App Store Google Play

Бажання вчитися - як запорука успіху

04.04.2018 18:00
Бажання вчитися - як запорука успіху

Маленьке місто Зеленодольськ скромно розмістилося на околицях Дніпропетровської області. Заїжджаючи в місто, важко ідентифікувати його центр: все дуже скромно і затишно, як в спальному районі. Багато котів, доброзичливі чіповані собачки і навіть сови. Берег місцевого “моря”, маленькі вулички і тиша. Таке враження, що європейський розвиток і стандарти, якщо не оминули, то просто ще не дійшли в ці краї. Та разом із двома сусідніми селами, ще у 2015 році, місто прокинулось і почало докорінну зміну свого життя. В рамках децентралізації, вони об’єдналися у Зеленодольську ОТГ і почали активний розвиток.

Об’єднавшись, ОТГ взяла участь у кількох проектах, зокрема виборола право на участь у програмі DOBRE "Децентралізація приносить кращі результати та ефективність", започатковану агенством США з міжнародного розвитку USAID.

Партнери з Агенства міжнародного розвитку розробили стратегію розвитку і проводять регулярні семінари для представників ОТГ. Зеленодольці вчаться грамотно розпоряджатися власними коштами, які почали надходити після об’єднання в Зеленодольську ОТГ. Ключовим напрямком у розвитку громади представники DOBRE визначили партиципаторне управління. Себто до розробки всіх проектів залучають якомога більше місцевих мешканців об’єднаної громади. Тож було проведено анкетування серед зеленодольців щодо визначення пріоритету розбудови міста. Майже одноголосно мешканці проголосували за капітальний ремонт доріг.

“Після децентралізації ми отримали власний бюджет і повноваження. Тепер за програмою DOBRE проводяться засідання, де ми вчимося раціональнально цим розпоряджатися. Наші іноземні партнери навчають нас цьому, і першим кроком було волевиявлення простих мешканців. Ми провели опитування і після того, як визначили, що найбільшим бажанням мешканців є ремонт доріг - одразу приступили цієї задачі ”, - зазначила секретар Зеленодольської міськради Олена Ярошенко.

 

До проекту реконструкції доріг долучилась і обласна влада. Голова Дніпропетровської облради відзначив працьовитість зеленодольців і пояснив мотивацію допомогти громаді.

«Жителі Зеленодольської громади – приклад успіху децентралізації. Вони активні, ініціативні, відповідальні. Обмінюються досвідом та співпрацюють з міжнародними організаціями. Вони не просто хочуть, а головне, можуть, розвивати свою громаду. А це і є запорука успіху! Обласна рада завжди підтримує такі громади, саме тому ми і цього разу беремо участь у проекті реконструкції доріг», - запевнив Гліб Пригунов.

Наразі у Зеленодольську зняли покриття всіх доріг і незабаром мешканці зможуть пересуватися по всьому місту без перешкод на новеньких дорогах.

“На відміну від інших ОТГ, які мають на своїй території кілька промислових гігантів, а в результаті і суттєві надходження до місцевих бюджетів, Зеленодольська громада не така заможна. Натомість вона відрізняється грамотною та раціональною реалізацією коштів. За невеликий відрізок часу, лише два роки, на території об’єднаної громади відбулися суттєві зміни і реалізовано безліч проектів”, - повідомив голова Апостолівської райради Віктор Мудрий.  

Безсумнівним цільовим орієнтиром Зеленодольської громади є розвиток інфраструктури. У цій сфері, зокрема, було втілено проект з реконструкції ринку на провулку Молодіжний. У ході реалізації цього проекту було прокладено тротуарну плитку, встановлено торгові прилавки, туалет, виконано облицювальні роботи, здійснено реконструкцію покрівлі та огородження території. У результаті вийшло організоване належним чином місце для торгівлі, що сприяє підвищенню економічної спроможності громади.

Проте, людина, де б вона не знаходилася, бажає бачити навколо себе красу. Тому цілком природним є той факт, що ландшафтні зміни  озеленення набирають все більшої популярності. Протягом року як у місті Зеленодольськ, так і в селах Велика Костромка та Мар’янське висаджено загалом 7 тисяч зелених насаджень. В центрі Зеленодольська також реконструювали сквер.

Місцеві мешканці радо помічають зміни в їхньому оточенні. Своїми враженнями поділилася місцева мешканка Зеленодольську, мама трирічної дівчинки, Олена Жалай.

“Після об’єднання стало помітно краще. Для мене особисто вагомими показниками стали реконструйовані базар, сквер, освітлення вулиць. Але найголовніше - встановлення енергозберігаючих вікон в нашому садочку. Тепер я впевнена, що дитина весь день знаходиться у теплі, і мені від того спокійно”, - розповіла Олена.

Бюджет ОТГ складає 128 мільйонів гривень, та на думку секретаря Зеленодольської міськради Олени Ярошенко, головне - не збільшення бюджету, а вміння його правильно реалізувати.

Тож у громаді активно реалізуються проекти спрямовані покращити рівень життя мешканців.

Одним із пріоритетних завдань Зеленодольської об’єднаної громади є надання доступних, зручних адміністративних послуг високої якості, що є особливо важливим для громадян.

Так, 1 червня 2017 року у місті Зеленодольську було відкрито Центр надання адміністративних послуг, який обслуговує жителів всієї громади. На день відкриття ЦНАП надавав 69 послуг. Зараз кількість їх зросла до 86, серед яких Довідка про склад сім’ї, Матеріальна допомога. Незабаром з’явиться можливість отримати субсидію, а також закуплене обладнання для видачі біометричних паспортів.

Центр є місцем спілкування влади і громади міста, де можна одержати будь-яку інформацію, консультацію чи послугу з відповідними умовами, компетентним і приязним персоналом.

Прикметно, що співробітниці Центру власноруч прикрасили приміщення, розмалювавши стіни традиційною українською символікою. Яскравий мак та калина створюють настрій навіть під час рутинних запитів адміністративних послуг.

На виході із приміщення стоїть скринька оцінювання якості наданих послуг. Якщо відвідувачу все сподобалось - він може покласти в скриньку веселий смайлик з пальцем вгору, якщо ж були претензії до якості - сумний смайлик з пальцем вниз.

Пріоритетним напрямком стратегії розвитку є також освітня сфера. Окрім заміни вікон в школах Зеленодольська і Мар’їнки, а також реконструкції водопостачання в закладах освіти був реалізований проект з обладнання комп’ютерних класів. Відомо, що інформатика входить до обов’язкової шкільної програми і тому проводились відповідні уроки, але… без комп’ютерів. Дітям буквально викладали “на пальцях”. Відтепер же всі школи мають необхідне обладнання, до того ж зі школярами працюють гарні фахівці. Діти не тільки навчаються користуватися комп’ютерами, працювати у Word та Excel, вони ще й займаються творчістю. Зокрема, створюють відео-ролики та мультфільми. Створивши ролик про Зеленодольську ОТГ діти навіть перемогли у конкурсі.

Сучасне обладнання отримала і лікарня в Зеленодольську. У ЦПМСД встановили стаціонарний флюорограф з з цифровою обробкою зображення. Раніше ж щоб проглянути результати флюорографії доводилось спочатку роздруковувати знімки легень.

 

За словами представників влади, у Зеленодольську розвинений спорт. За часів об’єднання, був побудований спортивний майданчик міні-футбольного поля. Завдяки реалізації цього проекту жителі нашої громади отримали можливість проводити футбольні матчі на професійному рівні, активно залучати молодь до активного дозвілля та популяризації спорту.

До того ж, у Зеленодольську побудували величезний скейт-парк, який став комфортним місцем для активного відпочинку громадян, а також майданчиком для проведення змагань і фестивалів.

Окрім цього, представники громади у жовтні 2017 року відвідали Молодіжний форум «ДОБРЕ дій». Активна молодь громади розробила власну концепцію проекту по створенню скеледрому в місті Зеленодольськ та вже отримала грант на його фінансування.

Скеледром будуватиметься у приміщенні, з урахуванням всіх норм безпеки. Таким чином місцева влада створює умови для молоді залишитися у місті, а не їхати втілювати мрію в інше місто чи країну. Скелелазіння вдалий спосіб вирішення проблеми міграції, адже він нещодавно став олімпійським видом спорту та набуває все більшої популярності, зокрема й у Дніпрі. Молоді зеленодольці зможуть скласти гідну конкуренцію дніпрянам, в разі ретельної підготовки, а цілеспрямованого характеру їм вистачить.

Жителі Зеленодольської ОТГ демонструють свою активність, ініціативність та величезне бажання вчитися, і беруть участь в усіх заходах, які організовують представництва європейських та американських благодійних організацій. Окрім Молодіжного форуму «ДОБРЕ дій», представники громади відвідали не менш насичений дводенний семінар-тренінг у Дніпрі з питань сталого  місцевого економічного розвитку та цікаву квест-гру «Антикорупційні дебати» у Києві. В лютому розпочато цикл семінарів-тренінгів для представників ОМС, депутатів щодо гендерно-орієнтованого бюджетування фахівцями Національного демократичного інституту. Голова Зеленодольської ОТГ Андрій Савченко також приймає активну участь у  школі «Академії Лідерства» в рамках якої найближчим часом  заплановано навчальну поїздку до Польщі. 

“Успіх досягається наполегливою роботою. Роботою не лише керівництва громади, її виконавчого комітету,але і роботою кожного громадянина. Жителі нашої громади  проявляють високу активність у її розбудові. Про це свідчить, перш за все, кількість проектних заявок від ініціативних груп для конкурсу міні-грантів від компанії ДТЕК «Громада своїми руками». Протягом 2017 року, спільно із фінансуванням компанії ДТЕК, реалізовано 23 проекти у рамках конкурсу. Постійно до нас приходять все нові і нові обличчя із безліччю ідей, у яких горять очі та які готові брати участь у реалізації проектів розвитку. Це дуже важливо для нас – отримувати «зворотній зв’язок» від своїх жителів, відчувати їх підтримку та готовність змінювати життя на краще”, - розповів Андрій Савченко.

Вочевидь, Зеленодольська ОТГ має потенціал через наявність Криворізької ТЕС на території міста. Підприємство сплачує чималі податки, з децентралізацією вони повертаються у місцевий бюджет. Та не секрет, що електростанція несе неабияку шкоду екології. Тож підприємцям варто замислитись про встановлення сучасних фільтрів, інакше буде питання, чи отримують зеленодольці від ТЕС більше користі чи шкоди?

Отже, Зеленодольська ОТГ хвацько взялася за свій розвиток. За невеликий проміжок часу у громади з’явилося багато досягнень і є чим похвалитись: це і розвиток інфраструктури, й освіти, реконструкція соціальних будівель, ЦНАП, розвиток спорту та багато всього іншого. Тим не менш, у планах ОТГ ще більше проектів: вже підготовлено та відправлено проектну заявку на грант по облаштуванню сесійної зали, а також готується проектна пропозиція на створення арт-майданчику у місті Зеленодольськ, а також готується до втілення проект побудови скеледрому.

Але найголовніший потенціал ОТГ - шалене бажання до навчання та розвитку місцевих мешканців. Це доводить активна участь у всіх засіданнях від DOBRE, та використання можливостей навчитись на семінарах в обласних центрах. Саме бажання мешканців дозволить їм побудувати зразкову розвинену громаду європейського рівня.

Фото: Сергій ДІВЄЄВ

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...