App Store Google Play

Нововведення в ЗНО з іноземної мови: крок до якості оцінювання чи привід для скарг?

21 Січня 10:00
Нововведення в ЗНО з іноземної мови: крок до якості оцінювання чи привід для скарг?

З 2007 року в Україні впроваджене Зовнішнє Незалежне Оцінювання (ЗНО) - переважно тестові завдання, які спрямовані на об’єктивне визначення рівня навчальних досягнень випускників середніх навчальних закладів за єдиною шкалою не залежно від регіону, викладача і спеціалізації школи.

Ось вже 11 років школярі цілеспрямовано готуються до здачі іспитів - хто самостійно, хто з викладачами та репетиторами. Всі нервують, переживають і вчаться як ніколи за весь період навчання. Здебільшого батьки та вчителя навіюють хвилювання, переконуючи, що ЗНО - найважливіший та переламний крок у житті, який визначає все майбутнє підлітка. Іноді нервовий стан навіть заважає випускникам зосередитись на іспитах. Хвилювання також додають деякі зміни, які мало не щороку вносяться Міністерстовом освіти і науки в програму ЗНО. 2018 рік не виключення і цьогорічні абітурієнти стануть першопрохідцями у виколнанні деяких завдань.

Редакцію Дніпрограда зацікавило ЗНО з іноземної мови, адже цей предмет є обов’язковим при вступі на велику кількість напрямів і спеціальностей, а цього року характеристики його сертифікаційних робіт зазнали суттєвих змін.

Восени 2017 року стало відомо, що до сертифікаційних робіт додано нову частину «Розуміння мови на слух (аудіювання)», за рахунок чого збільшено кількість завдань і час, відведений на виконання сертифікаційної роботи. Окрім того, обумовлено порядок зарахування результатів для визначення оцінки державної підсумкової атестації випускників 2018 року, які вивчали мову на рівні стандарту або академічному та профільному рівні.

Цікавим є сам факт додання аудіювання при написанні тестового іспиту. Воно представляє собою прослуховування трьох аудіо записів та виконання тестових завдань до них.

Як йдеться на порталі Українського центру якості оцінювання освіти, такі зміни, за задумом "спрямовані на перевірку сформованості вмінь і навичок, необхідних для розуміння мови на слух". Себто таким чином можна краще перевірити знання майбутніх студентів і якісніше їх оцінити.

Як результат - Міністерством науки та освіти було внесено відповідні зміни до Порядку використання приміщень закладів освіти для проведення ЗНО. Зокрема, пункт "Порядок проведення" доповнено вимогою щодо необхідності оснащення аудиторій пристроями для програвання аудіо-компакт-дисків зі звуковим записом (аудіоцентр, аудіопрогравач, магнітола, комп’ютер тощо) з потужністю акустичної системи не менше ніж 10 Вт, з частотою не гірше ніж 100 Гц – 20 000 Гц.

Окрім цього визначено, що зовнішнє незалежне оцінювання з іноземних мов може відбуватися лише в аудиторіях на 15 робочих місць.

Такі суворі вимоги створять певні складнощі. Але найважливіше питання - чи не буде це додатковим приводом до скарг та апеляцій? Адже це електроніка, вона може вийти з ладу в будь-який непідходящий момент, можуть раптово вимкнути світло чи диск не підійде. Взагалі аудіо-диск вкладатиметься в пакети з тестовими завданнями - який шанс, що він не пошкодиться при транспортуванні?

В свою чергу учні з останніх парт можуть недочувати звук, або поскаржитись на погану якість запису, чи погану акустику приміщення тощо.

Аби розібратись в тому, як все ж таки проходитиме тестування, та які можуть бути наслідки - ми звернулися до старшого екзаменатора комісії з перевірки ЗНО з англійської мови. Вчителька англійської Ірина Воропай привідкрила завісу загадкового процесу.

“У провідних європейських країнах рівень володіння іноземною мовою оцінюються за чотирьма показниками: аудіювання, читання, письмо і усне мовлення. До цього року, ЗНО з іноземної мови включало тільки читання та письмо, тому поява аудіювання - крок до більш об’єктивної оцінки. Так, дійсно це ускладнює процес, і можливі численні скарги - це техніка, їй властиві збої. Будуть апеляції, від цього нікуди не дітися”, - зазначила фахівець.

Отже, для повноцінного визначення рівня навчальних досягнень необхідно додати ще розмовну частину до екзамену. Та чи буде все так просто? У ході розмови з Іриною Воропай виникло нове питання, яке може стати перешкодою у проведенні екзамену: де взяти стільки досвідчених спеціалістів, які б могли якісно оцінити усну частину екзамену?

“Недостатньо навіть спеціалістів для перевірки відкритої частини, де абітурієнти пишуть власне висловлювання за певною ситуацією. Екзаменаційна комісія збиралася непросто, але все ж таки знайшли дев’ять майстрів своєї справи - старших екзаменторів дніпровського центру, які на гарному рахунку навіть в Києві”, - зауважила експерт.

Вона також додала, що екзаменатори не мають на меті “завалити” абітурієнта. Всі щиро бажають вступу випускникам, і вже точно ніхто дарма не чіпляється до робіт. А після розгляду апеляційної скарги і перегляду роботи комісією оцінка може бути й гіршою, тому чи має сенс взагалі писати скарги?

Як все пройде в реальності, й чи готова Україна до наступного кроку у повноцінному оцінюванні набутих навичок з іноземної мови - дізнаємося вже незабаром в травні-червні цього року.

А редакція Дніпрограда бажає абітурієнтам успіхів! Сподіваємося, незалежне оцінювання надасть можливість показати максимум своїх знань і вступити у бажаний заклад.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...


Hoвини ПАРТНЕРІВ

Наслідки Першої Світової для України оформилися у конкретний факт та конкретну дату 14-го листопада 1918-го року.У цей день гетьман Павло Скоропадський видав грамоту про воз'єднання на федеративних на...
Юрій Фоменко

Птаха війни

Птаха війни. Вона над моєю хатою в Діброві літає на схід і повертається на Кодак.    В уяві, замість звуку її двигуна я чую стогін поранених, голоси лікарів і тиху молитву піл...
 Не дивлячись на певний застій українського кінематографу в “нульових” роках, сьогодні чи не щотижня на екрани кінотеатрів виходять нові вітчизняні стрічки, які без сумніву виводять н...
Марія СОЛОМОНОВА

Чергове шкільне отруєння

Дніпро. Чергове шкільне отруєння. І з вчорашнього дня жодного коментарію з боку відповідного департаменту міськради.Минулого разу, коли було масове отруєння дітей 62-ї школи, мер міста принаймні напри...