App Store Google Play

Назва Січеславщина відсилає до активного характеру боротьби з «руським міром»

10.02.2018 14:15
Назва Січеславщина відсилає до активного характеру боротьби з «руським міром»

Козаки, як люди війни, свого часу вміли захищати свої землі та нападати на чужі. Зараз мешканці Дніпра та області продовжують боротися з російською агресією та захищати кордони України на Сході. Певна пам'ять про запоріжців існує у сучасних воїнів. Можливо, цей воїнський характер передається, в тому числі, на генетичному рівні.

З огляду на цей аспект, назва Січеславщина відсилає нас до активного суб’єктного українського характеру.

Відомо, що небайдужі містяни зареєстрували на сайті Президента відповідну петицію щодо перейменування Дніпропетровської області на Січеславську, яка наразі набирає підписи.

Про вплив назви області на формування свідомості сучасних мешканців регіону, а також важливість військового досвіду для бійців на Сході України кореспонденту Дніпрограда розповів директор Інституту історії Дніпра Олег Репан.

Які аргументації є для того, аби нашу область перейменовувати на Січеславську?

По-перше, назва «Січеславщина» має історичне підґрунтя. Для мене, як для історика, це важливо тому, що наша територія є осердям Вольностей (так називалася територія, підвладна Січі – прим. кор.) Війська Запорозького. Крім того, якщо ми як область хочемо претендувати на звання регіонального центру, то цілком можемо апелювати саме до спадщини Війська Низового, його вольностей. В ті часи територія була більше, аніж просто областю.

Відповідно зараз Дніпро-мільйонник цілком може транслювати себе за межі області, тобто надавати послуги й бути центром навіть для сусідніх областей.

Яким чином закріплення запропонованої назви відобразить ментальність мешканців регіону?

Якщо ми говоримо про Січеславську область, то в основі назви є Січ. Запорізькі козаки були активними людьми, які є суб’єктами історії, а не її об’єктами. Тобто вони самі керували собою та ризикували своїм життям заради власної свободи. Вони повністю брали на себе відповідальність за економічне забезпечення та безпеку. Тобто це ті люди, які творили себе самі.

Яким чином воєнна майстерність запорізького козацтва транслюється у боротьбі сучасних воїнів на Сході України?  

В першу хвилю мобілізації в піхоті моєї рідної 93 бригади знаходились мешканці Дніпропетровської та Запорізької областей. Я бачив як ці люди, немов пригадували чи набували якості воїнів та прекрасно боролися з ворогами.

Історики часто говорять про нашу територію як про територію фронтиру - своєрідного кордону. Тобто наші землі лежали між осілим християнським світом та кочовим мусульманським простором. Умовно, ці два світи можна назвати Європою та Азією.

Зараз наш край знову опиняється на межі, аби протистояти Росії та захистити український спосіб життя від натиску «руського міра». Мені здається, що назва Січеславщина найбільш відповідна для того, щоб ментально маркувати простір.

Чому досить жвава дискусія щодо перейменування виникає у Дніпрі, але значно менш активно обговорюється у районах області?

Мало говорити про це у Facebook чи на прес-конференції. Напевно, потрібно знаходити час та їхати у інші міста області, аби говорити з мешканцями. Потрібно ініціювати дискусію в різних куточках регіону, слухати аргументи жителів «за» і «проти». Цілком можливо, в цьому обговоренні ми знайдемо консенсус.

 

Якщо ви також підтримуєте думку шановного історика, читайте інструкцію, як можна підтримати петицію щодо перейменуванні області на Січеславську.

Нагадаємо, що раніше з ідеєю перейменування області виступив народний депутат Андрій Денисенко, який свого часу став ініціатором постанови Верховної Ради про перейменування Дніпропетровська на звичну містянам назву Дніпро. Він також підтримує ідею перейменування Дніпропетровської області на Січеславську і певен, що це завдання є цілком вирішуваним у діючому складі Парламенту і на цьому етапі розвитку нації і держави.

Як повідомлялося, відомий шанувальникам не лише як лідер і засновник гурту «Тінь Сонця», а й як громадський і політичний діяч, автор просвітницького проекту «Видатні українці» Сергій Василюк підтримав перейменування області на Січеславську.

Нагадаємо, директор «Агентства розвитку Дніпра» Володимир Панченко вважає, що перейменування області на Січеславську додасть регіону туристичної привабливості.

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


4 роки тому Дніпро позбувся тягаря гріхів і злочинів одного з організаторів Голодомору та офіційно став Дніпром.З тих пір навіть затяті противники узаконення цієї народної назви забули й згадувати про...
Юрій Фоменко

Біля річки Жовтої

1648 року, вночі з 15 на 16 травня, військо Речі Посполитої вишикувалося для здійснення маршу до урочища Княжі Байраки ...Чим була та битва під Жовтими Водами? Початком визвольної війни? Початком бурж...
Олександр ВАЙС

Окупація

Окупація завжди починається з брехні. Певною мірою окупація і є брехнею. Довгими й марними намаганнями називати речі тим, чим вони не є і привласнюванням їх тими, кому вони ніколи не належали. Наш вип...
Колись Чорний ліс тягнувся від Карпатів до Дніпра, а Голубий ліс на Січеславщині займав майже повністю Петриківський, Царичанський, Магдалинівський, Новомосковський та Павлоградський райони.Про що сві...