App Store Google Play

Чи ДОБРЕ тобі, громадо? Як влада та інвестори сприяють розвитку ОТГ

05.02.2018 20:00
Чи ДОБРЕ тобі, громадо? Як влада та інвестори сприяють розвитку ОТГ

Які реальні результати впровадження децентралізації та що у планах майбутнього розвитку об’єднаних територіальних громад, а також кому це більше потрібно – американським партнерам чи власному уряду – на ці та інші питання редакція Дніпроград шукала відповіді другого лютого у Києві під час прес-туру для регіональних ЗМІ.

Тур був організований в рамках американського проекту міжрегіонального розвитку (USAID) «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE). Протягом нетривалого проміжку часу вдалося поспілкуватися з керівником програми DOBRE Беррі Рідом та міністром регіонального розвитку Геннадієм Зубком. А ще послухати численні цифри від Уряду України.

Як відомо, децентралізація – одна з програмних цілей Президента Петра Порошенка. Вже третій рік в Україні втпроваджується так званий субрегіональний рівень керування, призваний замінити традиційну вертикаль держава-область-район і віддати максимальні важежі самоуправління об’єднаним територіальним громадам. За даними Мінрегіонбуду, з 2015 року вже шість мільйонів громадян об’єднались у 704 об’єднані територіальні громади. Держава сприяє розвитку громад, надаючи повноваження і ресурси. Логіка процесу очевидна: на місцевому рівні значно краще визначаються слабкі місця, що потребують фінансування, тому громади ефективніше використовують власні кошти та інвестиції на покращення рівня життя, ніж обласні-районні адміністрації, які діяли б на свій розсуд. Та і підтримувати є за що: цього року державна підтримку сягнула 18,5 мільярдів гривень, за допомогою яких ОТГ й надалі розвиватимуться.

Як наслідок фінансової пітримки, наочні вже перші проміжні результати: за останні два з половиною роки в процесі децентралізації реалізовано більше 3 тисяч інфраструктурних проектів - це опорні школи і новий освітній простір, дитячі садочки і спортивні майданчики, центри безпеки громадян та ЦНАПи, культурні хаби і медичні заклади, нові дороги та освітлені вулиці. Місцеві бюджети у 2015 році склади 99,8 мільярдів гривень, у 2016 зросли до 146,6 мільярдів, а у 2017 сягнули 192 мільярдів гривень.

Під час реалізації реформи урядом було сформовано чотири пріоритетні цілі: формування субрегіонального рівня керування, підвищення якості послуг, формування спроможних громад та підвищення відповідальності органів місцевого самоврядування. Об’єднання громад необхідне для концентрації людських, інфраструктурних, земельних ресурсів, щоб нова адміністративна одиниця стала більш потужною та спроможною. Жити у такій громаді - означає мешкати в селі з тим самим комфортом, що і в місті, або й краще, користуватися транспортом, медичними послугами, мати якісну освіту, доступ до адміністративних, побутових послуг тощо.

Впровадженню децентралізації неабияк сприяють іноземні партнери. Зокрема, Global Communities з проектом DOBRE спрямовує технічну та фінансову допомогу на створення умов ОТГ для кращого управління ресурсами, підвищення комунальних послуг, стимулювання місцевої економіки та підвищення залучення громадян. Програма DOBRE працює в сімох областях України: Дніпропетровській, Івано-Франківській, Харківській, Херсонській, Кіровоградській, Миколаївській та Тернопільській. В цих областях у програмі на сьогодні взяли участь 50 ОТГ, дві з яких на початку вийшли із програми: одна з громад не побачила в собі достатньо сил виконувати програму, а інша знаходиться на стадії об’єднання, тож замість них набрали інших.

Американські консультанти сформували індекс потужності місцевої влади, що є синтетичним, узагальненою оцінкою за чотирма показниками: лідерство та управління, фінансовий менеджмент та бюджетування, надання послуг і участь громадськості. За цими показниками об’єднаним громадам присвоюють бал від 0 до 100. Це індекс, необхідний для щорічної оцінки успіхів ОТГ, щоб спостерігати динаміку у розвитку. Нажаль, українські новостворені громади похвалитися можуть поки що небагато чим: середній показник серед усіх громад – 22,8. Це означає, що попереду ще багато роботи і є до чого йти. Найнижчий бал – 9, а найвищий – 47. Його, до речі, отримала Слобожанська ОТГ, що на Дніпропетровщині – найбагатша і найпотужніша серед усіх, що беруть участь в проекті. Слід визнати, що іноземні партнери високо оцінюють потенціал Слобожанської громади, бачать в ній перспективу і раді й надалі співпрацювати з нею.

Натомість Мінрегіон розробив свою систему оцінки областей з ОТГ, яка базується на традиційних макроекономічних показниках. Дніпропетровщина в цьому рейтингу впевнено тримається серед лідерів. По-перше, в нашому регіоні найбільша кількість об’єднаних територіальних громад - 60. Це неодноразово визнавав Міністр з регіонально розвитку Геннадій Зубко. Він також наголошував, що Дніпропетровщина ефективно використовує можливості реформи місцевого самоврядування - у нових умовах область однією з перших в Україні спрямувала синергію бюджетів різних рівнів на розвиток територій. Проте, ми лише на третьому місці за відсотком площі цих громад від загальної: об’єднані громади складають 49,1% всієї області. Для порівняння, у Житомирській, Запорізькій та Чернігівській області цей показник перевалив за половину. Не на першому місці ми і за кількістю громад, що об’єдналися. З 348 існуючих громад до утворення ОТГ об’єдналися 168, тобто майже половина - 48,3%. Попереду знову ж таки Житомирська, Запорізька, Хмельницька і Чернігівська області. І останній показний формування рейтингу областей - кількість ОТГ з чисельністю жителів менше 5 тисяч осіб. Тут Дніпропетровщина посідає передостаннє сьоме місце. Лише 25 громад з невеликою кількістю населення вступили до лав ОТГ на Дніпропетровщині - у нас нікому не потрібні маленькі села та хутори, відтак їх доля у найближчому майбутньому залишається сумною.

В підсумку за чотирма параметрами Мінрегіону наша область посідає четверте місце серед розглянутих – далеко не лідер, як би того хотілося. При цьому об’єднані територіальні громади Дніпропетровщини складаються переважно з великих сіл та селищ із чисельністю жителів більше 5000 та потужною інфраструктурою. Вочевидь, поки що у нас об’єднуються заможні громади і стрімко примножують свої статки та процвітають. Але залишаються неперспективні села, яким треба хоча б виживати, і про які варто пам’ятати.

Під час прес-туру керівник програми DOBRE Беррі Рід презентував план розвитку ОТГ, який включає в себе покращення стратегічного планування, місцевий економічний розвиток, покращення комунальних послуг, роботу місцевих органів самоврядування, бюджетування та управління фінансами, покращення в залученні громадян та забезпечення інформування громадян щодо діяльності громад. Також фахівці з розвитку місцевого врядування акцентуватимуть увагу на молоді, на встановленні зв’язку молодих людей із громадами; на подоланні корупції та на інструментах, які зможуть наблизити місцевий уряд та жителів: бюджет участі, петиції тощо.

Окрім того, буде створений регіональний інвестиційний хаб з туризму. Американські партнери впевнені, розвиток туристичної галузі, створення туристичного продукту, здатного максимально задовольнити потреби міжнародного і внутрішнього туризму з урахуванням природно-кліматичного, рекреаційного, соціально-економічного та історико-культурного потенціалу громади, її етнографічних особливостей створить сприятливі умови для залучення іноземних і вітчизняних інвестицій та кредитних коштів для подальшого розвитку ОТГ. Такий напрямок дуже близький Дніпропетровській області, адже в її регіональному центрі давно вже працює КП «Агенство розвитку Дніпра» саме над питанням реалізації туристичного потенціалу міста. Зокрема, нещодавно відкрився перший туристично-інформаційний центр, який консультуватиме гостей про відомі заходи та локації міста. Окрім цього, активісти активно працюють над перейменуванням області на Січеславську, адже за словами фахівців, такий хід посилить приплив туристів у регіон.

У рамках проекту DOBRE має буде проведена експериментальна програма з просторового планування - це формування стратегії розвитку території задля забезпечення створення та підтримання повноцінного життєвого середовища. Така стратегія покликана забезпечити раціональне використання наявних ресурсів, посилення притаманних території переваг, урівноваження різноманітних економічних, соціальних, культурних, природоохоронних та інших потреб, сталий розвиток відповідної території. У просторовому планування братимуть участь чотири ОТГ, серед яких Апостолівська, що на Дніпропетровщині.

Загалом, глибока обізнаність і орієнтування у справах територіальних громад в Україні керівника DOBRE складає враження про його максимальну зацікавленість у майбутньому України. Редакція Дніпрограду припускає навіть, що Беррі Рід більш небайдужий до долі нашої країни ніж більшість корінних українців. Його щирість підкуповує, він дуже зацікавлений донести до журналістів об’єктивну ситуацію, розповісти про реальні плани та повідомити щось нове та важливе. Цим американський гість разюче відрізняється у від багатьох українських політиків, яким важливо лише піаритись перед журналістами, часто видаючи об’єктивні процеси за власні досягнення. Сподіваємося, політики, активісти та просто небайдужі громадяни переймуть приклад щирого співчуття і переживань та зроблять нашу країну кращою.

Нагадаємо, раніше Дніпроград підбивав підсумки результатів децентралізації на Дніпропетровщині та вказував на можливі перспективи.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Максим Мірошниченко

Я пам'ятаю цю країну іншою

Перші мої покупки я робив ще на гроші з Леніним. Батьки відправляли мене малого в сільський магазин із прадідом, ветераном Великої Вітчизняної (це вона зараз Друга Світова:). Точніше купував він, а я...
Ярина Желдак

Незалежність

Скільки у цих словах гордості і болю. Втрат і надбань. Пожертв і здобутків. Незалежність має кольори. Такі ж, як у сміливості, рішучості, віри, безмежної любові і вдячності. Незалежність - ц...
Я знаю, що серед наших читачів дуже багато щирих патріотичних українців, яким не байдуже майбутнє країни. Я також знаю, що далеко не всі з цих людей зараз зі зброєю на фронті (і на це є...
Нинішня російсько-українська доволі специфічна. Противники часіше бачуть одне одного в інтернеті, ніж в прицілі.Вперше я про це задумався, коли восени 2015-го влетів у окоп після дивного прильоту воро...