App Store Google Play

Україна- забута країна в «інвестиційному світі»

23.12.2017 18:00
Україна- забута країна в «інвестиційному світі»

На днях переглянув аналітику, від американського видання Howmuch, де порівнювалися розміри прямих іноземних інвестицій в різних країнах світу, експерти згрупували країни в карту світу, де розміри держав визначаються обсягом залучених інвестицій. Таким чином, деякі великі за площею країни і зовсім «зникли» з імпровізованої карти. Я довго приглядався і шукав нашу державу на цій мапі, і .. просто її не знайшов. Уважно подивіться на цю карту, на ній попросту немає України, держави з найбільшою територією в Європі. Мене, як експерта – це не може не хвилювати, адже нашої країни виходить просто не існує в «інвестиційному світі».  Чому інвестори не хочуть мати з нами справу? Політики кричать про війну, можливо дійсно причина всьому війна? Але яка війна — на сході України, чи може якась інша? Давайте розбиратися, що лякає інвесторів і чому нашої країни немає на карті інвестицій?

Так, я хочу сказати, що причина у всьому дійсно війна, і я буду говорити зараз не про війну на сході, так, вона теж має місце, але, причина криється в іншій «війні». Бо, погляньте, наприклад Ізраїль, який воює десятиліттями, але тільки за останній рік залучив 11,7 мільярдів доларів. Кожен іноземний інвестор, якого вдалося залучити, буде зацікавлений підтримувати в країні мир, адже захищатиме не стільки країну, скільки власні активи, тобто не та війна лякає. Давайте ще трохи проаналізуємо інвестиційну карту, на якій можна побачити, що найбільше інвестицій вкладається в Китай. Якщо подивитися далі – Гонконг, опісля США, Велика Британія, Сінгапур. У 2015 році Китай та Гонконг разом залучили у 2,5 разів більше прямих іноземних інвестицій, ніж США. Тому Гонконг на карті такий незвично великий, майже такий як і Китай, а разом за розмірами на карті вони набагато більші за США. Що на карті їх вирізняє – так це колір, що показує, який у цих країн індекс економічної свободи згідно із щорічним рейтингом Heritage Foundation, що відображає рівень легкості ведення бізнесу у всьому світі.

Яка «війна» відлякує інвесторів?

Війна правоохоронних органів проти підприємців, війна між самими підприємцями, війна в суді щодо захисту своїх прав, війна проти корупційних схем в країні – ось, яка «війна» лякає інвесторів. В нас же рейдерство, недобросовісна конкуренція, незахищеність бізнесу – це звичні явища. Іноземці не хочуть вкладати сюди кошти, бо вони не мають впевненості, що завтра до них ніхто не прийде в масках, і не забере їхній бізнес. Вони не впевнені, що якщо так трапиться, то правоохоронні органи їх захистять, бо всюди ж свої налагоджені схеми. І якщо для нас це звичка, то для цивілізованого світу – дикунство, яке лякає, і з яким не знають, що робити. Всі ж думають, що іноземці про це не знають, але іноземні інвестори детально вивчають, перед тим, як вкладати в щось гроші. А як формується думка про країну? Та от по цих показниках і рейтингах і формується. А ще через ЗМІ, які теж пишуть про Україну, але явно не позитив. Ось, до прикладу, одна стаття із європейського видання — Ukraine: War on investors, яка розповідає, що інвестори знайомі з ситуацією в країні і вони шоковані таким станом справ в державі, що розташована на теренах Європи. В цій статті, журналіст видання зазначив, що Україна є найбільшою країною в Європі, яка має величезний потенціал для розвитку, але, яка застрягла в умовах постійної економічної кризи. В статті зазначаються проблеми, які виникають на шляху інвесторів. Проблема безпеки, трагічна ситуація із захистом прав та приватної власності, часті випадки вилучення бізнесу та рейдерські захоплення – ось, що відлякує, насамперед, міжнародних інвесторів від українського ринку.

Емоції зашкалюють

Автор статті, ділиться своїми емоціями щодо почутого і розповідає про трагічну справу з українською компанією «TOMAK». В тексті зазначається, що ця компанія має більш ніж 70 років історії як машинобудівне підприємство, яке виробляло відомі торгівельні автомати з продажу газованої води. Після 1991 року підприємство продовжувало працювати, розробляючи та виготовляючи різні автоматичні пристрої. Прагнучи розвитку, компанія співпрацювала з австрійським «Erste Bank», але після кризових процесів 2013 року банк виїхав з України, а позика «TOMAK» та кредитний портфель усіх іноземних інвесторів були передані до місцевого «FIDOBANK». І тоді сталося найтрагічніше. За допомогою складних корупційних та шахрайських схем та зв’язків із силовими структурами (за словами експерта, це була змова власника «ФІДОБАНКУ» та представників Генеральної прокуратури), практично всі активи були вилучені та передані оболонці компанії «White Energy», яка пов’язана з банком. До речі, для власника «FIDOBANK» — це не перша поява в пресі в скандальному світлі, оскільки раніше йому вже були висунуті звинувачення про випадки шахрайств, що і призвело до банкрутства «FIDOBANK» і, як наслідок, виплати депозитів.

Також, в статті наводиться ще один приклад: інцидент у Львові, де рейдери намагалися викрасти торгово-розважальний комплекс «Victoria Gardens» в своїх інвесторів — британської компанії «Globcon Limited», використовуючи підкуп державного реєстратора та підробку документів. Невідомі чоловіки погрожували працівникам підприємства з деякими предметами, які виглядали, як холодна зброя, а також вимагали, щоб директор надавав усі корпоративні печатки та документи. На щастя, в цьому випадку інвесторам вдалося захистити свої права власності в судовому процесі.

«Гроші ідуть повз нас»

investitsii-v-ukrainu

В цей час, падіння інвестицій протягом останніх років досягло небезпечних масштабів. Без них економіку чекають подальша рецесія і технологічний занепад. Ми і далі будемо «плентатись» в хвостику інвестиційного світу, допоки такі речі будуть відбуватися і ніким не каратися. Наприклад, за привабливістю податкової системи ми взагалі займаємо одне з останніх міст в світі: 133 з 138 (за даними Global Competitiveness Report 2016-2017).І державна статистика – теж наочно це показує. Погляньте. За даними Держстату, іноземні інвестиції в Україну за січень-червень 2017 роки не досягли навіть рівня 2015 року і становили 0,7 млрд дол. Це з урахуванням того, що величезна їх частина є реінвестуванням українських бізнесів.

nedoinvestirovannyie-dengi-v-mire

Але гроші є, і вільних фінансових ресурсів у світі стає все більше. Як нещодавно, повідомив Bloomberg, неінвестовані кошти всіх світових фондів 1 вересня 2017 року становили 963,3 млрд дол. В світовій системі економіки, іноземні інвестиції виступають важливим економічним важелем і викликають необхідність зламу такого стану справ в країні, а рух за інерцією принесе лише вирок економіці країни. Функціонування економіко-організаційного блоку механізму залучення інвестицій можливе лише в сукупності з ефективним механізмом державних гарантій та системою законодавчого, нормативного, інформаційного забезпечення організації системи страхування і перестрахування іноземних інвестицій, сприяння розвитку банківсько-кредитної системи.

А поки що, гроші проходять повз країни, в якій легко можуть «віджати» той чи інший об’єкт. Інвестори продовжують вкладати в Китай, Гонконг, сусідню Польщу, а ми зникаємо в цей час з «інвестиційних» мап.

Хвиля

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Загрузка...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

‡агрузка...


Андрій ДЕНИСЕНКО

Розрита могила

У Новоолександрівці під Дніпром - нова ілюстрація до відомого Шевченкового віршу. Під виглядом і прикриттям археологічного дослідження по варварськи знищено 5-тисячолітній курган. Усі розкоп...
Всі ми у ці дні про щось мовчимо. Кожен про своє, але і усі про одне, спільне. Але треба не лише мовчати. Треба і нагадувати, згадувати, поширювати, тільки б усі довкола ніколи не забули. 21...
Особливості українізації в одному невеликому місті і його околицях. То є не філологія. То є психологія.) Група в соціальній мережі невеликого міста центральної України. Учасники місцеві російсько...
В 1816 році в Європі стався рік без літа. В червні-серпні в Нью-Йорку, Лондоні, Парижі, Берліні були морози, сніги, бурі та затяжні дощі. Кліматичну аномалію викликало виверження вулкану Тамбора в Інд...