тож коли прийшов час виборів в ОТГ, вони автоматично зайняли ці посади, адже були відомими та викликали повагу у місцевих жителів.

Зокрема, йдеться про Аулівську ОТГ, депутаткою якої є Світлана Березовська. Вона прийшла до депутатського корпусу громади на перших виборах у 2015 році та відрізняється активною політичною діяльністю. Зараз вона планує організувати національно-патріотичний фестиваль «Сяйво».

«Я не планувала ставати депутатом, однак мене попросили місцеві мешканці. Справа в тому, що я корінна і населення мене знало через мою активну позицію. Я довго вагалася, адже була переконана, що в політику мають йти досвідчені особи з відповідною освітою. Крім того, я багатодітна мати, тому маю все суміщати.  Коли я балотувалася, мені сказали, що все вже вирішено наперед і я не зможу пройти через політичні ігри. Однак в Україні демократія, тому я вирішила спробувати. Голова Криничанської районної ради Наталя Кобзар допомагала мені саме на районному рівні, а також на місцевому рівні під час формування ЦВК, нарізання округів. Ми формували дільниці таким чином, що голови дільниць були опонентами, а секретар та члени комісії були більш проукраїнські, однак були й винятки», - розповіла Світлана Березовська

Наразі Світлана Березовська поєднує депутатство, регулярно відвідує округ та спілкується з виборцями, здобуває освіту в навчальному закладі, останнім часом займається реєстрацією громадської організації разом з мешканцями Аулівської громади. Крім того, політикиня була організатором пластовського руху, зараз кожні вихідні проводить групові заняття для дітей, аби прищепити їм основні цінності та громадянську позицію.

«Я впевнена, що жінки – рушійна сила, в тому числі в політчній сфері. Ми можемо направляти чоловіків, а також використовувати свій потенціал. По відношенню до себе я не мала утисків з боку чоловіків, вони завжди були люб’язні та ввічливі. Утиски виникають лише тоді, коли натикаєшся на чиїсь особисті інтереси. Але я знаю, що не маю схибити», - вважає Світлана Березовська.

На думку експертів, важливо, щоб авторитет та зацікавленість жінок в межах громад не знижувались. Потрібно втримати цих жінок, довести, що вони мають керувати громадами, бути депутатками, а також залучати нових політикинь.

Крім того, склалася негативна тенденція: чим потужніше місто, тим менша кількість жінок-політикинь займають управлінські посади. Наприклад, у Дніпрі один з найнижчих показників участі жінок в депутатському корпусі міської ради.  

«У Дніпровській міськраді 13 жінок-депутаток з 64 осіб. Прикметно, що на сесійних засіданнях жінки набагато активніші за чоловіків. Часто ми робимо багато речей, з якими можуть впоратися лише жінки», - зазначила депутатка Дніпровської міськради Анастасія Староскольцева.

В свою чергу голова Запорізького благодійного фонду «Єдність за майбутнє» Тамара Огородова підкреслила закономірність - ті ОТГ Запорізької області, головами яких є жінки, більш успішні та упорядковані, в тому числі візуально.

Дійсно, психологічно жінки більш трудолюбиві, уважніші до деталей, переймаються дрібними проблемами. Тобто на локальному рівні жінки готові більше вкладатися та вкладаються в справу для покращення місця проживання. Однак, на думку фахівців Центру розвитку місцевого самоврядування, дуже грубо говорити, що більш процвітаючою є громада, якою керує жінка.  

Гендерне бюджетування в межах громад

Наразі актуальною є тема гендерного бюджетування, якою займаються міжнародні організації та зокрема, Центр розвитку місцевого самоврядування програми «U-lead з Європою» у Дніпрі. Згідно визначення Ради Європи,  гендерне бюджетування – це застосування комплексного ґендерного підходу в бюджетному процесі.

В контексті громад головний фокус направляється на навчання керівників ОТГ будувати бюджетний кошторис з урахуванням гендерних потреб. Мається на увазі, необхідність розподіляти бюджетні кошти не лише між чоловіками та жінками, але й враховувати інші гендери - осіб з інвалідністю, родини з маленькими дітьми, які користуються візочками.  

Тобто потрібно зважати на особливості проживання осіб, які виконують різні гендерні ролі. Для прикладу, зробити пандуси для людей з обмеженими руховими можливостями, аби вони мали змогу вільно пересуватися територією громади.

Плани та ініціативи щодо забезпечення гендерної рівності в ОТГ 

Принцип гендерної рівності полягає в тому, щоб дати рівні можливості жінкам та чоловікам. Юридично ми всі маємо такі права, але в суспільстві викорінився стереотип, що жінки менш придатні для політики. Цьому навчають в школах, даючи певну установу. Тому важливо змінювати існуючий підхід, в тому числі за допомогою просвітницьких програм.

Серед закордонних програм, які сприяють дотриманню гендерної рівності в Україні можна зазначити Національний Демократичний Інститут(НДІ), Міжнародний республіканський інститут (МРІ) , Раду Європи. Саме іноземні представники наполягають на політичному квотуванні - 30 відсотків жінок та відповідно 70 відсотків чоловіків. При цьому стверджують, що таке співвідношення треба змінювати та збільшувати кількість жінок. Дійсно, якщо 30 відсотків жінок має балотуватися, не має гарантії, що всі вони пройдуть до виборчого органу. 

«Наразі питання гендерної рівності в Україні зводиться до того, що ця проблема не розвинута на національному рівні. Так відбувається не тому, що жінки недопрацьовують, а тому, що чоловіки-політики не приділяють цій темі уваги. Я за революційні зміни в гендерній політиці. Успіх України не на 50, а на 90 відсотків залежить від жінок. Якщо жінки будуть в належній мірі представлені в політиці на всіх рівнях, тоді будуть реконструйовані дороги, будуть привітні села та робочі місця, - стверджує депутатка Тернопільської обласної ради, голова депутатської групи «Рівні можливості» Лариса Римар. 

Отже, для ефективного впровадження політики гендерної рівності в ОТГ України, зокрема Дніпропетровщини, потрібно  здійснювати подвійний підхід на двох рівнях - державної гендерної політики, а також ініціатив та зусиль з боку жінок. Крім того, важливу складову процесу регулювання гендерних відносин становлять інституції освіти та науки, проводячи фахові дослідження та заходи щодо гендерної рівності.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...
У Дніпрі й на цілій Січеславщині розгортається велика драма маленької людини Коломойського.Щоби сформувати прозелену більшість і залишитися головою облради чи перескочити у крісло голови адміністрації...