App Store Google Play

Про курс і перспективи гривні

24.01.2018 10:00
Про курс і перспективи гривні

Про що ж іще зараз писати в рубриці «особисті фінанси», якщо не про курс гривні?

Адже від нього багато в чому залежить наше з вами життя-буття. І хоча НБУ запевняє, що головне – це не курс, а інфляція, і з цим важко не погодитися, простій людині курс, як відображення економічної ситуації в країні, все ж ближче. З інфляцією складно: вона буває базовою і небазовою, попиту і пропозиції, збалансованою і ні, та й розраховується то так, то сяк залежно від потреб того, хто рахує, а курс у нас один – магістральний, що визначає життя всієї країни. Колись був «по вісім», а сьогодні по «двадцять дев'ять і вісім»! І все зрозуміло. А запитай про інфляцію, то крім фахівців яка вона, ця інфляція, толком ніхто і не знає! За відчуттями, коли на базар йдеш, так відсотків п'ятдесят, як мінімум, а уряд говорить, що всього 13.7%, ось і починаєш плутатися.

Та що там говорити, з курсом якось все зрозуміліше. Саме він для простих українців і є головним індикатором економічної ситуації в країні. Адже не секрет, що багато хто змушений час від часу витрачати, а то і просто проживати заощадження попередніх років, які, природно, в доларі або євро. А контрабандисти, ці «моторчики» економіки західних і приморських регіонів? Адже не в гривні ж вони розраховуються за товар із закордонними побратимами? А працівники процвітаючої «бурштинової» індустрії? А сім'ї, які отримують валютні перекази на прожиток від годувальників, що розвивають економіку Польщі, Італії та Португалії? Зрештою, є ще й політики, чиновники, бізнесмени та інші «непмани», що часто виїжджають за межі Батьківщини і переживають про курс. Повірте, не так уже й просто, розплачуючись за келих шампанського десь на гірськолижному курорті в швейцарських Альпах, перемножати в голові двозначні числа, за звичкою переводячи ціну в гривні. По-перше, для деяких це непосильне розумове напруження, і без калькулятора ніяк, а по-друге, як подумаєш, скільки мінімальних, навіть щедро збільшених владою зарплат, випаровується разом з дрібними бульбашками ігристого напою, аж страшно стає.

То чого ж чекати в майбутньому? Яким буде курс гривні до долара через місяць або два? Відповідь проста – напевно цього не знає ніхто! Але, поміркувати можна...

На користь того, що падіння гривні зупиниться, говорить ряд чинників. Насамперед, горезвісна «теорія сезонності», розроблена українськими експертами на основі спостережень останніх трьох років. По-друге, прогнози цін на експортну сировину, які начебто виглядають оптимістично. По-третє, на думку скарбників деяких великих банків, міжбанківський валютний ринок знаходиться в стані еквілібріуму. Це добре і вселяє надію на стійкість гривні.

Але чи надовго еквілібріум збережеться? Насамперед, це залежить від співпраці з МВФ. Чи зможемо догодити, надурити, розжалобити, вибирайте будь-яке слово, тоді перемога. Якщо МВФ дасть грошей, то і «теорія сезонності» підтвердиться, і динаміка цін на сировину стане менш актуальною. Не дасть – пиши пропало! Девальваційні грудень і січень, як в казці про дванадцять місяців, можуть настати в акурат до міжнародного жіночого дня або на травневі.

Ще одна теоретична надія на зміцнення курсу – це прямі іноземні інвестиції. Хоча, по правді, ми вже давно забули, як вони виглядають. І до виборів навряд чи згадаємо. Навіть закон про приватизацію, прийнятий парламентом, не допоможе. Якщо щось вартісне і виставлять на продаж, по-чесному, та ще й покупці знайдуться, все одно процес продажу великого об'єкта – це місяці. Так що я б на приватизацію 2018 особливих надій не покладав.

Ну що ще? А, зовсім забув – $3 млрд, позичені заради «долара по вісім» у Росії. Програємо апеляцію – буде боляче! І морально, і фінансово.

Напевно, є ще значні чинники, але я сміливо додав би до них «мало-». Всі вони незначні, на тлі «дружби» з МВФ. Як в старому анекдоті, про людину, у якої було двадцять дві причини не грати в карти на гроші. На прохання назвати хоча б одну, вона не замислюючись, відповіла: «Грошей немає!». Так і наші двадцять дві умови стабільності гривні залишаться порожнім звуком без грошей МВФ.

Ну і останнє – я не скидав би з рахунків чорний ринок. Гастарбайтери, контрабандисти, чиновники, політики та інші комерсанти, які володіють значними обсягами євродоларової готівки – велика сила, здатна зрушити ринок в один або інший бік. Тож багато чого буде залежати і від того, які емоції охоплять усіх цих щасливих володарів готівкової іноземної валюти. Що переважить? Страх – в доларах і під матрацом, або жадібність – в гривні і на депозиті? А перші емоції є шанс випробувати вже на цьому тижні – від поведінки нашої делегації в Давосі, де президент спробує хоча б трішки відновити довіру міжнародного співтовариства і послати сигнал фонду про гаряче бажання взяти ще трохи в борг.

Що ж у підсумку? З моєї точки зору, все просто – якщо на довгий термін, то зберігайте, а краще інвестуйте в ринки капіталу, в доларах або євро. Це дозволить вам спокійно спати і насолоджуватися життям. Хочете адреналіну і 15% річних на гривневому депозиті або від володіння ОВДП, удачі вам. Зрештою, це просто тиха заводь в порівнянні з криптовалютою.

Новое время

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...
У Дніпрі й на цілій Січеславщині розгортається велика драма маленької людини Коломойського.Щоби сформувати прозелену більшість і залишитися головою облради чи перескочити у крісло голови адміністрації...