App Store Google Play

«Дніпрові пороги» та Січеславщина – це дві складові процесу регіонального відродження

28.02.2018 14:00
«Дніпрові пороги» та Січеславщина – це дві складові процесу регіонального відродження

У Дніпрі та області розгорнулося жваве обговорення з приводу перейменування області на Січеславську. Зазначимо, що електронна петиція розміщена у розділі веб-сайту Офіційного інтернет-представництва Президента України та продовжує набирати підписи.

Про вплив назви на процес регіональної самоідентифікації місцевих мешканців, а також важливість збереження самобутності кореспонденту Дніпрограда розповів кандидат біологічних наук та керівник ландшафтного парку «Дніпрові пороги» Вадим Манюк.

Чому Ви підтримуєте перейменування області на Січеславську?

Останні 15 років свого життя внутрішнє відчуття підказувало мені, що перейменування області на Січеславську обов’язково відбудеться. Я вже давно знайомий з когортою Січеславських діячів без усяких лапок і умовностей. Це ті люди, які багато десятиліть послідовно продовжували живити ідею, яку генерувало ще покоління академіка Дмитра Яворницького. Серед них: професор Юрій Мицик, краєзнавець Микола Чабан, «останній лоцман» Григорій Омельченко та поет-шестидесятник Олесь Завгородній… Ще з 1990-х років, спілкуючись з цими людьми, я закохався у назву Січеславщина і відтоді не бачу іншої перспективи. Звісно, підтримую ініціативу щодо закріплення зазначеної назви області в Конституції.

На вашу думку, існує зв'язок ландшафтного парку «Дніпрові пороги» з запропонованою назвою?

Дніпрові пороги намагалися викреслити з нашої історії разом з назвою. Коли ми проектували ландшафтний парк «Дніпрові пороги» в 2003 році, то відразу розуміли, що він має носити саме таку назву. Коли ми підготували проект, здавалося, що з назвою все буде добре. Однак тогочасні керманичі, в тому числі й обласної ради реагували дуже негативно, у людей було якесь підсвідоме відчуження. Нажаль, на той час вони назвали парк «Придніпровським», тому нам  довелося тепер повоювати протягом 1,5 року, щоб відновити історично і географічно обґрунтовану назву. Так само потрібно рухатися в напрямку перейменування області на Січеславську.

Прикметно, що наприкінці 1990-х – на початку 2000-х років мені пощастило бути причетним в якості автора та дизайнера до видання літератури природоохоронного спрямування. Це були посібники, довідники, плакати, часописи, альманахи. З точки зору природного краєзнавства  дуже важливо популяризувати не лише знання про види рослин, тварин та ландшафтів, але й показати невід’ємний зв'язок природних багатств із культурною спадщиною та топонімікою. У 2005-му році нам вдалося створити та розповсюдити спільно з Обласним еколого-натуралістичним центром плакат формату А2 для школярів нашого краю під красномовною назвою «Рослинний світ Січеславщини».

До речі, Обласна наукова бібліотека в ті часи видавала чудовий краєзнавчий альманах «Січеславщина» зі стильним графічним логотипом культуролога та художника Григорія Іващенка на обкладинці. Один з номерів, який ми готували спільно, був присвячений природній, і зокрема –геологічній спадщині, але в той же час закріплював у свідомості назву Січеславщини. 

Тож «Дніпрові пороги» та Січеславщина – це дві складові одного процесу відродження національної та регіональної самоідентифікації. У зв’язку з цим важливо зберегти флору і фауну нашого краю таким чином, щоб вона залишалася самобутньою в середовищах кожному з природних регіонів. Наприклад, біля річки Базавлук своя флора, а біля річки Кільчень – вже інша, притаманна лише їй. Так само з людьми. Ніщо не відображає географічну ідентичність краще, ніж топоніміка.

 

Нагадаємо, активісти разом з народним депутатом Андрієм Денисенком вирішили створити новий ландшафтний парк. Після чого комісія облради затвердила його перейменування та розширення. Вже 7 липня творці парку «Дніпрові пороги» презентували сайт ландшафтного парку.

Якщо ви також підтримуєте думку вченого, читайте інструкцію, як можна підтримати петицію щодо перейменуванні області на Січеславську.

Нагадаємо, що раніше з ідеєю перейменування області виступив народний депутат Андрій Денисенко, який свого часу став ініціатором постанови Верховної Ради про перейменування Дніпропетровська на звичну містянам назву Дніпро. Він також підтримує ідею перейменування Дніпропетровської області на Січеславську і певен, що це завдання є цілком вирішуваним у діючому складі Парламенту.

Народний депутат Юрій Береза підтримав петицію щодо закріплення назви Січеславської області в Конституції України.

Як повідомлялося, відомий шанувальникам не лише як лідер і засновник гурту «Тінь Сонця», а й як громадський і політичний діяч, автор просвітницького проекту «Видатні українці» Сергій Василюк підтримав перейменування області на Січеславську.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Максим Мірошниченко

Я пам'ятаю цю країну іншою

Перші мої покупки я робив ще на гроші з Леніним. Батьки відправляли мене малого в сільський магазин із прадідом, ветераном Великої Вітчизняної (це вона зараз Друга Світова:). Точніше купував він, а я...
Ярина Желдак

Незалежність

Скільки у цих словах гордості і болю. Втрат і надбань. Пожертв і здобутків. Незалежність має кольори. Такі ж, як у сміливості, рішучості, віри, безмежної любові і вдячності. Незалежність - ц...
Я знаю, що серед наших читачів дуже багато щирих патріотичних українців, яким не байдуже майбутнє країни. Я також знаю, що далеко не всі з цих людей зараз зі зброєю на фронті (і на це є...
Нинішня російсько-українська доволі специфічна. Противники часіше бачуть одне одного в інтернеті, ніж в прицілі.Вперше я про це задумався, коли восени 2015-го влетів у окоп після дивного прильоту воро...