App Store Google Play

Енергоефективна Дніпропетровщина: як Європа допомагає нам оптимізувати економіку

11.03.2018 14:00
Енергоефективна Дніпропетровщина: як Європа допомагає нам оптимізувати економіку

Розвиток та впровадження енергоефективних технологій та альтернативної енергетики займає провідні позиції в сучасних економіках країн Європи. Людство вже давно зрозуміло, що кількість енерговмісних ресурсів на планеті протягом ХХ століття різко зменшилася, тому у ХХІ провідні країни світу почали інвестувати колосальні кошти в розвиток технологій, які не тільки зможуть зменшити використання енергії, а і позбавити економіку залежності від вичерпних корисних копалин.

Такі ідеї зароджувалися і в другій половині ХХ століття, коли основною альтернативою нафті та газу вважали атомну енергетику. Проте, після аварій на ЧАЕС та на Фукусіма-1 і це джерело енергії стало нести загрозу для усього людства своїми катастрофічними наслідками. Тому не дивно, що європейські країни обрали головними направленнями для зменшення витрати вичерпних енергоресурсів підвищення рівня енергоефективності економіки та інвестиції у розвиток джерел альтернативної енергетики.

Щодо України, то сьогодні вона за підтримки європейських партнерів теж стрімко рухається у цьому напрямку. Зокрема, у Дніпропетровській області, як у провідному промисловому центрі країни, активно переймаються проблемами зменшення витрат енергії та збільшення частки альтернативної енергетики в економіці регіону.

На Дніпропетровщині функціюють 472 великі та середні промислові підприємства усіх основних видів економічної діяльності. В області виробляється майже п’ята частина всієї реалізованої промислової продукції України. За цим показником область посідає перше місце в Україні.

В області виробляється 78,4% труб, 33,7% прокату, 37,7% чавуну, 52,9% сталі, 40,9% коксу від загального обсягу по Україні. Регіон лідирує і у сільськогосподарській сфері. Близько 80% площі області зайнято під сільськогосподарське виробництво (6% сільгоспугідь України). Виробництвом продукції займаються 3194 фермерських господарства, 636 господарських товариств, 210 приватних підприємств, 14 державних підприємств та 20 інших суб’єктів господарювання.

Вся ця колосальна промислова база потребує і колосальних витрат енергії. Наразі регіон є ключовим споживачем енергетичних ресурсів, споживання паливно-енергетичних ресурсів (ПЕР) складає 25,4 млн тонн умовного палива, природного газу — 5, 47 млрд кубометрів газу (6,3 млн т.у.п).

Такі цифри змушують керівництво області разом із європейськими партнерами шукати можливості збільшити енергоефективність області і тим самим дати новий поштовх для зростання економіки Дніпропетровщини. Зокрема, Дніпропетровська обласна рада розробила та прийняла на сесії Стратегію енергозбереження, енергоефективності та розвитку відновлювальних джерел енергії у Дніпропетровській області на 2018-2035 роки, що дозволить значно покращити економічну складову енергетичної сфери та вийти регіону на європейські стандарти у ній.

“Головна мета цієї стратегії — гарантування енергетичної безпеки області та підвищення рівня енергоефективності за рахунок втілення заходів раціонального використання ПЕР у бюджетній сфері, ЖКГ та промислово-господарському секторі”, - зазначає заступник голови ДОР Валерій Безус.

Окрему увагу у цьому приділяють і залученню фінансування з боку міжнародних інвесторів, які наразі зацікавлені у співпраці із населеними пунктами регіону. Значний внесок у підвищенні енергоефективності Дніпропетровщини зробила німецька урядова організація GIZ, яка допомагає містам і селищам області реалізовувати технології європейського стандарту на місцях.

Завдяки діяльності німецької організації GIZ протягом останнього часу було залучено 27 мільйонів гривень інвестицій в міста регіону. Також було реконструйовано 14 освітніх, 3 соціальних та 2 медичних установ у Дніпропетровській області.

“Оскільки ми займаємося реконструкцією цих будівель, особливу увагу ми приділяємо їх енергоефективності. На всіх об’єктах є утеплені фасади, вікна, дах та фундаменти. Проте, ми часто стикаємося із тим, що місцеві компанії, які виграють наші тендери, під час будівництва порушують стандарти утеплення. Це пов’язано із тим, що українські компанії не мають досвіду у цій сфері. У зв’язку з цим ми проводимо для них постійні воркшопи та навчаємо їх. Будівельники повинні розуміти, що якщо помилитися при теплоізоляції, вона може серйозно нашкодити будівлі”, - повідомив представник організації GIZ Ігор Штайнке.

За обсягами залучених прямих іноземних інвестицій (ПІІ) Дніпропетровська область посідає перше місце серед областей України. Минулого року 74,7% обсягу ПІІ отримано з країн ЄС. Частка області у загальних обсягах ПІІ у І півріччі 2017 року становить 9,8%. На підприємствах промисловості зосереджено 57,9% ПІІ від загального обсягу. До кінця минулого року очікувалося спрямувати в економіку області 33,9 млрд грн капітальних інвестицій. Що ж до ПІІ, то в рамках реалізації програми соціально-економічного розвитку регіону протягом наступних років очікується їх збільшення до цифри 3 мільярди 946,5 мільйонів доларів США.

Нещодавно Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) та мультидонорський фонд E5P - Східноєвропейське партнерство з питань енергоефективності та екології – підписали грантові угоди для підтримки вищої освіти та муніципальної інфраструктури в Україні. Один із пунктів угод торкнеться одного із найбільших міст Дніпропетровської області — Кривого Рогу.

Метою європейського проекту в Кривому Розі є забезпечення екологічно чистого та фінансово стійкого теплопостачання. В результаті ці інвестиції сприятимуть посиленню енергоефективності та зменшенню викидів вуглекислого газу. Очікується, що вони призведуть до зменшення кількості вуглекислого газу на більше 220 тис. тон, що позитивно вплине на довкілля.

“Гранти від фонду “E5P” підтримують намагання банку ЄС принести реальну користь українському народу. Чинне фінансування, яке йде на додачу до зобов’язань ЄІБ та інших фінансових інституцій, підтримує енергоефективні заходи в українських університетах, а також теплопостачання у Кривому Розі. Як результат, заощадження та поліпшена організація теплопостачання покращить якість життя в Україні та зробить внесок у її економічний розвиток”, - зазначив Вазіл Гудак, Віце-президент ЄІБ.

Також на Дніпропетровщині завдяки європейським інвесторам активно розвивається альтернативна енергетика.

Нещодавно в ДніпроОДА підписали меморандум про співпрацю із представниками Ірландії. Європейські партнери обіцяють інвестувати гроші в будівництво однієї із найбільших сонячних електростанцій України в Павлоградському районі.

Будівництво електростанції потужністю 250 МВт збираються розгорнути поблизу села Левадки. Площа – півтисячі гектарів. Станція має забезпечити електрикою понад 40 тисяч домівок та підприємств. Це можна порівняти з енергоспоживанням Павлограда. Інвестпроект загальною вартістю 255 млн євро втілять протягом найближчих років.

Найпотужніші в області сонячні електростанції у співпраці із іноземними інвесторами вже звели в Підгородньому та Нікополі.

Загалом, у 2015 році в області ввели в експлуатацію майже 20 котельних потужністю близько 15 Мвт. Майже 40 об’єктів на "альтернативці” силою 65 МВт запустили у 2016-му. У 2017 році в регіоні запрацювало більше 40 об’єктів "чистої" енергетики потужністю майже 85 МВт. Серед них – сонячні електростанції, міні-ГЕС, твердопаливні котельні.

Зокрема, місто Покров завдяки модульним котельним уже другий опалювальний сезон економить до мільйона кубометрів газу на рік. Не накопичує борги, бо обігрівається котельними на пелетах, і Марганець. Пелети, на яких працюють котельні, – здебільшого із соняшникового лушпиння. Ці відходи олійного виробництва використовують замість дорогого імпортного газу.

Всі ці проекти здійснюються за активної участі Європейського союзу та із залученням європейських фахівців та технологій.

Та ситуація, в якій опинилася Україна протягом останніх років значно вплинула на економіку країни. Залежність від імпорту енергоносіїв ставить під загрозу державну безпеку, тож сьогодні геополітична та економічна ситуація стимулює органи усіх рівнів влади звертати увагу на енергоефективність та альтернативну енергетику. І саме тут свою значну роль відіграють європейські інвестори та кредитори, які надають можливість українцям позбутися залежності від вичерпних ресурсів і поступово впроваджувати інноваційні технології в своє господарство. Звичайно, що цей процес може зайняти не один десяток років, але сьогодні на прикладі Дніпропетровської області можна із впевненістю сказати, що один із небагатьох шансів України вийти на рівень розвитку європейський країн — це підвищення енергоефективності та збільшення кількості джерел альтернативної енергії.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


4 роки тому Дніпро позбувся тягаря гріхів і злочинів одного з організаторів Голодомору та офіційно став Дніпром.З тих пір навіть затяті противники узаконення цієї народної назви забули й згадувати про...
Юрій Фоменко

Біля річки Жовтої

1648 року, вночі з 15 на 16 травня, військо Речі Посполитої вишикувалося для здійснення маршу до урочища Княжі Байраки ...Чим була та битва під Жовтими Водами? Початком визвольної війни? Початком бурж...
Олександр ВАЙС

Окупація

Окупація завжди починається з брехні. Певною мірою окупація і є брехнею. Довгими й марними намаганнями називати речі тим, чим вони не є і привласнюванням їх тими, кому вони ніколи не належали. Наш вип...
Колись Чорний ліс тягнувся від Карпатів до Дніпра, а Голубий ліс на Січеславщині займав майже повністю Петриківський, Царичанський, Магдалинівський, Новомосковський та Павлоградський райони.Про що сві...