App Store Google Play

Хто і як повезе пільговиків у Дніпрі?

30.01.2018 18:00
Хто і як повезе пільговиків у Дніпрі?

Дніпроград продовжує серію публікацій, присвячених картельній змові на ринку автобусних перевезень та можливим виходам міської влади Дніпра з ганебної ситуації, що склалася. У попередніх публікаціях ми розповідали, що стало причиною кризової ситуації, а також, які можливі шляхи виходу з неї, в тому числі через розділення міських та приміських перевезень, а також встановлення чітких довготривалих контрактів з перевізниками.

Сьогодні ж мова піде про питання, яке є чи не найбільш болючим – як для простих громадян нашого міста, так і для міської влади – питання перевезення пасажирів пільгової категорії й компенсації перевізникам коштів за ці перевезення.

Здається, немає більш болючої і поширеної теми, як відверте небажання, іноді на межі грубощів (а іноді й за межею) з боку водіїв по відношенню до найменш захищеної верстви населення – інвалідів, пенсіонерів, малозабезпечених, багатодітних родин, інших пільговиків, які намагаються зекономити копійку на забезпеченому законом проїзді в транспорті. Не забуваємо також і про дітей віком від шести до 14 років, яким повинні видаватись дитячі квитки за пільговою ціною (із знижкою 25 відсотків вартості) у період з 1 жовтня по 15 травня.

Зняти напругу міг би простий і прозорий механізм розрахунку, переконаний представник ВГО «Громадський комітет транспортної безпеки України» Олексій Салкоч. Ба більше – його реалізація потребує радше політичної волі керівництва міста, ніж коштовних технічних впроваджень.

«Вся проблема – у підміні понять і можливості перевізника «гратися» договором. Якщо ти маршрутка – зупиняйся де хоч, ціна ринкова, як справедливо зауважив Олександр Резнік вашому виданню, жодних претензій по пільговиках. Але якщо ти АВТОБУС і працюєш у загальному режимі перевезень, то будь ласкавий виконувати цей загальний режим: із зупинками лише на встановлених і облаштованих зупинках, і без жодних обмежень по пільговиках, як і у тролейбусів, і у трамваїв – лише облік і реєстрація». А як ми знаємо, то в місті Дніпро всі перевезення здійснюються виключно в загальному режимі руху», - пояснює Салкоч.

То чому ж так гостро стоїть питання пільговиків? Останнім часом проблема лише посилилася, враховуючи, що Дніпропетровщина у складний період ворожої агресії виступила форпостом на захисті цілої країни. Адже до пільговиків додалися учасники бойових дій – так звані АТОвці. І тут вже ситуація лягає навпіл: коли й водій викидає з маршрутки безгрошового ветерана, а коли й навпаки. Але далеко не кожен здатен відстояти свої права, тож не рідкісною є картина, коли літня жінка, аби зупинити громадський транспорт має вибігати мало не на проїжджу частину розмахуючи затиснутими в кулаці гривнями… інакше шансу сісти в нібито (на папері) рейсовий автобус у неї немає.

Як стверджують самі перевізники, зокрема їх «профсоюзний лідер» Михайло Тонконогий, норма у двох пасажирів пільгових категорій в салоні з’явилася ще на початку 2000-х років як результат «домовленості» на всеукраїнському рівні між Кабміном і Асоціацією автоперевізників. Оскільки грошей на компенсації перевезень не закладалося, а механізму підрахунку пільговиків не існувало, домовились про відому формулу: «до 12 місць в салоні – 1 пільговик, від 13 до 18 – два, від 19 до 29 – три і 30 та більше – чотири». Саме через те, що більшість рухомого складу досі становлять переобладнані вантажні «Спринтери» та автобуси їх класу, розраховані на 18 місць, норма про 2 пільговиків у салоні закріпилася на рівні рефлексу.

Ситуація мала зрушити з мертвої точки минулого року, коли 21.06.2017 сесією Дніпровської міської ради було прийняті рішення «Про зміну Програми розвитку транспортного комплексу» та «Про затвердження Порядку компенсації за перевезення пільгових категорій населення», якими передбачається виплата підприємствам-перевізникам – не лише КП «Міський електротранспорт», а й автоперевізникам.

Ба більше – як стало відомо Дніпрограду з власних джерел (запит на інформацію, надісланий 22 січня, досі не отримав відповіді), виплати цілому ряду перевізників протягом 2017 року здійснювалися, і не копійчані:

№ виплати

Дата виплати

Назва підприємства перевізника

Сума (грн.)

1

28.07.2017

Автотранссервіс

509 026

2

28.07.2017

АТП 11205

348 177

3

28.07.2017

Технополіс

142 797

4

18.08.2017

АТП-11205

276 556

5

21.08.2017

Автотранссервіс

402 080

6

21.08.2017

Зігфрід-М

208 273

7

22.08.2017

Технополіс

113 091

8

20.09.2017

Зігфрід-М

131 726

Разом

Липень-вересень

Всі перевізники

2 131 726

 

Навіть поверховий аналіз отриманих відомостей призводить до двох вражаючих висновків:

1) хоча перевезення, згідно інформації на офіційному сайті міської ради, за 135 актуальними в 2017 році маршрутами здійснювали 34 перевізники, виплати компенсації за перевезення пільгових категорій громадян отримали лише чотири: ТОВ «Автотранссервіс», АТП 11205, ТОВ «Зігфрід-М» та ТОВ «Технополіс». Дивним чином – саме ті «нещасні», які найголосніше жаліються на занизькі тарифи та знімають свої автобуси з маршрутів «через нерентабельність» (докладніше – за посиланням).

2) хоча суми компенсацій зафіксовані, вони жодним чином не пояснюються, тобто не зрозуміло, як і хто порахував тих самих «перевезених чотирма монополістами» пільговиків. Бо більше – майже жодна сума в таблиці не ділиться на 6 гривень, Що це означає? Неповну компенсацію перевезення? Чи ж наявність корупційної складової, простіше кажучи «відкату»?

Аби пояснити, яким чином з 34 перевізників до числа «обраних» потрапили лише четверо, спілкуємося з Юрієм Фальком – керівником АТП-11255, що обслуговує п’ять маршрутів, в тому числі – у віддалені райони міста. Більшість з них не дублюються жодним громадським транспортом, відтак кількість пільговиків на маршруті стабільно висока.

«Про жодні рішення міськради чи виконкому щодо компенсації за перевезення пільговиків не чув. До нас ця інформація не доводилася. Протягом року возили, як зазвичай. Ніхто ані з департаменту, ані з депутатської комісії не звертався щодо компенсації. Я чув, що двом підприємствам виплатили щось – вони це мотивують тим, що їх маршрути не дублюють електротранспорт і є соціальними. Наше АТП також їздить у віддалені райони – Таромське, Мирний – але жодної копійки з бюджету компенсації ми не бачили», - запевняє керівник АТП-11255 Юрій Фалько.

Виходить, що десь на рівні середньої руки чиновників приймається рішення: цьому дала, цьому не дала… про прозорість цих компенсації мова, вочевидь, не йде. Втім, на думку Олексія Салкоча, піти від ручного керування чиновниками виплат і досягти адекватної оцінки пільгового пасажиропотоку, можна як мінімум двома способами.

«По-перше, як пропонує колега Резнік, можна відділити перевезення від збору коштів. Перевізники укладають договори на те, що машини певного класу і місткості рухаються певним маршрутом і за це, в разі відсутності порушень і штрафів, міська рада в кінці місяця перераховує певну суму, не залежно від того, кого ці машини везли, чи ж були взагалі порожні. Всю тяганину з обліком пасажирів, їх контролем та збором коштів виконує міськрада, яка може при цьому мати прибутки чи планові збитки, вирішувати свої соціальні питання чи навпаки заробляти», - пояснює громадський активіст.

За словами Салкоча, в жодному місті України така система поки не працює, але це не означає, що вона не працюватиме в Дніпрі. Місто лише має забезпечити кондукторів і контролерів або ж прилади для обліку пасажирів – а далі нехай встановлює тарифи, регулює пільговиків і несе політичні ризики та має дивіденди.

Друге рішення – давно обіцяний «єдиний квиток» на основі пластикової картки містянина.

«З пластиковою ідентифікацією пасажира взагалі не бачу проблем. Зараз в деяких автобусах пільговики просто показують в камери свої посвідчення – облік працює. Але зробити карту містянина – копійки в порівнянні з витратами на компенсацію проїзду. Це пропонували ще айтішники Приватбанку на чолі з Дубілетом, про це часто повторює міська влада. При цьому ступінь «пільговості» регулюється автоматично: з студента наприклад знімається половинна вартість, з пенсіонера нічого, з простого містянина – встановлений містом тариф. Гості можуть купити у сотнях торговельних точок по місту гостьові картки з вільним поповненням – так працює в Харкові, чому не може працювати в нас? В кінці місяця підприємства виставляють рахунки за реально перевезених пільговиків – місто сплачує», - пояснює своє бачення Олексій Салкоч.

Труднощі з переходом до електронного чи «єдиного» квитка пояснює у своєму матеріалі «Чому вдалося Мукачеву, а Дніпру ні?» інший громадський активіст Іван Васючков. На його думку, обладнання комунального та приватного транспорту електронними пристроями обліку та валідації пасажирів разом з виготовленням та обслуговуванням карток та терміналів, обійдеться Дніпру в суму, співставну з бюджетом – кілька мільярдів гривень.

Таку перепону Олексій Салкоч вважає надуманою.

«Не треба місту на свій бюджет приймати ці витрати! Так само як кожен перевізник готовий купувати в кредит нові машини, що мають можливість окупитися, знаючи що з ним буде укладено контракт на 3-5 років, які він має сумлінно працювати, так само перевізники самі ж обладнають транспорт будь-яким контролюючим обладнанням. По-перше, не обов’язково якимось фантастичним – програма на телефон, яка зчитує штрих коди коштує не мільйони. Поставити по смартфону в автобус для контролю пасажирів – не фантастичні витрати. Але! Перевізник має бути точно певен, що гроші за всіх пільговиків він отримає в повному обсязі. Щоб за електронною звітністю в кінці місяця отримувати чітко: перевезено 12000 - повна компенсація, 1700 школярів, 2900 студентів (наприклад)», - пояснює Олексій Салкоч.

На думку представник ВГО «Громадський комітет транспортної безпеки України», точний облік миттєво подолає не лише корупцію, а й всі спроби нездорової конкуренції, а також поверне всім громадянам відчуття повноцінності на транспорті.

«За пільговиками мають ганятися! Це має бути бажаний клієнт – адже за нього місто гарантовано перерахує «білі» гроші, якими можна сплатити кредит на автобус, якими можна платити «білу» зарплату. Це – бажання, повірте, кожного перевізника. І це – шлях до взаємної поваги між водіями, власниками підприємств, пасажирами і міською владою. Нам разом жити в цьому місті і разом вирішувати його проблеми», - резюмує Олексій Салкоч.

 

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...
У Дніпрі й на цілій Січеславщині розгортається велика драма маленької людини Коломойського.Щоби сформувати прозелену більшість і залишитися головою облради чи перескочити у крісло голови адміністрації...