App Store Google Play

За відміною 33 маршрутів у Дніпрі стоїть картельна змова перевізників, - експерти

01.01.2018 18:00
За відміною 33 маршрутів у Дніпрі стоїть картельна змова перевізників, - експерти

Однією з ключових проблем Дніпра з часів правління тут Івана Куліченка є громадський транспорт. Занепад дешевого і зручного електротранспорту, наводнення міста дублюючими маршрутками, створення в міській раді надпартійного транспортного лобі й майже безконтрольне встановлення тарифів на перевезення – всі ці історичні чинники призвели до поточної ситуації.

Дніпро – єдине велике місто в Україні, де автобуси загального користування (на папері) насправді є маломірними «Спринтерами» та «Рутами», які зупиняються де завгодно, не дотримуються ПДР і норм безпеки, перевозять пасажирів стоячи… При цьому восени 2017 року група найбільших гравців на ринку розпочала агітаційно-пропагандистську кампанію з метою підняття тарифів і збереження надприбутків. Міська рада, яка мала б відстоювати інтереси громади, заявляє про свою безпорадність і просить «увійти в положення» транспортних монополістів.

«Ситуація навколо скасування 33 маршрутів, на мій погляд, дещо непрозора. Так, нам розповіли про маршрути які в даний час експлуатуються або ж експлуатуються 1-2 машинами – це не робота маршруту. але вперто мовчать про кілька доволі прибуткових і ласих маршрутів, на яких зараз працюють перевізники, і на які поклали око інші. Про пасажирів тут мова не йде, скоріше про перерозподіл ринку», - пояснює Дніпрограду голова правління ГО роботодавців транспорту та дорожнього будівництва Олександр Резнік.

На думку дніпровського представника ВГО «Громадський комітет транспортної безпеки України» Олексія Салкоча, наявна ситуація – приклад картельної змови декількох великих перевізників з метою переділу ринку перевезень і встановлення зручних монопольних умов з нав’язуванням міській раді правил перевезень виключно в інтересах цих осіб.

«Декілька великих перевізників, насамперед АТП 11205, «Автотранссервіс», «Зігфрід-М», об’єдналися з метою тиску на міську раду і захисту своїх інтересів та намагаються втиснути рейдерську схему по віджиму маршрутів у своїх конкурентів. Вони мотивували чиновників нижнього рівня і, не без використання кишенькових «активістів» у тому числі тих, які позиціонують себе контролерами за корупційними діяннями чиновників, але ж ми бачимо зворотне – вони свідомо перетворились на громадських «королів корупції» щодо зловживання своїм впливом на чиновників де досить свідомо проглядається в їх діях ознаки, що підпадають під статтю 369-2 ККУ у транспортній галузі та крім того розганяють вже кілька місяців «зраду» - що перевозити людей в місті не вигідно. При цьому вимагають просто підняти тариф. Звичайно, влада на таке не піде, тому виникла ідея ліквідувати 33 «невигідні» маршрути. Кому невигідні? Невигідні цим підприємцям, які на них не працюють. І коли буде оголошений новий конкурс, не матимуть переваги перед поточним перевізником, адже за обслуговування маршруту надається найбільше балів. А так маршрут «зникає» - типу ліквідували як збитковий – а потім за 2-3 місяці, перенісши кінцеву зупинку на 50 метрів, його виставляють на конкурс як новий, куди зайдуть вже наші змовники», - коментує Олексій ситуацію, що склалася.

На його думку, і без того нездорова транспортна мережа, успадкована від часів боротьби з електротранспортом, отримає від такого «переділу» ще більше проблем.

«Коли в місті десятки конкуруючих перевізників, у влади, яка діє в інтересах громади, є важелі: хтось не виконує умови договору, порушує режим руху, випустив не той рухомий склад – договір розірвали, новий конкурс, за місяць працюють вже інші. Коли місто поділено між 4-5 кланами, міська влада безсила. З’являється новий вигідний напрямок, наприклад Новомосковськ, нам брешуть, що якийсь маршрут, наприклад 66, став «збитковим» і перекидають автобуси з нього на більш вигідний. Автобуси ж з неба не падають, їх кількість кінцева. А що може зробити місто? Писати петиції і обурюватися», - пояснює дії змовників представник ВГО «Громадський комітет транспортної безпеки України».

При цьому міська влада не дає гідного опору монополістам-ненажерам, уникаючи соціального конфлікту і потрясінь. А мала б виступати ключовим регулювальником.

«Ці люди, коли вони чують погрози від перевізника та їх «громадського крикуна» типу «завтра не вийдуть на маршрут 66 (Парус-Тополь) маршрутки, місто стане і тут буде 10-тисячний мітинг під стінами міськради!», вони біжать до міського голови з криками «все пропало, треба щось вирішувати!». Натомість прогинатися взагалі не слід. Не вийдуть великі перевізники? Гаразд. Договір розірвати і більше на конкурс не приймати. А за три дні створити КП, в якому приватні перевізники зі своїм транспортом будуть возити дешевше – звичайно до найближчого конкурсу. Та ще й всьому місту показати: ось ці люди, які влаштували колапс!», - переконаний Олексій Салкоч.

Не вирішить існуючу проблему і запланований на весну «широкий конкурс» на велику кількість маршрутів. Адже в схемі, яка реалізується, знову закладено обман громадян – простих пасажирів.

«Дивіться, зараз будуть проводитись конкурси. Знову з гаражів подістають «Богдани» з підйомниками для візків , великі автобуси, які курсують з міста в місто лише як виставкові зразки – так «Севертранс» в Дніпрі й області десятки маршрутів узяв! – хтось щось виграє. Звичайно виграють «свої», під яких цей конкурс буде прописаний. Левову частку балів – за здійснення поточних перевезень – той, хто експлуатує маршрут в даний час не отримає. Переможуть ті, хто буде заточений під умови», - переконаний громадський активіст.

А далі схема проста – в договорі, який укладається на «перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування» або в додатковій угоді замість автобусів класу І ( з місцями для сидіння та для стоячих пасажирів, які можуть вільно переміщуватись салоном) або класу А (від 9 до 22 сидячих місць, що передбачають місця для стоячих пасажирів) з’являються так звані маршрутні таксі, або ж автобуси класу В. У них, згідно Закону України «Про автомобільний транспорт», призначені для перевезення пасажирів виключно сидячи.

Запчастини на великий і малий автобус коштують однаково, а пального «Спринтер» їсть набагато менше, перевозячи фактично ту ж кількість людей – за рахунок стоячих пасажирів і більшої мобільності.

При цьому якщо великі автобуси дійсно числяться десь на балансі підприємства і до них треба наймати водіїв, які будуть отримувати зарплату і платити податки, то «Спринтери» заводяться приватні, яким не потрібен парк, техогляд, які не проходять медогляду перед виходом в рейс… і за яких – за великим рахунком – компанія, що виграла конкурс і знімає «план» (на грудень 2017 – 1600 грн з машини за день) – взагалі ніяк не відповідає.

Як наслідок – вулиці й проспекти, забиті сотнями маршруток, які насправді маршрутки лише в одному – зупиняються біля кожного стовпа, порушуючи ПДР і дублюючи громадський транспорт, роблячи його збитковим і депресивним.

Але як стверджують фахівці, вихід з кризи міського транспорту у Дніпрі є. І можливий він лише через сильну позицію міської влади, у взаємодії з поліцією, Укртрансбезпекою та обласною владою. Про те, яким може, а точніше має бути громадський транспорт Дніпра – у наступній публікації.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...
У Дніпрі й на цілій Січеславщині розгортається велика драма маленької людини Коломойського.Щоби сформувати прозелену більшість і залишитися головою облради чи перескочити у крісло голови адміністрації...