App Store Google Play

Назва Січеславський край – це не посилання до архаїки, а сучасна претензія на лідерство, - Володимир Панченко

02.02.2018 14:00
Назва Січеславський край – це не посилання до архаїки, а сучасна претензія на лідерство, - Володимир Панченко

Наразі триває збір підписів щодо перейменування Дніпропетровської області на Січеславську. Активісти Дніпра та області звернулися до Президента України через сайт електронних петицій з проханням сприяти поверненню історичної назви.

Про вплив перейменування на туристичну привабливість та важливість лідерських претензій для розвитку  Січеславської області кореспонденту Дніпрограда розповів Володимир Панченко - директор «Агентства розвитку Дніпра», економіст, історик та переконаний індустріаліст.

Наскільки актуальним є закріплення назви Січеславської області в Конституції України?

Дискусія в соцмережах щодо перейменування області набула абсурдного вигляду. Нас, як ініціаторів розробки бренду міста  Дніпра, це дивує. Адже концепція бренду міста показує, що Дніпро завжди виступало щитом на шляху завойовників. Якщо ми подивимося на старий логотип міста, то зрозуміємо, що він увібрав в себе два важливі елементи: щит і річку. Третє, що виникло сьогодні як новий  елемент, це космос. Ріка була у нас завжди, форпостом наша територія проіснувала 500 років, а космічний період для міста Дніпра тривав 50 років. І сьогодні місто знайшло свою суть.

Область повинна також знайти своє і традиційне і нове звучання. Для того, щоб залишити її Дніпропетровською, немає підстав. Якщо область називатиметься  Дніпровська, як пропонується деякою частиною населення, вона не буде вирізнятися серед інших, навіть стане безликою. Значно цікавіше звучить Січеславська область або Січеславський край. Тим більше, я вважаю, що через декілька років у нас не будуть існувати області як назви адміністративних одиниць, адже це відлуння радянського устрою. Їх мають замінити краї. Крім того процес децентралізації, що почався і успішно проходить як дія по зменшенню впливу Києва і підвищення самостійності міст і районів, буде прямувати до створення нових, природних утворень, які будуть мати спільні риси і спільний шлях і економічний,  і соціальний, і культурний

Ви погоджуєтесь, що запропонована назва є доцільною та обґрунтованою?

Назва Січеславський край або ж область найкраще відображає сутність, яка була характерною для території останні п'ятсот років. Існування козацьких Січей є очевидним підтвердженням цього. Поглянувши на карту області, ми можемо переконатися, що правий берег постійно зайнятий цими козацькими республіками. А от Запоріжжя, як місто, отримало свою назву в пізні часи на основі поселення, яке не має відношення до Запорізької Січі в тому сенсі, який має Нікопольський та Марганецький райони майбутньої Січеславської області.

Запорозьке козацтво знаходилось за третім порогом, найважчим з усіх, який називався Ненаситець. Фактично навпроти сьогоднішньої Придніпровської електростанції розташовувався перший поріг. Лише шостий і сьомий пороги були на території нинішньої Запорізької області.

Крім того, Січі на Хортиці в Запоріжжі не було взагалі!  Там розміщувався палац Вишневецького, який «розкрутили» в туристичному і ідеологічному сенсі в пізні радянські часи, фактично в період заглиблення Дніпропетровська в секретну космічну тематику і все більшого його закриття. Вже тепер  завдяки цьому туристичному об’єкту Запоріжжя приймає близько 150 тисяч туристів на рік. У Січеславському краї, якщо робити не тільки зміну назви , а і відродження усіх січей, та туристичних маршрутів до них, але  можна мати близько 1 мільйона туристів щорічно тільки на цих об’єктах. Таким чином бюджет області поповнюватиметься щорічно не менше, ніж на 100 мільйонів гривень. Кожен  турист привозить з собою мінімум тисячу гривень, а то й три тисячі. А разом це мільярди гривень.

Раніше райони Січеславщини розвивались як території видобутку  сировини, в той же час місто Дніпропетровськ завжди позиціонувалося як центр машинобудування. Раніше нікого не цікавив розвиток туризму та культури, однак зараз цей час настав.

Яким чином зміниться економічна ситуація в області після перейменування?

Розвиток туризму безпосередньо пов'язаний з назвою Січеславський край та претензіями Дніпра та області на першість серед регіонів України. Суперництво – зовсім не означає бажання принизити інші регіони. Об’єднавчі процеси  щодо адаптації частини Донецької області до сфери впливу Дніпра вже тривають. Запорізька область також має підпадати під вплив Дніпра. Таким чином, Січеславська та Запорізька області мають спільно створювати мегарегіон з центром у Дніпрі. Я не впевнений, що ця думка буде сильно подобатись усім у Запоріжжі, але ті хто розуміють суть глобальних економічних і геополітичних процесів, розуміють, що час мегарегіонів і мегаміст настав. І якщо маленьке брудне шахтарське місто Катовіце в Польщі сьогодні вже створило агломерацію розміром 2,5 мільйонів осіб. То ж чому ми не повинні просто пояснити самим собі, що ми будемо сильнішими і багатшими, якщо будемо жити в новому Січеславському краї.

Боротьба за першість, яка завжди починається з командної висоти. Для дніпровця очевидним і, до речі, традиційним є мірятися гонором з Кривом Рогом і Запоріжжям. В принципі, і з Донецьком. Якого, на жаль, через війну немає і невідомо коли буде відродження. Ми мірялися силами і з Києвом, говорячи що ми не перше місто але і не друге. То що ж сьогодні сталося з нашим гонором? Невже ми дніпровці так задовбалися від тяжкого життя, що нам все одно хто осідлає коня прогресу, ракету першості?

Якщо на зміну назви дивитися як на зміну для майбутнього, то тоді все виглядає по-іншому. У мене було кілька знайомих, які міняли ніки і навіть прізвища для того, щоб увійти в нове життя. І воно змінювалося. Тому що людина – це енергія. Яка вона внутрішня, такою буде і її зовнішнє наповнення. Так і з містом, з областю. З країною

Нова назва Січеславський край – це не посилання до архаїки, до минулого. Це – сучасна претензія на лідерство, базована на реальній силі і енергії, яку дає нам наша земля. Ми повинні це зробити  в першу чергу, для самих себе. Січ – це система самоорганізації та частина ментальності населення, яке проживає на цій території.  Січ є основою внутрішньої само легітимації, тобто «дати самому собі право» для здобуття лідерських позицій.

 

Раніше в інструкції повідомлялося, як можна підтримати петицію щодо перейменуванні області на Січеславську.

Нагадаємо, що з ідеєю перейменування області виступив народний депутат Андрій Денисенко, який свого часу став ініціатором постанови Верховної Ради про перейменування Дніпропетровська на звичну містянам назву Дніпро. Він також підтримує ідею перейменування Дніпропетровської області на Січеславську і певен, що це завдання є цілком вирішуваним у діючому складі Парламенту і на цьому етапі розвитку нації і держави.

Він також звернуся до дніпрян через соцмережі з закликом підтримати петицію до Президента.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...