App Store Google Play

Квітів не треба: чим є 8 березня і як його відзначати

08.03.2018 18:00
Квітів не треба: чим є 8 березня і як його відзначати

Вітальні листівки, білборди, прикраси, квіточки, подарунки та черги в магазинах – саме так для більшості жителів України виглядає святкування 8 березня. Якщо ваші привітання не виявилися винятком, знайте: ви керуєтесь стереотипами. На початку ХХ століття різні країни світу почали відзначати Міжнародний жіночий день на офіційному рівні. Мітинги, просвітницькі проекти та відзначення досягнень жінок – такі заходи супроводжували та продовжують супроводжувати жіночий день у країнах Європи.

Чому Міжнародний жіночий день в Україні перетворився на маркетинговий бум, чи варто 8 березня вносити до календаря як вихідний день, а також про використання європейського досвіду відзначення дня жінок у Дніпрі розповідає кореспондент Дніпрограда.

У сучасному українському суспільстві є чимало стереотипів стосовно того, чим є 8 березня і яким чином це свято варто відзначати.

Доцентка кафедри всесвітньої історії ДНУ, голова ради молодих вчених, редакторка соціальної мережі для науковців Science-Community.org Валерія Лавренко визначила три стереотипи про 8 березня.

Стереотип 1: 8 березня – це свято квітів, весни, краси, коли чоловіки дякують жінкам за те, що ті їх надихають на великі звершення.

Подібні слова часто звучать у привітальних листівках політичних діячів регіонального рівня. У цьому контексті хочеться поставити декілька запитань: а якщо початок березня видався холодним і сніжним, як цього року? То що – приводу для свята нема? І чи завжди треба супроводжувати світлі дати у власному календарі знищенням первоцвітів, занесених до Червоної книги? Чи без боротьби з біорізноманіттям зникає святковий настрій?

Зі слів Валерії Лавренко, найбільш болюча теза: існування жінки є підпорядкованим завданню надихати чоловіків. У сучасних жінок є чимало власних звершень у спорті, бізнесі, науці, політиці. Власне, в усіх сферах життя суспільства. Тобто, звичайно, якщо чоловіки шукають натхнення у жінках – це нормально, навіть добре. Але дякувати жінкам варто за 50% успіху нашої держави, а не за спонукання чоловіків до досягнення 100% цього успіху.

«Просто вітати жінок за те, що вони є жінками не можна вважати доцільним підходом. Вони ніяк не долучилися до того, щоб народитися жінками, це заслуга батьків. Тому в Міжнародний день захисту прав жінок та миру варто згадувати внесок жінок, який вони зробили задля розвитку людства. Дійсно, в багатьох сферах життя жінки залишаються невидимими. Внесок жінок великий, але неописаний, тому здається, що вони непомітні в деяких процесах», - вважає експертка проекту «Гендерний простір сучасної журналістики: від теорії до практики», голова ГО "Гендерний центр Волині» Оксана Ярош.

Стереотип 2: 8 березня – це радянське свято, яке відповідно до Закону «Про декомунізацію» підлягає забороні у нашій державі.

«Я особисто зустрічала вчителів, які казали, що адміністрація школи заборонила їм відзначати 8 березня, вітати дівчаток та вчительок. Більше того, заборона стосувалася обговорення свята у класі», - зазначила Валерія Лавренко.

Щоб пояснити, що такі дії шкільної адміністрації не мають ані історичного підґрунтя, ані правових підстав, викладачка історії пропонує звернутися до традиції відзначення 8 березня.

  • У 1909 році у США було відзначено Національний день жінок. Дата святкування припала на 28 лютого.
  • У 1910 році Міжнародний з’їзд соціалістів у Копенгагені запровадив Міжнародний жіночий день, як день боротьби жінок за свої права. Показово, що в цьому році перші три жінки з’явилися у парламенті європейської країни, а саме, Фінляндії. Конкретна дата святкування Міжнародного жіночого дня не була визначена.
  • У 1911 році Міжнародний жіночий день відзначили 19 березня у Данії, Австрії, Німеччині та Швейцарії. До святкування долучилися понад одного мільйону чоловіків та жінок, які використали свято як привід вимагати недискримінації жінок в ході їх трудової діяльності.
  • В роки Першої світової війни закріпилася відносно усталена дата Міжнародного дня жінок – 8 березня. Європейські жінки використали це свято як привід до протесту проти війни.
  • В пам’ять про жінок-учасниць демонстрації у Петрограді від 23 лютого 1917 року, які загинули, ІІ Комуністична жіноча конференція прийняла рішення про святкування Міжнародного жіночого дня 8 березня.
  • У 1965 році Президія Верховної ради СРСР видала указ про Міжнародний жіночий день як вихідний.
  • У 1975 році ООН офіційно запровадила 8 березня як Міжнародний день жінок.

«З такої дуже стислої хронології зрозуміло, що до того, як Міжнародний день жінок прийшов до країни рад, він мав вже понад десятилітню європейську та американську передісторію. Власне, свято 8 березня є старшим за Радянський Союз. Хоча, безумовно, у його витоків стояли ліві політичні сили, однак, соціалісти, а не комуністи. І в цьому контексті також доречно зробити акцент, що від самого свого початку Міжнародний день жінок був  не просто святом, а формою боротьби жіноцтва за свої права», - коментує фахівець.

«Ще в 1990-х роках в Україні, зокрема в середовищі «Союзу українок», почалася перша хвиля руху за визнання 8 березня радянським святом. Однак під час візитів до Німеччини у 2006 та 2012 роках, також після відвідин Швеції в 2010-20011 роках я зрозуміла, що це свято не радянське, а світова практика. В країнах Європи та в США на рівні адміністрації президента та держдепартаментів відзначають внесок жінок у формування громадянського суспільства, медіа чи науку. Вчитися, голосувати та працювати - ті права, які довелося виборювати жінкам», - додала експертка проекту «Гендерний простір сучасної журналістики: від теорії до практики», голова ГО «Гендерний центр Волині» Оксана Ярош.

Окрім того, це свято є визнаним на рівні ООН, тому не підпадає жодним чином під дію Закону України «Про декомунізацію». До речі, ООН щорічно визначає тему Міжнародного дня жінок. Цьогорічна тема звучить наступним чином: «Час саме зараз: Сільські та міські активісти, що перетворюють життя жінок». Святкуйте – це законно!

Стереотип 3: Чудовою альтернативою Міжнародному дню жінок є День матері.

В Україні День матері відзначають офіційно щорічно у другу неділю травня, починаючи з 2000 року. Безперечний «плюс» цього свята полягає у тому, що воно не має абсолютно нічого спільного з комуністичною ідеологією. Однак, Валерія Лавренко пояснює, що з Днем матері як альтернативою Міжнародному дню жінок є проблема.

«День матері зводить усе різноманіття соціальних ролей жінок до ролі матері. Спрощено кажучи: «Не народила – не жінка». І подібні висловлювання є дискримінаційними, наприклад, по відношенню до жінок, які з біологічних причин не можуть мати дітей. Та й взагалі для жінки адекватно відчувати себе професіоналкою, фахівчинею, подругою, громадянкою і ще мати безліч ідентичностей. Однією з яких (дуже важливою) є позиціонування себе як матері. Тобто День матері – це добре, але він не може замінити Міжнародний день жінок», - коментує доцентка кафедри всесвітньої історії.

Сучасні приклади відзначення Міжнародного дня захисту прав жінок

Демонстрації та мітинги, присвячені Міжнародному дню захисту прав жінок та миру стабільно  проводяться у Німеччині, Швеції, Франції та інших європейських країнах. Для активісток усього світі це день, а часом і тиждень та місяць, протягом яких вшановують досягнення жінок та наголошують на актуальних темах. В Україні ж звикли до того, що 8 березня - це весна-красна та маркетингова лихоманка.

Цікаво, що професорка історії Валпараїзького університету, дослідниця слов’янської ідентичности, питань фемінізму та ґендерної проблематики у Східній Европі Мар'яна Рубчак порівняла свято 8 березня як феномен, який переріс з Дня прав жінок до свята весни та вшанування дівчат та жінок. Вона зіставила це деформоване в суспільстві свято з святкуванням Дня коня. Саме один день на рік про коня згадують, як про дуже корисну тваринку, яка один день може відпочити від роботи, пити водичку та ласувати свіжою травою. Така аналогія проводиться, аби показати, що згадувати про справу жінок та вивільнити їх від щоденних обов'язків потрібно не лише один день на рік.

Європейські активістки відзначають мітингуючи, також проводять просвітницькі лекції та інші акції в рамках гендерного мейстрімингу. Варто зазначити, що гендерний мейстріминг — це комплексний підхід, що враховує різні інтереси та надає рівні можливості як жінкам, так і чоловікам.

Рівність у прийнятті рішень була названа у 2010 році президентом Європейської Комісії Жозе Мануелем Баррозу у «Жіночій Хартії» одним з ключових принципів політики гендерної рівності на рівні ЄС. Щороку Європейська комісія звітує стосовно виконання цілей забезпечення рівності між чоловіками і жінками в ЄС відповідно до низки індикаторів, серед яких ‒ і рівень залучення жінок до прийняття рішень. Зокрема, у Звіті за 2013 рік зазначено, що жінки становлять 37% членів новообраного Європейського Парламенту, 9 із 28 нових Комісарів і 7 із 28 суддів Європейського Суду.

У 2013 році на рівні прийняття рішень і розподілу основних державних ресурсів у Верховній Раді було представлено близько 10% жінок та 90% чоловіків.

«В Україні та зокрема в Дніпрі замало лише пізнавальних занять, хоча «Гендерний Клуб Дніпро» їх регулярно влаштовуємо. Ставлення до 8 березня має формуватися з дитячого садочка та школи. Тобто, в першу чергу, потрібно звернути увагу на освіту. Крім того, жінки України, нажаль, мають низьку політичну обізнаність. Однак нещодавно я проводила інформаційну лекцію щодо 8 березня для жінок, які є членами політичної партії, тобто певна зацікавленість з'являється», - додала директора ГО «Гендерний Клуб Дніпро» Анна Мягких.

Наразі Український інститут національної пам'яті започаткував дискусію з приводу доцільності відзначення свята, а також стосовно того, чи варто 8 березня позначати на календарі як вихідний день. Зазначимо, що в Європі Міжнародний день захисту прав жінок та миру не є офіційним вихідним.

«Не сприймаю 8 березня чи будь-яке інше свято, як привід вітати жінку з тим, що вона є жінка. А якщо в такий спосіб ви хочете підтримати мої, як жінки, права та свободи - квіти та особливий день для цього також не потрібні. Боротьба проти гендерної дискримінації - важливий і відповідальний процес, котрий необхідно підтримувати не подарунками раз на рік, а активною громадянською позицією», - зазначила в цьому році виконувачка обов’язки міністра охорони здоров'я Уляна Супрун на своїй сторінці у Facebook.

«І 8 березня, і після цього я збираюся працювати. Прошу не дарувати мені квіти. Ну не треба. Любити і цінувати можна кожен день. А квіти, які все ж подарують, рада передати волонтером, які їх подарують прекрасним дамам в пансіонаті», - написала на своїй сторінці в соцмережі виконуюча обов’язки заступника міського голови Дніпра Яніка Мерило.

Наразі у Дніпрі є декілька ініціатив та проектів, які застосовують європейський досвід відзначення Міжнародного дня жінок. Серед них можна назвати: акція проти домашнього насильства «Право на безпеку», відкритий лекторій «День прав жінок VS квітково-шоколадний кітч» , дискусії на тему: «8 березня: від історії до дії» , відкрита лекція «Права замість мімоз».

Крім того, у Дніпрі декілька років поспіль відзначають День жінок та дівчат у науці. На урочистому святкуванні обговорюють питання про вагомість жінок-науковців у сучасному світі. «Жінко, твоє місце…в лабораторії» під таким гаслом пройшов перший День жінок у науці.

До того ж, зараз в Україні актуальна миротворча роль жінок, на якій варто акцентувати увагу. Відтак, в цьому році ініціювали музейну екскурсію «ProЖінок: від зернотерок до кулеметів без тортиків та букетів».

Наостанок варто підсумувати думки експерток та побажати: думайте широко та протидійте стереотипам.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


4 роки тому Дніпро позбувся тягаря гріхів і злочинів одного з організаторів Голодомору та офіційно став Дніпром.З тих пір навіть затяті противники узаконення цієї народної назви забули й згадувати про...
Юрій Фоменко

Біля річки Жовтої

1648 року, вночі з 15 на 16 травня, військо Речі Посполитої вишикувалося для здійснення маршу до урочища Княжі Байраки ...Чим була та битва під Жовтими Водами? Початком визвольної війни? Початком бурж...
Олександр ВАЙС

Окупація

Окупація завжди починається з брехні. Певною мірою окупація і є брехнею. Довгими й марними намаганнями називати речі тим, чим вони не є і привласнюванням їх тими, кому вони ніколи не належали. Наш вип...
Колись Чорний ліс тягнувся від Карпатів до Дніпра, а Голубий ліс на Січеславщині займав майже повністю Петриківський, Царичанський, Магдалинівський, Новомосковський та Павлоградський райони.Про що сві...