App Store Google Play

Чому успіх України важливий для всього світу

02.04.2018 18:00
Чому успіх України важливий для всього світу

Україна перебуває на передовій вирішальної битви. Ліберальний демократичний світ не на життя, але на смерть зійшовся з популістичним авторитаризмом, тому вплив українських подій відчують на собі всі. Ця країна зараз є чи не найважливішою точкою Європи та Євразії, але відлуння подій, що відбуватимуться на її території, будуть відчутні ще далі. Питання лише в тому, чи зможе вона розвинути в собі демократичні інститути.

"Помаранчева революція" 2004 року провалилася. Як на мене, головною причиною її поразки стало те, що, позбувшись авторитарного лідера, ніхто не розумів нагальної потреби розбудовувати саме дієві демократичні інститути. Учасники тієї революції не були до цього готові, їх поглинула корупція та нездатність створити ефективні механізми для покращення життя свого народу. В результаті українському суспільству, на жаль, довелося пройти весь цей цикл ще раз, що призвело до "Революції гідності" на Майдані у Києві.

Нові активісти краще розуміли, яких помилок припустилися їхні попередники, і повторювати хибні кроки не хотіли. Успіх цього процесу — критичний для Європи і світу загалом. Саме тому росіяни витрачають стільки часу і ресурсів, щоб підірвати український демократичний експеримент — вони теж розуміють, наскільки значущі наслідки він матиме далеко за межами українських кордонів. З цієї причини всі, кому небайдужа доля демократії в найбільш широкому розумінні цього слова, приділяють Україні належну увагу і усіляко її підтримують.

Останні 15 років я переймався питанням управління — як збудувати уряд, що дійсно відповідатиме бажанням громадян, як позбутися системної корупції і домогтися від керманичів відповідальності. 2016 року виповнилося 20 років з промови Джеймса Вульфенсона (на той час голова Всесвітнього банку) щодо раку корупції, в якій він вперше назвав це слово на букву "к", а заодно вніс це поняття до лексикону усіх банків світу. Вже два десятки років численні соціальні, фінансові та аналітичні інститути обговорюють корупцію та реформування урядів. Ми говоримо про різні механізми — зменшення зловживання владою, створення спеціалізованих антикорупційних агенцій на кшталт НАБУ в Україні, зміну законів тощо.

Але навіть якщо вдається досягти певного успіху на місцях, скажімо, у поліції чи прикордонній службі, надзвичайно важко буде знизити загальний рівень корупції державного апарату в конкретних країнах чи світі загалом. Причина цього проста — корупція і погане управління державою існують не тому, що уряди дурні чи не знають, як потрібно керувати державою, щоб було добре, як, наприклад, в Данії. І немає сенсу розповідати, що роблять у тій самій Данії чи іншій розвиненій демократії.

Корупція існує, бо потужним елітам всередині суспільства вигідно бути корумпованими. І доки не з’явиться засобу усунути їх від влади або обмежити її — цієї проблеми не подолати. Зовнішні чинники — Всесвітній банк, агенція США з міжнародного розвитку, Держдеп, МВФ — не мають на відстані такої сили чи ресурсів, щоб запровадити настільки вагомі внутрішні зміни. Ми, американці, обожнюємо посилати своїх послів з метою повчання чужих урядів, але це ні до чого не призводить, бо фундаментальна проблема є політичною. Тільки саме суспільство зсередини здатне щось змінити.

У своїй останній книзі "Політичний порядок, політичний занепад" я в кількох розділах описую одну таку боротьбу з корупцією, що завершилася успішно. Це сталося саме в Сполучених Штатах наприкінці 19 — початку 20 століття. В Америці у 19 столітті вся система державного управління була корумпованою згори донизу. Кожен, від міністра до останнього поштаря, переслідував виключно власні інтереси. Знадобилося аж два покоління політичної боротьби, аби зламати цю стару систему.

Громадські активісти, політично обізнаний середній клас, модернізація економіки, вимагання кращого сервісу — для цього був потрібен хороший лідер на кшталт Рузвельта або Вільсона, які нарешті озвучили і скерували народні бажання, і чітке розуміння, який уряд насправді потрібен державі. У 1880-х, коли було ухвалилено перший з законів Пендлтона, які реально реформували американську державну систему, не було жодного конгресмена, який хотів би голосувати "за", бо це позбавляло їх необмеженої сили. І підштовхнуло їх лише убивство президента Джеймса Гарфілда.

Корупція існує, бо потужним елітам всередині суспільства вигідно бути корумпованими. І доки не з’явиться засобу усунути їх від влади або обмежити її — цієї проблеми не подолати

Вважайте це попередженням та зрозумійте — в таких державах, як Україна, неможливо перемогти системну корупцію за одну добу. Я слідкую за боротьбою, що розгорнулася навколо НАБУ, але, повірте, це одна з 60 відомих мені антикорупційних комісій в світі, і загальний досвід каже, що це не панацея. Битва набагато ширша, і її необхідно щодня виносити в політичну площину, а робити це повинні молоді реформатори.

Саме тому ми в Стенфорді маємо програму з навчання молодих українських лідерів. Тому що, розмірковуючи на тему "як я, зовнішній чинник, можу покращити становище в Україні, Грузії, Боснії", я доходжу висновку, що найдієвіший спосіб — освіта. Культивація нової еліти реформаторів, пов’язаних між собою, добре навчених, з правильними цінностями і бажанням привести свою країну до справжньої ліберальної демократії. Тому що ніхто, крім них, на це не здатен.

Всесвітньо відомий філософ, економіст і політолог, автор "Кінця історії" Френсіс Фукуяма про єдиний, на його думку, спосіб, через який "Революція Гідності" в Україні не зазнає поразки. 

За матеріалами виступу в "Атлантичній раді", Вашингтон. 

ТСН

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...