У п'ятницю, 16 березня, у Дніпрі відбудеться прем'єра документального фільму-дослідження «Зберегти не можна зруйнувати». У стрічці йдеться про жалюгідний стан архітектурних пам'яток в Україні. Про особливості фільму повідомляють організатори фільму, передає Дніпроград.
Автори фільму, режисер Павло Сіроменко і сценаристка Тетяна Омельченко, провели зйомки в 9 містах України та записали інтерв'ю з 50 експертами. Серед них — дніпровські активісти, архітектори, журналісти, які борються за збереження місцевої архітектури.
«Ми говорили з багатьма експертами. У Києві пішли до профільного управління Міністерства культури. Думали, це буде велика красива будівля. Свою ж споруду фахівці можуть захистити. Але виявилося, це старий будинок, обмотаний по периметру сіткою, щоб облицювання не падало на голови перехожим», — згадує Тетяна Омельченко.
Із фільмом стартувала презентація всеукраїнського проекту «Ctrl+S. Закон на захисті культурної спадщини». Покази та дискусії вже пройшли в Харкові, Полтаві, Києві. На черзі — Дніпро.
У Дніпрі зйомки проходили у вересні. У фільм увійшли кадри з відомими місцевими пам'ятками: лікарня Червоного Хреста, столітня аптека провізора Льва Прицкера, Палац праці в рідкісному для України стилі конструктивізму та інші.
Організатори запрошують місцевих жителів не тільки подивитися кіно, а й узяти участь в обговоренні спільної для всієї країни проблеми — руйнування і втрати історичних будівель і, часом, цілих районів. Ініціатори проекту будуть особливо раді бачити мешканців будинків, які є архітектурними пам'ятками.
Головне завдання — знайти шляхи вирішення ситуації, зібрати ідеї від фахівців і небайдужих громадян. За повідомленням, в якості експертів із Дніпра виступили архітектори Ігор Богданов і Олександр Бердик, мистецтвознавець Валентин Старостін і журналіст Олександр Чиж.
«У Дніпрі створено кілька громадських організацій, які турбуються, коли в центрі починають руйнуватися історичні будівлі: пишуть листи до міської ради, звертаються до преси — йде реакція. Але ці об’єднання — це часто пенсіонери, які намагаються зберегти те, що їм до душі, те старе місто, яке було в їхньому дитинстві, молодості. Потрібно розширювати аудиторію», — наголошує Олександр Бердик.
Показ фільму «Зберегти не можна зруйнувати» та його обговорення з авторами й організаторами проекту відбудуться в Арт-центрi «Квартира» о 19:30.
Раніше повідомлялося, що у Дніпрі відкрилася підсумкова виставка конкурсу архітектурного скетчу «Миттєвості Архітектури • Дніпро • 2017».
Автор: Іван МУРАХА